Cuma, Ağustos 14, 2020
Aksiyon KameraBilinmesi GerekenlerÖneri ve İpuçları

Sahte Kare Hızı Nedir ?

Sahte kare hızlarını kullanmak, kamera üreticilerinin alıcılarını aldatma yöntemlerinden biridir.

Son zamanlarda, aksiyon kamerası endüstrilerinin rekabeti çok arttı. Oyunda kalabilmek için bazı şirketler, ürünlerini satın almaya daha fazla insan çekmek için sahte kare oranlarını kullandılar.

Onlar ne yapar? Kameralarının kare hızlarını yanlış tanıtıyorlar.

Çoğu zaman, sadece hatalı olarak 4K çözünürlüklerde kare hızı talep ediyorlar, çünkü bunun için düzgün 4K kaydı için gereken donanım daha pahalı.

Bu nedenle, 300 tl altındaki bir 4K kamerayı görüyorsanız, fotoğraf makinesinin donanımı saniyede 15-20 kare (fps) değerinde 4K’yı destekleyebilir, bu da kullanılamaz hale getirir.

Ayrıca, bazı durumlarda, gerçekte çok daha düşük olmasına rağmen, 30Kps’de 4K film yapabileceğini iddia edebilirler. Bunu nasıl yaptıkları aşağıda açıklanacaktır.

Bundan sonra, 4K kayıt kullanmak istiyorsanız, aşağıdakilerden kaçınmanız için size birkaç tane aksiyon kamera örneği vereceğim.

İlk olarak, kare oranları nedir?

Dolayısıyla, bu kare hızı işinde yeniyseniz, basitçe, saniyede kaç kare çekildiği söylenir.

Tipik video, saniyede yaklaşık 24 kare (fps) ve yukarısında oynatılır ve bu, yumuşak ve gerçekçi oynatma için minimum kare hızıyla ilgilidir.

15fps’yi 30fps’ye dönüştürme?

Çoğu zaman, ucuz aksiyon kameralar, donanım kısıtlamaları nedeniyle yalnızca 15-20 kare / sn hızında 4K’ye kadar kaydı destekleyebilir.

Ancak, üreticiler ürün sayfalarında 30 fps talep edebilir ve videoyu analiz etseniz bile , yine de 30 fps gösterilecektir.

Basitçe ‘sahte’ çerçeveler ekleyerek . ‘Sahte’ kareler temelde önceki karenin sadece kopya kareleridir, bu nedenle 15 kareniz varsa ve her orijinal kareden sonra bir tane eklerseniz, iki katına çıkar ve 30 kareye sahip olursunuz.

Bu nedenle, bilgisayar yazılımı video özelliklerini analiz ettiğinde , ‘sahte’ kareleri tespit edemez ve ‘ideal’ bir sonuç verir. Ancak, gerçekte, 30 fps yerine sadece 15 x 2 fps’dir.

Video kare hızımı nasıl bulabilirim ?

Kameranızdan veya en azından satın almayı planladığınız kameradan video örneklerine ihtiyacınız olacak

Videonuzun kare hızı hakkında genel bir fikir edinmek istiyorsanız, VLC kullanarak kolayca kontrol edebilirsiniz .

Bununla birlikte, VLC’nin yalnızca toplam kare hızını kullandığını ve çoğaltılmış kareleri dikkate almadığından (yukarıda belirtilen) bahsetmiyorum.

Adımlar çok basit.

1. VLC’yi açın.

2. Windows kullanıyorsanız [Ctrl-J] düğmesine basın . Mac kullanıyorsanız, [Cmd-I] düğmesine basın .

3. Medya bilgileri görünmelidir. Bundan sonra, ‘Codec’ sekmesine tıklayın.

4. Kare hızı ve çözünürlük görünecektir!

Çoğaltılmış kareler

Bununla birlikte, yukarıdaki yöntem sadece genel kare hızını kontrol etmektir. Yukarıda da bahsettiğim gibi, video kare hızınız 30 fps’nin üzerinde bir şey gösteriyorsa ancak yine de çok düzgün değilse, kopyalanmış kareler içeren bir videoya sahip olabilirsiniz.

Bu nedenle, videonuzun tam kare hızını görmek için ek bir adım atmaya istekliysen (bazıları kopyalanabilir), kopyalanan kareleri kontrol eden başka bir uygulama indirmeniz gerekir. Yinelenen kareleri kontrol etmenin yollarını google’da arayabilirsiniz.

Bununla birlikte, 4K kullanamamaya rağmen, çoğu kameranın full HD çekimler ve resimler çekmede hala çok iyi olduğunu vurgulamalıyım.

özet

Umarım kare hızları ve hangi aksiyon kameralarından kaçınmanız gerektiği hakkında bir şey daha öğrendiniz.

Başka bir şey bilmek veya herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, lütfen aşağıya bir yorum yazmaktan çekinmeyin! Sitemize uğrayıp canlı destek hattından destek alabilirsiniz.

Yorumlar