Cumartesi, Ocak 16, 2021
Aksiyon KameraİncelemeKameralar

ThiEYE i60 4K İnceleme

ThiEYE’den i60‘a olan ilk izlenimim, bunun bir başka POV aksiyon kamerası olacağıydı. Piyasadaki diğer kameralara benzese de, i60’ın diğerlerinden farklı olmasını sağlayan kendine özgü bazı özellikleri var.


İ60 tipik dikdörtgen kibrit kutusu şeklindedir. 2,32 ″ inç x 1,61 ″ inç x 0,98 ″ inçtir (59 mm x 41 mm x 25 mm) ve yalnızca 2,29 oz ağırlığındadır. (65 gram).

Arkasında 1,5 inç LCD ekran bulunuyor, bu nedenle çekimlerinizi çekerken çok yararlı ve çekilen video ve fotoğraflarınızı incelemek istediğinizde kullanışlıdır.

Diğer pek çok POV aksiyon kamerası kadar geniş olmayan, 152 ° geniş açılı bir objektife sahip ancak yine de iyi bir geniş açılı objektif kamerası. İ60, H.264 MOV formatına kaydeder.

İ60’ın çeşitli kayıt çözünürlükleri var: 1920 x 1440 @ 30 fps, 1080p @ 60fps ve 30fps, 720 @ 120fps ve 60fps, 480 @ 240fps ve 30fps ve 320 x 240 @ 30fps.

Fotoğraf ayarları 12MP (4000 x 2000), 8MP (3264 x 2448) ve 4MP’dir (2304 x 1728).

Bu kameranın 10. Sınıf microSD kart gerektirdiğini veya kameranın HD video çözünürlüğünü kullanamayacağınızı unutmayın. Sınıf 10 microSD kart kullanmıyorsanız, yalnızca 1080P ve 720P @ 30fps hızında kaydetme seçeneğiniz vardır. Diğer çözünürlüklere erişilemez.

İ60, aksiyon kameralarında kullanmanın faydası olan bir WiFi özelliğine sahiptir. Wi-Fi’ye bağlanabilme özelliği i60’ı çok yönlü hale getiriyor çünkü çekimlerinizi yapabilir ve yakaladığınız video ve görüntüleri akıllı telefonunuzda veya iPhone’unuzda görüntüleyebilirsiniz. Etkinleştirmek için kameranın yanındaki WiFi düğmesini (Toggle Up) basılı tutmanız yeterlidir. Uygulamayla, telefonunuzu veya tabletinizi, kameradaki çekimlerinizi oluşturmak için Canlı Görünüm olarak kullanabilirsiniz; ayrıca, kamera ayarlarını değiştirebilir ve uygulama içindeki Kayıt düğmesini telefonunuzdan etkinleştirebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı ve videolarınızı mobil cihazınıza izleyebilir veya indirebilirsiniz, resimlerinizi ve çekimlerinizi saklamanızı sağlar. Bütün bunlar ThiEYE uygulaması üzerinden yapılır ve Android veya iOS’ta mevcuttur. Uygulamanın kullanımı oldukça kolay ve anlaşılırdır. Uygulamayı kullanmazsanız, videolarınızı ve fotoğraflarınızı arkadaki LCD ekranda yine de inceleyebilir ve sesi aşağıya doğru açılan düğmenin sağındaki hoparlörden duyabilirsiniz.

Bu kamerayı fiziksel olarak diğer POV kameralardan ayıran şey, kamera merceğinin etrafındaki parlak turuncu dişli şeklindeki eğimdir. Fonksiyonu olmamasına rağmen, turuncu rengin kontrastı onu aksiyon kameralarından ayırıyor. Tipik katı renklere sahip pek çok POV aksiyon kamerası ile, ThiEYE i60 gibi bu sade kaplama ile diğer benzer kameraların öne çıktığını görmedim. Bu basit bir tasarım ama bir grup diğer kamera arasında karıştırarak i60 kamerayı hemen seçebilirsiniz. Bu sadece markalaşmanın güzel bir örneği ve i60 bu alanda öne çıkıyor.

ThiEYEapp basittir ve basit bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Ayrıca akıllı telefonunuzu veya iPhone’unuzu kamera için uzaktan kumanda olarak da kullanabilirsiniz. Daha önce de belirttiğim gibi, telefonunuzu Çekimlerinizi çerçevelemek için Canlı Görünüm olarak kullanabilirsiniz. Sadece uygulamayı indirin ve telefonunuza yükleyin.
Kameradan uygulamaya gecikme süresi oldukça düşüktür. Kamerayı hareket ettirdiğinizde, telefondaki görüntü oldukça hızlı bir şekilde hareket edecektir. SJCAM  ile test ettiğimizde yaklaşık bir saniye gecikme oldu. İ60’ın uygulamasında o zamanın yarısı kadar görünüyordu. Unutmayın, kamerayı kaydırırken telefon ekranına bakarken söyleyebileceğimiz herhangi bir bilimsel test yoktu. Bizde bu “testi” iyi aydınlatılmış mağaza ortamında yaptık ve düşük ışıklı bir ortamda değil, bu yüzden i60 kameranın çalışabileceği kadar ışık vardı.

