Cumartesi, Haziran 6, 2020
İnceleme

GoPro’nun yeni işlemcisi GP1’e yakından bakın

GoPro Hero 6 Black ve 360 derece çekim özelliğine sahip VR kamera Fusion‘ın duyurulmasının ardından gözler kameraların özelliklerine çevrildi. GoPro, Hero 6 Black modeline kadar işlemcilerini dışarıdan sipariş veriyordu. 28 Eylül 2017‘de duyurulan kameralar artık GoPro’nun özel yapımı işlemcileri GP1 ile donatılmış halde piyasaya sürülüyor. Yeni GP1 işlemci ile birlikte GoPro’nun bir süredir NASDAQ üzerinde kaybettiği değerin geri kazanılması bekleniyor.

GoPro yeni işlemcisi için üç yıl çalışma yaptı

GoPro Hero 6 Black şu ana kadar firmanın yapmış olduğu en tatmin edici ürün. Nick Woodman’ın uzun bir süredir canını sıkan medya baskıcı bu yeni ürün ile birlikte üzerindeki kara bulutları biraz olsun ortadan kaldırıyor. Aksiyon kamerası üreticisi firma son üç yılda GP1 işlemcisini geliştirmek için Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdi. Woodman konu ile ilgili olarak ” Sonunda kendi çipimize kavuştuk. Başkasının ürettiği işlemcilerle etrafta dolaşmak ve onların kısıtlamaları altında olmak bize uygun değildi.” dedi.

GoPro GP1

GoPro GP1 çipinin özellikleri

Global Tone Mapping (GTM) (Videolar için) Hero 5 Black’te bulunan, fotoğraflar için Wide Dynamic Range (WDR) uygulaması videolar için geliştirdi.
Renk Kesinliği GTM ile birlikte ortaya çıkan renk keskinliği.
Yüksek Verimli Video Kodlaması (HEVC) Diğer bir adıyla H.265 olarak da bilinen yeni nesil video sıkıştırma kodlaması sayesinde artık GoPro daha uzun ve yüksek kapasiteli videolar çekebilecek.
Video Görüntü Sabitleyici GP1 çipi ile birlikte daha önce GoPro Hero 5’te etkili olamayan, 4K30fps ve 1080p120fps video kayıtlarında artık agresif hareketlere karşı görüntü sabitleme olanağı var.
HDR (High Dynamic Range) Fotoğraf makinalarında kullanılan ve artık cep telefonları için standart hale gelen HDR, GP1 çipi ile birlikte GoPro için kendi algoritmalarını da sahip olarak geliyor.
Dijital Zoom Gp1 çipi ile birlikte artık fotoğraf ve videoların görüntüleri bozulmadan zoom yapabilecek.

 

Yorumlar