Haber

GoPro’nun CEO’su Nick Woodman’dan yeni haberler var!

Fotoğraf: James Croucher

GoPro‘nun CEO’su Nick Woodman yeni aksiyon kameraları GoPro Hero 6 Black ve Fusion‘ın tanıtımı için yeniden yola çıktı. Yeni kameralar basın lansmanından  itibaren teknoloji guruları tarafından çokça konuşuluyor. 360 derece video kayıt yapan GoPro Fusion ve merakla beklenen GoPro Hero 6 Black’in henüz Türkiye için fiyatı açıklanmadı.

GoPro Hero 5 Black Hero 6 Black GoPro Karma Drone Nick Woodman

GoPro’nun CEO’su Nick Woodman yeni ürünler hakkında konuştu

GoPro’nun maceraperest CEO’su Nick Woodman’ın GoPro projesini hayata geçirme hikayesinden daha önce biraz bahsetmiştik. Yeni GoPro Hero 6 Black’in lansmanının ardından ünlü CEO tekrar yollara düştü. Avustralya ile özel bir bağı olan Woodman, 2002 yılında yaptığı bir yolculuk sırasında kendisine bir aksiyon kamerası yapmaya karar vermişti. Kullandığı kameradan bir türlü istediği görüntüleri alamayan Woodman The Australian’a verdiği röportajda “Maroubra Beach, Seal Rocksve ve Treachery Beach o zamanlar yolculuk yaptığım sahillerdi. Oradan Stradbroke Adası’nda bulunan Queensland’a oradan da Avustralya’nın batısına kadar gittim. Bu küçük şeyi nasıl hayata geçirebileceğimi düşünüyordum” dedi.

Nick Woodman’ın aklındaki düşünceler büyümeye devam etti ve kendini bu sefer iki aylık “backpacking” yolculuna attı. Endonezya’da yoluna devam ederken bir taraftan da projesi için online olarak fon topluyordu. Daha sonra karısı ile birlikte Kaliforniya’ya bazı ürünler getirdi ve bunları arabasının arkasında sattı. Ünlü milyoner “600 dolarlık bir yatırımı, çeşitli uğraşlarımız sonucunda ileride GoPro’nun başlangıcında kullanacağımız 12 bin dolar haline getirdik. Bu para sayesinde aksiyon kameramız GoPro dalgaların arasında çekim yapabiliyor” dedi.

GoPro Hero 5 Black Hero 6 Black GoPro Karma Drone Nick Woodman
GoPro’nun milyarder CEO’su Nick Woodman şimdi ise tekrar yollarda. (Aksiyon kamerasının devam serisi GoPro Hero 6 Black’in ve 360 derece çekim yapabilen, GoPro’nun sanal gerçeklik için geliştirdiği Fusion modelinin tanıtımı için Woodman yolculuğuna devam ediyor)

GoPro Hero 6 Black ve Karma Drone ile okyonusta balinaların görüntüsünü kayıt eden maceraperest CEO inanılmaz kareler kayıt altına aldı.

GoPro’nun CEO’su Nick Woodman 2016 zararı hakkında konuştu

GoPro’nun CEO’su Nick Woodman 2016 yılındaki “Karma krizi” sırasında şirketin yaşadığı zarar hakkında da konuştu. GoPro’nun Karma Drone’u çıktığında bir takım yazılımsal ve donanımsal sorunlar olmuş ve drone hem kullanıcıları hem de NASDAQ borsası tarafından topa tutulmuştu. Gelir beyanında bulunan şirket, yılın son çeyreğinde 540 milyon dolar gelir elde etmesine, GoPro’nun şimdiye kadarki en iyi ikinci gelir olmasına ve 2015 tatil sezonuna göre 100 milyon dolar daha fazla olmasına rağmen sektörel tahminin 30 milyon dolar aşağısında kalmıştı.

GoPro Hero 5 Black Hero 6 Black GoPro Karma Drone Nick Woodman

Şirketin böyle bir zarar açıklamasının ardında geçtiğimiz sene yaşadıkları işten çıkarmalar, kapatılan departmanlar ve ertelenmiş vergileri nedeniyle ödemek zorunda kaldıkları 102 milyon dolar oluştu. Bütün bunların üzerine gelir beyanının ardından sadece saatler sonra GoPro’nun hisse senetlerinin değeri %15 değer kaybetmişti.

