Perşembe, Mart 26, 2020
FiltrelerİncelemeKameralarÖneri ve İpuçları

Kamera İçin Filtrenin Önemi

Filtreler dijital fotoğrafçılığın önemli bir parçasıdır ve resimlerinizi bir üst seviyeye çıkarabilirler.Bazı insanlar daha sonra photoshop’ta yapabileceğinizi söylüyor, ama bu her zaman doğru değil.

Kapsayacağımız filtre türleri:

 • UV
 • polarizör
 • Nötr yoğunluk
 • Kızılötesi

  UV Filtreleri

  UV filtreleri ultraviyole ışığın neden olduğu havadaki pusluluktan bazılarını azaltır ve bunlar lensinizin ön elemanını korumanın harika bir yoludur. Lenslerdeki onarımlar maliyetli olabilir ve iyi bir UV filtresi onarım maliyetinin yalnızca bir kısmını tutar.

Filtrenizin kalitesi lensinizin önünde olacaktır, görüntünüzün netliğini ve netliğini etkileyebilir.

Üzerinde 3 farklı kaplama seviyesi bulunan bir UV filtresi vardır. Camın üzerinde hiçbir kaplama bulunmayan filtrenin 1 / 3’ü neredeyse sisli görünüyor ve üzerindeki yansımaları kolayca görebiliyorsunuz. Tek bir kaplamaya sahip filtrenin 1 / 3’ü daha net görünmeye başlar ve daha az yansıma görürsünüz. Filtrenin son 1 / 3’ü çoklu kaplamalara sahiptir, gördüğünüz gibi, çok açıktır ve kuruşun veya altındaki siyah keçe görüntüsünü engellemez.

Çok kaplamalı filtreler daha pahalıya mal olur ancak buna değer. Güzel bir merceğe bir sürü para harcadıktan sonra kötü bir filtreden geçmek istemezsiniz.

UV filtrelerinin dezavantajları:

 • Eğer ucuza gidersen, keskinlik ve açıklıktan ödün verirsin.

Polarizörler

Eğer güneş dışarıdaysa, polarize edici filtre lensim üzerinde yerini almalı. Bu benim en sevdiğim filtre. Bir polarizer yansımaları azaltacak ve manzara fotoğrafçıları için harika olan renk doygunluğunu artıracak.

Lense bir Polarizer vidalanır, sonra camın döndüğü yere bağlı ayrı bir halka bulunur. Camı döndürdüğünüzde objektiften sahnenizdeki etkisini görebilirsiniz, en iyi görünene kadar döndürün.

Bu iki resme daha yakından bakalım, çünkü polarizörün etkilediği çok şey var:

 1. Sudaki parıltı gitti ve şimdi güzel yeşil rengi ve suyun altındaki resifi görebiliyoruz.
 2. Gökyüzü çok daha zengin bir mavi
 3. Tepedeki küçük bulut daha beyazlaşıyor ve daha karanlık gökyüzü ile tezat oluşturuyor
 4. Tepe üzerindeki yeşil daha zengin çünkü yapraklar üzerindeki yansımalar ortadan kalkıyor

Bir polarizer en iyi ışık kaynağına 90 derecelik bir açıyla almaya çalışır, yani istediğiniz her zaman size efekt vermez. Güneş gökyüzünde ve arkanızda yüksekse en iyi şekilde çalışır. Güneş çerçevede ise, hiçbir etkisi olmayabilir.

Polarizörlerin dezavantajları:

 • Normalde 2-3 durak daha hafif pozlama gerektirebilirler.
 • İyiler pahalıdır.
 • Kameranın maksimum etki için güneşe doğru açıyla işaret etmesini gerektirir.
 • Döndürülmesi gerektiğinden, sonuca ulaşmak uzun sürebilir.

  Nötr yoğunluk

  Nötr yoğunluklu bir filtre, rengi etkilemeden objektiften gelen ışığın miktarını keser. Normalden gerekenden daha geniş bir diyafram açıklığı veya daha düşük obtüratör hızı ile fotoğraf çekmenizi sağlar.

Nötr yoğunluklu filtreler birçok farklı türde gelir:

 • Katı
 • Değişken
 • Dereceli

  Solid

  Katı nötr yoğunluklar, 1 duraktan (ışığı keserek 1/2) ve 16 duraktan (ışığı orijinal miktarın 1 / 100.000’ine kadar keserek) herhangi bir yerde birçok farklı karanlık seviyesi olabilir.

