Perşembe, Temmuz 29, 2021
Aksiyon KameraBilinmesi GerekenlerGoProİncelemeKameralarKarşılaştırmaÖneri ve İpuçları

GoPro’yu GoPro Yapan Nedir?

Aksiyon kamerası devi GoPro, 2000’lerin başında Nick Woodman’ın  ceplere zarar vermeden aksiyona yaklaşabilecek kamera ekipmanı elde etmenin bir tepkisi olarak başlayarak köklerini buldu .

İlk hareketli kamera, şirket kurulduktan iki yıl sonra satıldı ve video çekmek ve kaydetmek için 35 mm film kullandı.

Şirket, GoPro konseptini daha da geliştirdi ve depolamayı SD kartlarına taşıdı, bu da önceki kayıtlarından daha uzun videolar ve daha fazla fotoğrafların önünü açtı.

Bir aksiyon kamerası geliştiren ilk şirketlerden biri olan GoPro kamera , yıllar içinde elde ettikleri başarıyı kopyalamaya çalışan benzer ürünlere kıyasla, öne çıkan birkaç yenilikçi özelliğe sahipti.

Bu özellikler, yarışmanın aksiyon kamerası markasını yakalayabilmesini sağlayan diğer aksiyon kameraları arasında jenerik veya yaygın hale geldi.

Zor Hava Koşullarına Dayanıklı

Aksiyon kameraları üretmek için kullanılan malzemelerin, zorlu işlemlere dayanacak ve aksiyon boyunca etiketlenmesini ve hayatta kalmasını sağlayacak kadar dayanıklı olduğu onaylanmıştır.

Bu kameralar ayrıca hava koşullarına dayanıklıdır, en azından su geçirmezdir ve bu, çektiği görüntü ve videoların kalitesinden ödün vermeden her türlü hava koşulunda kullanılmasını sağlar.

Genişletilebilir Hafıza

SD kartlar, dijital kamera pazarının genişlemesini sağladı ve cihaz hala kullanımda iken daha fazla görüntü ve video çekilmesine izin verdi.

Hareketli kamera kullanımıyla, SD kartlar, kullanıcıların, kartları değiştirmeye gerek kalmadan tüm aksiyonları veya tüm seyahatleri kaydetmelerini sağladı.

Çok Yönlülük

Aksiyon kameralarının, doğa sporları ve yürüyüş gezileri gibi birçok uygulamada kullanılabildiği, araç ve bisikletler için dahili kameralar olarak kullanılabildiği için çok yönlü oldukları kanıtlanmıştır.

Aksesuarları ayrıca, yalnızca hayal gücünüzün sınırlayabileceği birçok şekilde kullanılmasına izin verir.

Kompakt ve Hafif

Muhtemelen, GoPro’nun sahip olduğu ilk yenilik, kameraların daha küçük ve taşınması daha kolay olmasına izin vermesiydi, bu nedenle bir sporcunun performansının engellenmesini önlüyordu.

Çoğu aksiyon kamerası kare ya da dikdörtgen şeklinde gelir ve bu durum aksiyonun devamlılığını sağlar.

4K Ultra HD

Yeni GoPro, diğer aksiyon kameralarının sahip olacağı 4K Ultra HD özelliklere sahip.

Markaya bakılmaksızın aksiyon kameraları, daha uzun ömürlü yeni piller çıkardıkça, pil ömrü söz konusu olduğunda bir gençlik çeşmesi edinmiş gibi görünüyor.

Kötü Hava Şartlarına Dayanıklı

Hava koşullarına dayanıklılık, GoPro’nun yıllar içinde evcilleştirmeyi öğrendiği ve yeni oyuncuların yavaşça yakaladığı bir şey.

Bağlantı

Bluetooth ve Wi-Fi gibi gelişmiş bağlantı özellikleri GoPro ve Aksiyon Kameraları arasında paylaşılan özellikleri sarar.

Daha önce belirtildiği gibi GoPro doğal olarak çok yönlüdür ve kullanılabilecekleri birkaç senaryoya adapte olabilir.