İ60, Time Lapse, Araba Modu, Hareket Algılama, Döngü Modu, Hızlı Çekim ve G-Sensor gibi ek özelliklere sahiptir. Döngü modu, Menüden seçtiğiniz süreye bağlı olarak her 1, 3 veya 5 dakikada bir video kaydeder. MicroSD kart dolu olduğunda en yeni video en eski videonun üzerine yazar.

Araba Modu, otomobil çalıştırıldığında kameranın açılmasını sağlar. Bu seçeneğin çalışması için kameranın aracın aksesuar portuna veya çakmağa takılı olduğunu unutmayın. G-Sensor Looping kaydı ile kullanılır, bu yüzden kamera sallandığında, kaydedilen video kilitlenir ve SD kartındaki olay klasörüne kaydedilir, böylece video dosyası yazmaya karşı korunur. Engebeli yollarda bir otomobilde araba sürmek, kameranın sarsılmasına neden olacağından, sallamanın ne kadar hassas olduğundan emin değilsiniz.

G-Sensor’un sadece çarpma etkisi noktasında Araba Modu ile birlikte kullanıldığını tahmin edebilirim. Ancak, şu anda bu senaryoyu test etmeye istekli olduğumu sanmıyorum.

İ60 ile ilgili gerçekten dikkatimi çeken birkaç ürün, Güç düğmesine ve su geçirmez muhafaza mandalına.

SJCAM aksiyon kameralarında, güç düğmesi o kadar hassastır ki sadece düğmeye basmak fotoğraf makinesini açar. Çantanızda bu kameralardan birine sahipseniz ve kamera bilginiz olmadan yanlışlıkla açılırsa, kameranın açık kalması durumunda pilinizi boşaltabileceğini bilmelisiniz.

 

İ60 ile, kamerayı açmak için Güç düğmesi 3 saniye basılı tutulur. Kamerayı yanlışlıkla açmayı engelleyebileceği için aksiyon kamerasının güç düğmesi için bu yol tercih edilebilir. 

İ60 hakkında sevdiğim bir diğer ürün de su geçirmez gövdesi. Basit menteşeli mandallı mahfazanın açılmasını kolay buldum. Kullandığım su geçirmez mahfazalardaki çoğu mandal, önce bir parmağı olan bir tırnağın kaydırılmasından ve ardından ikinci mandalın ana mandalın bir başka parmağınızla açılmasıyla oluşur. Benim için bu sadece kişisel bir tercih meselesi. İki basamaklı yöntemi kullandığımda parmaklarımın birbirine çarpması gibi görünüyor ve bunu yaparken su geçirmez gövdelerin açılması zorlaşıyor.

İ60, fotoğraf makinesini darbelerden uzak tutmak için içeride tutmak için montaj yerleri, ekstra muhafaza kapısı, yapışkan pedler, temizlik bezi, MicroUSB, kullanım kılavuzu ve kese gibi birçok ekstra özellik ile birlikte gelir.

Bu kameradaki görüş alanı sadece 152 derece olsa da, kaydettiği video net ve temiz. Fotoğraf görüntüleri video çekimleri kadar güzel.

Fotoğraf modunda, Fotoğraf Patlaması gibi bazı özellik seçenekleriniz vardır. Bu özellik 3, 5 veya 10 fotoğraf çeker veya sürekli fotoğraf çeker. Ve 3 saniye, 5 Saniye, 10 saniye, 30 saniye veya 60 Saniye aralıklarla. İ60, ayrıca bu seçeneğe ihtiyaç duymanız durumunda bir Zamanlayıcı kaydına sahiptir. Bunun için seçenekleriniz 3 saniye, 5 saniye ve 10 saniyedir.

İ60 çıkarılabilir batarya yaklaşık 90 dakikalık bir kayıt süresine sahiptir. Ekstra pil satın alabilmenize rağmen, i60 fotoğraf makinesi ile birlikte verilen mikro USB’yi fotoğraf makinesine bağlı tutmanıza izin verir, böylece kayıt sırasında sürekli güce sahip olabilirsiniz.

Her ne kadar tamamen siyah kamera gövdesindeki turuncu çerçeveli i60’ın görüntüsünü sevsem de, kameranın en çok sevdiğim gibi çektiği görüntü ve resim kalitesi. Ekstra özellikler, bu kamerayı daha pahalı kameraların yanı sıra, fiyat aralığında bulunan diğer aksiyon kameraları gibi çok yönlü kılar.

ThiEYE ayrıca 4K video kaydedebilen başka bir i60 modeline sahiptir. Belki bir gün bunu gözden geçirip bu 4K olmayan versiyonla karşılaştıracağız ama şimdilik i60’ın özellikleri, performansı ve fiyatı memnun bıraktı. Bu kesinlikle işden eve bir çok alanda fayda sağlayabilecek bir kamera.

Yorumlar