Çarşamba, Ocak 15, 2020
Aksiyon KameraBilinmesi GerekenlerGoProKameralarÖneri ve İpuçları

Temel Kamera Hareketleri

Kamera kurulumunuzla etkili bir şekilde pan, tilt ve yakınlaştırmanın (ve ne zaman) yapılması başarılı video projeleri için esastır.

Film yapımcılığına ve video prodüksiyonuna başladığınızda, temel konulara hakim olmak, başarılı projeleri garanti etmenin en kesin yoludur. Kameranızı en sevdiğiniz görüntü yönetmeniniz gibi devasa bir teçhizata atmanın cazip olduğunu biliyorum, ancak yeterli tecrübe sahibi olmadığınız için sadece hata yapacaksınız. Karmaşık teknikler ve karmaşık hareketler sırasında işleri karıştırmak olasıdır ancak sağlam temel hareketleri birleştirerek bu hataları minimize edebilirsiniz. Bu derste, üç ana kamera hareketini keşfedelim: pan, tilt ve zoom.

Pan

Pan kameranızı düz, yatay bir düzlem boyunca hareket ettirir. Bunu genellikle doğa çekimlerinde veya panoramik şehir manzaralarında görebilirsiniz – kamera çerçevenizin hareket etmeden sağlayabileceğinden daha fazla bilgi içermesi gereken çekimler.

Pürüzsüz bir pan elde etmenin kolay bir yolu, tripod kolunuzu tek bir parmakla itmek veya çekmektir – tam bir tutuş yerine sadece bir temas noktasıyla hareketlerinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Tripod kolunu çok sıkıca kavrarsanız, yanlışlıkla kamera titremesine neden olabilirsiniz.

Tilt (eğim)

Bu çekim iki öğeyi birbirine bağlar. Pan yatay bir hareket iken, eğim kamerayı dikey bir düzlem boyunca hareket ettirir. Eğim, A noktasını ve B noktasını içerir – atışınızı başlatacağınız ve sonlandıracağınız iki konum. Bir eğimde, odaklama genellikle B noktasına düşer, çünkü odaklanmamış bir çekime son verirseniz, hareket gerçekten iyi görünmeyecektir.

Pana benzer şekilde, pürüzsüz bir eğimin anahtarı gevşek bir tutuştur. Daha önce olduğu gibi, sıkı bir tutuş size kamera sarsıntısı verecektir. Bu konuda “Gevşek tutun, ama bırakmayın. Çok sıkı sarılırsan kontrolünü kaybedeceksin! ”

Zoom (yakınlaştırma)

Bir zoom, çekime hareket eklemek için lensi kullanır. Şimdi, bir yakınlaştırmanın oldukça basit olduğunu biliyorum, ancak etkili bir yakınlaştırmanın elde edilmesi biraz pratik gerektiriyor  .

Mükemmel bir zoom elde etmek için kullanışlı bir püf noktası hazırlıktır. Konunuzu yakınlaştırın ve odaklanın. Şimdi iki bant parçası alın ve birini merceklerinize, diğeri zoom mekanizmasına yerleştirin. Bunu yaptıktan sonra uzaklaştırabilir ve çekiminizi yapmaya hazır olduğunuzda, tek yapmanız gereken bant parçalarını sıraya koymaktır – hepsi monitörünüze bakmadan!

Yorumlar