Bununla birlikte, daha fazla sayıda kullanıcı, özellikle aynı işlevi sağlayan ancak çalınması veya kırılması olasılığının düşük olduğu diğer markalara daha çok yöneldi.

Aksiyon kameraları, markasından bağımsız olarak, kullanıcının istediği yerde ve istediği zaman gidebilir, ancak düşük aydınlatma koşullarında resim ve video çekerken de aynı zayıflığa sahiptir.

Form

Aksiyon kamerasının dikdörtgen veya hatta küp yapısı, markadan bağımsız olarak paylaşılan bir şey olmasına rağmen, bazı üreticiler daha fazla esneklik için yapılandırılmış bir yaklaşım denemeye cesaret ederken, bazıları belirli sporlarda kullanım için daha yumuşak, aerodinamik bir muhafazaya geçmeyi denedi.


GoPro Vs Akıllı Telefonları

Cep telefonları ve aksiyon kameralarının ortak noktaları çok azdır, ancak akıllı telefonların çoğu GoPro’dan daha iyi görüntüler ve videolar çekebilir. Bunun nedeni akıllı telefonların kullandığı görüntüleme lensleri ve yazılımı söz konusu olduğunda esnek olabilmesidir.

Fonksiyon

Cep telefonları, telefon görüşmeleri yapabilir, metin gönderip alabilir ve hiçbir GoPro kamerasının şu an yapamayacağı verilere erişebilir.

Diğer yandan GoPro, kamera hareketi ayarlaması ve dengelemesini sağlayan görüntü dengeleme gibi daha özel bir yazılıma sahiptir .

Aksesuar Çok Yönlülük

Hem cep telefonları hem de aksiyon kameraları, istedikleri şekilde uyarlamalarını sağlayan bir ton aksesuarla birlikte gelir; cep telefonları daha büyük bir cephaneye sahip olma eğilimindeyse de, kafa karıştırıcı olabilir ve her şey birbiriyle uyumlu olacak şekilde yapılmaz .

GoPro aksesuarları sıklıkla birbirini tamamlar ve gerektiğinde değiştirilebilir.

Dayanıklılık

GoPro herhangi bir iklim veya hava koşuluna dayanabilir, hatta zorlu istismara rağmen cep telefonları kolayca kırılabilir ve onları korumak için herhangi bir aksesuara ihtiyaç duymadan aşırı sıcaklıklara maruz kalırsa her zaman çalışmaz.

Bu, cep telefonlarını bir GoPro’ya alternatif olarak nasıl kullanabileceğinizi etkili bir şekilde sınırlandırıyor.

Form

Cep telefonları kesinlikle GoPro’dan çok daha büyük ve bir şekilde daha ağır. GoPro çok daha kompakt ve aksesuarları da bu özelliği tamamlıyor.

Cep telefonlarının zaman zaman, özellikle de yarışlar sırasında yapma eğiliminde oldukları performansa girmiyorlar.

Cep telefonlarının büyüklüğü ayrıca düşmeye karşı daha savunmasız kalıyor ve biraz bulanık ve titrek video çekmeye neden olabilecek kullanıcı hareketlerine karşı oldukça duyarlılar.

Bu arada GoPro, çok daha yönlü ve cep telefonlarının bile girmeye cesaret edemediği bazı uygulamalarda olabilir.

GoPro’dan Daha İyi Olan Nedir?

Peki bir GoPro’dan daha iyi olan nedir?

Aksiyon kameralarınızın nasıl olmasını istediğinize bağlı.

GoPro, bilinen bir isimle desteklenen kaliteli çıktı arayan profesyonel sporcular ve videografçılar için hazır donanımdır.

Alternatif seçenekler, daha düşük bir maliyetle aynı düzeyde çıktı sağlayabilir, ancak bazıları kanıtlanmamış özelliklere sahip ve bir kamera için beklentilerinizi karşılamayabilir.

Yorumlar