Pazar, Eylül 19, 2021
Bilinmesi GerekenlerDJIHABERLERİncelemeÖneri ve İpuçlarıyeni ürün

Robomaster S1 Öğrencilere Kod Yazmayı Öğretiyor

Robomaster

DJI’ın en yeni ürünü kurnaz, güçlü bir drone değil, aynı zamanda bir öğrenme aracı olarak da çalışan programlanabilir bir robot. “Adım 1” kısaltması olan RoboMaster S1 , çok yönlü hareket, altı farklı AI özelliği, jel boncuk atar ve en önemlisi kullanıcılarına nasıl programlanacaklarını ve robotun işlevlerini öğretir. 

Robomaster

 

Ana Özellikler:

  • RoboMaster Uygulaması
  • Fırçasız motor, çok yönlü hareket, 31 hareket sensörü, FPV kamera, mekanik gimbal, kızılötesi lazer, jel boncuklu fırlatıcı, CPU ve CAN-bus kablo bağlantı noktası
  • Hat tanıma, görüntü işaretleyici tanıma, insan tanıma, alkış tanıma, jest tanıma, S1 tanıma dahil 6 AI özelliği
  • “Ustalığa Giden Yol” dersleri ve RoboAcademy eğiticileri
  • Solo ve Çok Oyunculu Oyun Modları

Dizayn:

Yeni DJI RoboMaster S1’in dört tekerleği var ve fırçasız bir motorla çalışıyor. Tekerlekler, hızlı, çok yönlü harekete izin veren toplam 12 makaraya sahiptir. S1, dünyada gezinmesine yardımcı olmak için 31 sensörle tasarlanmıştır ve herhangi bir vuruşu algılamak için robotun akıllı vücut zırhına altı sensör yerleştirilmiştir.

RoboMaster’ın üstünde, RoboMaster uygulamasına canlı bir akış yayınlayan birinci şahıs görüş kamerası. FPV kamera, 540 derece 65 derecelik bir dönüşe sahip mekanik bir gimbal üzerine monte edilmiştir, böylece kamera her şeyi yakalar. Ayrıca gimbalde, hedef uygulama veya rakiplere ateş etmek için kızılötesi, jel boncuklu bir blaster bulunur.

Yetenekli bir merkezi işlem birimi ve endüstriyel sınıf CAN-bus kablosu sayesinde, RoboMaster ağır miktarda veri ve çeşitli görevleri üstlenebilir.

Robomaster

Fonksiyonlar:

RoboMaster S1, AI teknolojisini altı farklı şekilde görüntüler: çizgi tanıma, vizyon işaretleyici tanıma, insan tanıma, alkış tanıma, jest tanıma ve S1 tanıma.

Hat tanıma, kullanıcıların S1’i yere yerleştirilmiş bir hat boyunca hareket edecek şekilde programlamasına olanak tanır. Kullanıcının programlama ve fizik bilgisi ne kadar derinlemesine olursa, dersler o kadar karmaşık hale gelir. Vizyon işaretçisi tanıma ile RoboMaster, dövüşü ve oyun oynamayı geliştirmek için 44 ayrı marker harf, şekil ve özel karakterler şeklinde tanıyabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, insanlar tanıma S1’in FPV’li bir kişiyi izlemesi için tanımlamasını sağlar. Kişisel favorim, alkış tanıma, kullanıcıların hareketleri belirli bir alkış sırasına yanıt verecek şekilde programlamasını sağlar. Alkış tanımaya benzer şekilde, jest tanıma da FPV tarafından alınan fiziksel hareketlere yanıtları programlar. Son olarak, S1 tanıma daha fazla etkileşim ve oyun seçeneği sunar.

Daha ileri düzey kullanıcılar için, Scratch 3.0 ve Python benzersiz ve karmaşık eylemleri kodlamak için kullanılabilir. Kullanıcılar, tekerleklerin torkunu değiştirebilir, S1’in hareket şeklini değiştirebilir ve hatta çok oyunculu savaş modları için “vur ve geri dön” gibi özel beceriler oluşturabilir.

Ancak, becerileriniz eşit değilse endişelenmeyin, DJI, kullanıcıları kodlama konusunda eğiten proje tabanlı bir seri olan  Ustalığa Giden Yol” sınıfları sunmaktadır . Ayrıca, RoboAcademy robotik ve programlama hakkında daha fazla eğitim sunmaktadır.

Oyunlar:

İşleri daha da heyecanlı hale getirmek için DJI, solo ve çok oyunculu rekabet modları sunuyor. Solo modu, önceden ayarlanmış taranmış görme işaretlerini takip eden Hedef Uygulaması ve Hedef Yarışı’nı içerir. Çok oyunculu mod Yarış ve Herkese Ücretsiz oyunlardan oluşur. BattleBots’a benzer, ancak çok daha masum, Herkese Açık, kullanıcıların kızılötesi ışın veya jel boncuklu atıcı kullanarak rakiplerle savaşmasına izin verir. Oyuna başlamak için, Herkese Açık modda baş dönmesi, elektromanyetik girişim, aşırı hız ve yenilmezlik gibi dört “Gizem Bonusu” yeteneği bulunur.

Robot hakkında daha fazla bilgi ve hareket halindeyken görmek için aşağıdaki videoyu izleyin:

Yorumlar