Bu filtreleri ayırt etmek kafa karıştırıcıdır çünkü farklı şirketler size ne aldığınızı söylemenin farklı yollarını kullanır. İşte size yardımcı olmak için süslü bir küçük grafik:

ND Numarası

f-stop Azaltma

 Optik Yoğunluk  Geçirgenlik Yüzdesi

Değişken

Peki, ne elde edeceğiniz konusunda kararsızsanız ne olacak? Bunları döndürdüğünüzde yoğunluğu değiştiren değişken nötr yoğunluklu filtreler vardır   . 2-8 durur. Bu, biri dönebilen iki polarize filtrenin bir araya getirilmesiyle elde edilir. Arka polarizasyon filtresi ışığı bir düzlemde keser. Ön eleman döndürüldüğü zaman, kalan ışığın artan miktarını keser.

Dereceli

Dereceli bir nötr yoğunluklu filtre, genellikle akrilikten yapılmış dikdörtgen bir filtredir ve çerçevenin bir kısmını hafifçe keser.

Birçok farklı yoğunlukta (1, 2, 3, 4 durak) ve birçok farklı derecelerde (sert, yumuşak veya dolu) gelirler.

Sert Derecelendirme Yumuşak Tonlama  Tam Derecelendirme

 

Sahnenize en uygun derecelendirmeyi kullanmak istersiniz. Örneğin, bir okyanus manzarası en iyi dereceye sahip olacaktır çünkü muhtemelen ufuk çizgisini geçen herhangi bir nesne yoktur.Bir sonraki örnekte, yumuşak bir gradyan kullandım çünkü kayanın tepesi gökyüzü alanına giriyor.

Çerçevenin sol tarafındaki kaya, derecelendirmenin daha koyu kısmına girdiğinden, Lightroom’da kayayı biraz aydınlatmak zorunda kaldım.

Filtreyi kullanmasaydım, gökyüzü beyaz olurdu ve birden fazla çekim yapmak zorunda kalacağım, ardından hem gökyüzünü hem de ön planı doğru şekilde göstermek için fotoğrafları bir araya getirdim.

Bunu fotoğraf makinesinden basit bir filtre ile almayı çok daha kolay buluyorum.

Kızılötesi Filtreler

Yalnızca kızılötesi ışığın geçmesine izin verir ve görünür ışık spektrumunu engeller.

Filtre neredeyse siyahtır ve görmesi çok zordur, çünkü normalde gördüğümüz tüm ışığı engellemektedir.

Ultra-Viyole Görülebilir Işık Kızıl Ötesi

 

 

Sonuç, beklemeyeceğiniz tonlara sahip bir fotoğraftır, gökyüzü genellikle çok karanlıktır ve yeşil ağaçlar beyazlaşır.

Dezavantajları:

 • çok uzun perde hızı
 • odaklanma zor
 • Fotoğrafın iyi görünmesi için Lightroom veya Photoshop’ta işlenmesi gerekir.

Kızılötesi fotoğrafçılığı gerçekten beğeniyorsanız, yalnızca kızılötesi çekecek bir fotoğraf makinesine dönüştürülmesini isteyebilirsiniz. Bu sonraki çekim bir dönüştürülmüş Fuji X-E1 ile yapıldı. Kamerayı dönüştürdüğünüzde, filtreyle yaptığınız süper uzun pozlamalara sahip olmazsınız. Düzenleme gerektirir.

 • ISO 200
 • f / 2.8
 • Saniyenin 1 / 1000’i

Bu çekimi KızılÖtesi filtreyle yapsaydım,  5-10 saniye çekim süresi olacağını umardım ve hafif bir esinti olduğunda bu çim bıçak gibi keskin görünmeyecekti.

Sonuç

Filtreler fotoğrafçılığın önemli bir parçasıdır, görüntülerinize onlarsız başaramayacağınız bir görünüm elde etmenize yardımcı olabilirler.

Çektiğiniz filtre için hangi filtrenin doğru olacağı konusunda herhangi bir sorunuz varsa, sitemizin canlı destek hattından size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

hat

Yorumlar