Aksiyon KameraBilinmesi GerekenlerFitrelerGoPro AksesuarKameralarÖneri ve İpuçları

Sualtı Fotoğrafları Neden Mavi ve Yeşil Görünüyor?

Sualtı dünyası çok renkli bir yer olabilir, ancak birçok fotoğrafçı bu renkleri nasıl ortaya çıkaracağından emin değil ve pek çok su altı fotoğrafı çok düz görünüyor, çok az kontrastlı ve çok yeşil bir renk tonuna sahip. Renkli balık? Yeşil. Canlı mercan? Yeşil.

Her şeyin su altında mavi ve yeşil görünme eğiliminde olmasının nedeni, güneş ışığının tam bir renk yelpazesi taşımasıdır, ancak ışığın kırmızı ve turuncu dalga boyları su tarafından daha hızlı emilir. Sonuç olarak, su altındaki kırmızı renklerin çoğu zaten sadece birkaç metre derinlikte ve on metre kadar absorbe edildi, neredeyse tüm kırmızı renkler absorbe edildi. Mavi ve yeşil renkler gibi daha kısa ışık dalga boyları suya daha derin seviyelere nüfuz edebileceğinden, gittiğiniz yüzeyin altında ne kadar uzak olursa o kadar fazla şey mavimsi-yeşil bir tonda kalmaya başlar – Bir havuzda fotoğraf çekmeye çalışıyorsanız, en alta yakınlaştıkça daha az renkli şeyler görürsünüz.

Yukarıdaki resme bakın sol taraf da filtreli, sol tarafta ise filtresiz görüntü verilmiştir. Orijinalde, bir su altı muhafazasında, yüzeyin yaklaşık 15 feet altına çekilmiş , her şey yeşil görünüyor. Yeşil kayalar, yeşil mercan, yeşil deniz hayvanları…. Yeşil köpekbalığı. Sualtı dünyası canlı ve renkli bir yer ama biraz bilgi birikimi olmadan, tüm resim bezelye çorbası gibi görünmeden yüzeyin altındaki gerçek renkleri yakalamak lazım.

Daha küçük kameralarla çekilmiş sualtı fotoğraflarınızdaki gerçek renkleri geri yüklemek için birkaç seçeneğiniz vardır:

1. Yapay ışıklar kullanın. GoPro Hero 5 Black gibi flaşsız küçük kameralar , özellikle yakın çekimler için ve düşük ışık altındaki yakındaki konuları aydınlatmaya yardımcı olan 400 lümenlik Qudos Action Işık Seti gibi sürekli ışıktan yararlanabilir.

Karada kullanılmak üzere tasarlanan flaş ünitelerine benzer şekilde, sualtı ışıkları, bazıları diğerlerine göre daha fazla ışık sağlayan çok çeşitli güç çıkışlarına sahiptir.

2. Kırmızı bir filtre kullanın. Çok fazla kırmızı ışık su altında göreceli olarak sığ suda bile emildiğinden, PolarPro GoPro 5/6/7 SuperSuit Kırmızı Filtre gibi kırmızı bir filtre kullanarak su altı fotoğraflarında yeşilimsi renk tonunun düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. Kırmızı filtrenin etkinliği suyun özel rengine bağlı olacaktır – çok yeşil sularda macenta filtrenin daha iyi sonuçlar verdiğini görebilirsiniz. Bir filtre fotoğrafınızın görünümünü iyileştirmek için yardımcı olabilir, o da olmaz ise sahne içine daha fazla ışık eklemek – aslında aydınlatma su altında artırmak için bir video ışık veya Strobe kullanmanız gerekir.

3. Özel Beyaz Dengesi kullanın.  Birçok kamera, temel olarak kameraya sahnenizin hangi bölümünün beyaz olduğunu söyleyerek size beyaz dengesini uygun şekilde ayarlayabilmesi için özel bir beyaz dengesi ayarlamanıza izin verir.

4. RAW Modunda Çekin. Fotoğraf makineniz size RAW ile çekim yapma seçeneği sunarsa, görüntünüzü karada düzeltmek için çok fazla enleminiz olduğunu görürsünüz. Farklı fotoğraflar farklı işlem sonrası yaklaşımları gerektirecektir, ancak aydınlatma benzer kalır ve tüm dalış boyunca benzer bir derinlikte kalırsanız, genellikle çekimlerinizin çoğu için oldukça iyi çalışan bir tarif bulacaksınız.

5. Parlak güneş ışığında fotoğraf çekin. Parlak güneşli günler daha fazla güneş ışığı anlamına gelir ve güneş ışığı ne kadar parlaksa, su o kadar fazla kırmızı ve turuncu ışık olacaktır. Çok az kırmızı ışığın ulaştığı daha derin sularda, güneşli bir gün çok fazla bir fark yaratmaz, ancak sığ sularda güneşli bir gün, bulutlu havalarda olduğundan daha canlı renklere sahip olacağınız anlamına gelir.

Yorumlar