Cumartesi, Temmuz 4, 2020
Bilinmesi GerekenlerKameralarÖneri ve İpuçları

WDR Nedir ?

Geniş Dinamik Aralık (WDR) – nedir ve günlük gözetim senaryolarına nasıl uygulanır? Bu blogda, dinamik aralığın neden bir zorluk olduğunu ve nasıl ele alınabileceğini açıklayacağız.

Geniş dinamik aralığı nedir?

Dinamik Aralık, görüntüdeki ışık düzeylerinde , en karanlık ve en aydınlık alanlar arasındaki farktır .

Az güneşli ve az gölgeli bulutlu bir günde oldukça düşük bir dinamik aralık olacak, yani koyu siyah alanlar ve aşırı parlak noktalar olmayacak. Bununla birlikte, güneşli bir günde, farklı gölgelere sahip bir sahnede, en aydınlık ve en karanlık alanlar arasında daha büyük bir fark olacaktır ve buna geniş dinamik aralık veya WDR ( HDR olarak da bilinir) diyoruz.

WDR Olmayan Kamera
WDR Olan Kamera

Ayrıca, kameranın veya insan gözünün algılayabileceğinden daha fazla uzayan dinamik aralıklar vardır. Bir örnek, parlak bir pencerenin önünde bir kişinin fotoğrafını çekerken verilebilir. Kamera sahneyi “yıkanan” pencereden sahneyi göstererek, kişiyi uygun şekilde gösterecek veya sahneyi pencereden öncelikli olarak görecek ve böylece kişi az pozlanmış ve görülmesi zorlaştıracaktır. Bu durumda, sahnenin dinamik aralığı kameranın idare edebileceğinden daha geniştir.

WDR – Dinamik kontrast

WDR modu, görüntüdeki parlak ve karanlık alanlar arasında daha geniş bir alanı kapsayacak şekilde kameranın menzilini genişleten bir teknolojidir.

Dinamik aralığı arttırmanın birkaç yolu vardır ve en iyi sonucu elde etmek için birçok çözüm birlikte kullanılır.

Bir sahnenin tüm dinamik aralığı.
WDR özelliği bulunmayan bir kamera tarafından yakalanan dinamik aralık (kırmızı olarak gösterilmiştir). 
WDR özelliğine sahip bir kamera tarafından çekilen daha büyük dinamik aralık (kırmızı renkle gösterilmiştir).

WDR ile savaşmanın en basit yöntemi, Axis’in , kameralarımızın çoğunda yerleşik olan Dinamik Kontrast olarak adlandırdığı şeydir . Bu yöntemde, kameranın sensörü kameranın gerçekte sunabileceğinden daha yüksek bit derinliğine (dinamik menzile çevrilen dahili bir özellik) sahip bir görüntü yakalar .

Ardından kamera , bit derinliğini bir bilgisayar ekranının tutabileceği bir formata indirmek için bazı parlaklık seviyelerinin düşürüldüğü gelişmiş ton eşlemesi yapar . Hem en koyu hem de en parlak kısımlar dikkate alınır ve bu da ölçeğin her iki ucunda daha fazla ayrıntıyla sonuçlanır.

En üstteki çubuk, sensöre kaydedilen yüksek bit derinlikli görüntüyü gösterir. Orta çubuk, görüntünün belirli kısımlarının nasıl bırakıldığını gösterir. En alttaki çubuk ton eşlemesinden sonraki çıkışı gösterir.

İki tür ton eşlemesi vardır. Gelen Küresel Ton haritalama , tüm pikseller aynı seviyeleri görüntüdeki her yerde kaldırılır yani aynı şekilde ele alınır. Birde Yerel Ton haritalama , yerel ton eşlemesi daha fazla işlemci gücü gerektirir, ancak üstün bir sonuç verir.

WDR – Dinamik yakalama

Menzili arttırmak için kullanılan tamamen farklı bir teknoloji , kameranın her görüntü için farklı bir pozlama seviyesi kullanarak hızlı bir şekilde birkaç görüntü çektiği Dinamik Çekim olarak adlandırılır . Bu görüntüler daha sonra en parlak ve en karanlık kısımlar korunan bir kompozit halinde birleştirilir.

Dinamik yakalamada nihai sonucu oluşturmak için birkaç görüntü birleştirilir

Bu görüntünün, bilgisayar ekranında görüntülenenden çok daha yüksek bir bit derinliği vardır, bu nedenle ton eşlemenin Dinamik Kontrast ile olduğu gibi burada da uygulanması gerekir.

Normalde bir görüntü için kullanılan zamanda birkaç görüntü kaydetmek, bu üstün WDR çıkışını sağlamak için son derece hızlı ve hassas bir sensör gerektirir. Bu teknoloji bugün bazı Axis kameralarında mevcuttur.

Parlak ve karanlık alanlar arasında büyük farklılık gösteren sahneleri yakalamak için fotoğraf makinenizdeki WDR özelliğini etkinleştirin.

Yorumlar