Cumartesi, Mayıs 30, 2020
DJIKameralarÖneri ve İpuçları

Osmo Action İpuçları

Osmo Action, bir süredir vitrinlerimzde olan harika bir aksiyon kamerası ve denemeye başladığımızdan beri birkaç Osmo Action İpuçları ve Püf Noktaları öğrendik. Bu videoda, Osmo Action için en sevilen ipuçlarını ve püf noktalarını gözden geçireceğiz.

1. RockSteady’nin ne zaman etkin, devre dışı veya desteklenmediğini öğrenin

RockSteady, kamerayı sabit tutmak için harika bir kaynaktır, ancak kameranın arkasındaki ayarları düzenlerken yanlışlıkla açıp kapatmak kolaydır. Osmo Action stabilizasyonu elektronik olduğundan, tüm kayıt formatları desteklenmez. Örneğin, 4K 4: 3 hiç desteklenmiyor ve 120fps ve üstündeki 1080p desteklenmiyor.

RockSteady kullanılırken arka ekran dengeleme nedeniyle kalıyor. DJI’nin sadece gerçek zamanlı ekranı göstermesini ve stabilize edilmiş görüntüleri önizlememesini ve gecikmeden kurtulmasını istiyorsunuz ama aynı zamanda, sabitlenmiş görüntüleri çerçeveleme amacıyla önizlemelerini yapmaları  gecikmeyi tamamen kullanılamaz hale getiriyor. Bu tasarım kararını vereceklerse, Osmo Action un CPU gücünü gecikmeden tüm bu işlemlere ayak uydurabilmek için arttırmaları gerekiyordu.

2. Uygun Pozlama Alın

Tüm kameralarda olduğu gibi, Osmo Action’in, 180 derece deklanşör kuralına bağlı kalarak çekimlerinizi uygun şekilde göstermek için ND filtreleri kullanması gerekir. Özellikle bu kamera sert güneş ışığı alma aktivitelerinde dış mekanda kullanılmak üzere tasarlandığından, ışığın durmasını sağlayan birkaç filtreden oluşan ND filtrelerinin kullanılması gerekir.

En çok tavsiye ettiğimiz filtre üreticisi Polar Pro. Fotoğraf makinesini çarpma ve pahalı filtreyi birlikte kaldırma riski olmadan güvenli bir şekilde Osmo Action’a önüne güvenli bir şekilde bağlanabildikleri için bu filtreler gayet uygun.

3. Zaman Dilimleri; Derlenmiş Bir Videodur.

Osmo Action‘taki zaman dilimleri, GoPro serisi kameralarda Osmo Pocket’ten ziyade zaman atlamalarına benzer. Osmo Action, video ayarlarına bağlı olarak 4K, 2K veya 1080p önceden hazırlanmış bir video üretir. Osmo Pocket, bir dizi fotoğraf çeker, ardından videonun 1080p sürümünü de oluşturur. Fotoğrafları düzenlemek ve derlemek daha fazla iştir, ancak daha kaliteli sonuçlar verir. Bu şaşırtıcı değil, çünkü Osmo Action GoPro ile Osmo Pocket‘ten daha fazla rekabet ediyor, ancak dikkat edilmesi gereken bir şey var.

En fazla esnekliğe ve en yüksek çözünürlüğe sahip olmak için her zaman çekim süresinin 4K’da olmasını öneriyoruz.

4. Dewarp Görüntüleri

Balık gözü görünümünün hayranı değilseniz, o zaman ayarlardan dewarp seçeneğini seçebilirsiniz. Dewarp videonuzda kırpılacak, ancak videolarınızda gözle görülür şekilde daha az bozulma oluşmasını sağlayacaktır. Bir şeye son derece yakın olmanız gerekmiyorsa, çekimlerinizin çoğu için dewarp kullanmanızı öneririm.

5. Hızlı Geçiş ayarlarını yapın

Ayarları hızlı bir şekilde ayarlamak aksiyon kameralarının en büyük özelliği denebilir, çünkü aksiyonun hiçbirini kaçırmak istemezsiniz. Hızlı değiştirme menüsünü yalnızca kullandığınız seçeneklere sahip olacak şekilde değiştirmek, değiştirme modlarının genel kullanımını daha kolay ve daha hızlı hale getirecektir.

Hızlı geçiş ayarlarınızı değiştirmek için ekranın üstünden aşağı çekin, Ayarlar, Hızlı Geçiş seçeneğini seçin ve hızlı erişim sağlamak istediğiniz kutuları işaretleyin. Bu kadar basit.

6. SnapShot Ayarlarınızı Değiştirin

Enstantane, fotoğraf makinesi kapalıyken hemen başlatabileceğiniz mod ve deklanşöre bastığınız moddur. Bu, arka ekrandan aşağı doğru kaydırılarak ve SnapShot ayarları seçilerek ve başlatmak istediğiniz modu seçerek yapılandırılabilir. Başlamak için bu modlardan yalnızca birini seçebilirsiniz, bu nedenle Hızlı Değiştirme modlarınızı değiştirmek için yapılandırmanızı öneririm.

7. Sesleri Kapatın ve Sesle Kontrolü Devre Dışı Bırakın..

İlk defa oynarken, kutudan çıkar çıkmaz rahatsız ediyorlar. Ancak, Osmo Action’i tamamen monte edilmiş olarak kullanıyorsanız, örneğin motosiklet süren bir kaska, ses kontrolü ve sesleri etkinleştirmek kaskınızı her zaman çıkarmaktan kaçınmak için hayat kurtarıcı olacaktır. Genel olarak ses komutları ve sesler çok can sıkıcı – ama onların yeri var!

8. Kılavuz Çizgilerini Açın

Bu bir verilen, ancak kılavuz çizgileri size çekimleri karelemek ve ufku korumak için tutarlı bir çizgi verecek. Çok önemli, varsayılan olarak açık olmalıdır.

9. DJI Mimo App Kullanın

Osmo Action’ın menü sistemi iyidir, ancak ayarların bazıları kamera ekranlarında birden fazlaya yayılmıştır. DJI Mimo uygulamasında, ayarların çoğu aynı panellerdedir ve ayarların ayarlanması çok daha kolaydır.

Yorumlar