GoPro’nun içinde bulunduğu dönem hakkında konuşan Nick Woodman “Bir süre önce GoPro olarak oldukça zorlu bir dönemin içerisinde bulunduk. Ana ürünümüz olan aksiyon kamerası dışında farklı bir alanda yatırım yaptık. Bu yatırım GoPro’nun geleceği ve kullanım alanları açısında önemliydi. Yazılımsal ve donanımsal olarak eksiklerimizi kapatarak yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Nick Woodman; “Akıllı telefonlar bir rakip değil”

GoPro’nun CEO’su artan akıllı telefon markaları ve bu ürünlerin oldukça iyi görüntüler alabilen kameraları hakkında da konuştu. Woodman akıllı telefonların GoPro ile bir yarışa girmediğini ve GoPro’nun cep telefonu kameralarıyla uyumlu olduğunu söyledi; “GoPro giyilebilir bir kamera, cebinizden çıkartmanıza bile gerek yok” dedi. Woodman ayrıca GoPro’nun sadece bir aksiyon kamerası değil aynı zamanda günlük hayatınızda kullanacabileceğiniz bir kamera olduğunu da ekledi.

Nick Woodman; “Karma Drone arayı kapatacak”

Aksiyon kamerasına duyduğu sonsuz güvene rağmen Woodman’ın Karma Drone hakkında canının sıkıldığını tahmin etmek pek zor değil. Nick Woodman, DJI gibi drone üreticilerinin içinde bulunduğu marketin sınırlarında dolaşırken, kameralı droneların artan çekim kaliteleri karşısında bir adım geride olduğunun farkında. Bu konu ile ilgili olarak “Karma arayı kapatacak” dedi.

Geçtiğimiz yıl piyasa sürülen Karma Drone gökten kayan yıldızlar gibi düşmeye başladığında ünlü CEO’nun da suratından düşen bin parçaydı. Karma, hemen bir basın açıklaması ile GoPro kullanıcılarından geri istendi. Woodman, bu konu ile ilgili olarak “Sorun pil mandalındaki hatadan kaynakladı. Bataryayı taktığınız zaman onu tutan bir mandal vardı. İlk seride bu mandal plastiktendi. Drondan gelen titreşimler bu plastik mandalı gevşetiyordu ve birkaç milimetre boşluk oluşuyordu. Bu boşluk sonucunda dronelar düşüyorlardı” dedi.

GoPro Hero 5 Black Hero 6 Black GoPro Karma Drone Nick Woodman

Woodman Karma’nın bu hatasının çözümüyle ilgili olarak “Neyse ki bu hatayı plastik mandalı metal bir mandal ile değiştirerek çözdük, bu kadar basitti” dedi. Karma, bir taraftan da rakipleriyle arasında açılan farkın ardından yarışa geri dönmeye çalışıyor. Yakın bir zamanda “kendine gelen” Karma Drone artık “active follow” yani “beni takip et” moduna da sahip oldu. Özellikle Woodman’ın peşinden giden GoPro hayranları tarafından tercih edilen Karma Drone, her geçen gün artan bir popülariteye sahip. Ayrıca drone 10 farklı nokta belirleyerek bu noktalara otomatik olarak gitme gibi yazılımsal yenilikler de bulunduruyor.

Ancak aksiyon kamerasına eşlik eden dronunun şöyle bir drumu var; Karma Drone yalnızca kumandası üzerinden kullanıcıyı tanıyor. Bu bazı sporlarda işleri oldukça zorlaştırıyor. Aynı zamanda DJI gibi rakip drone üreticilerinin takip ve çekim modları ileri seviyede kendini kanıtlamış durumda. DJI’ın yazılımı DJI GO, drone pilotlarını ya da takip etmesi istenen kişiyi üzerine tıklayarak “follow” yapmanıza izin veriyor. Woodman yakın zamanda GoPro’nun bu engeli ortadan kaldıracağını belirterek “Tam olarak bu sorunun üzerinde çalışıyoruz” dedi. Karma Drone’un sensörleri de çağnın gerisinde. Ünlü CEO bu durumla ilgili olarak da “Bu donanımla ilgili bir özelliktir. Gelecekte çıkacak olan Karma modellerinde bu özellik drona eklenecektir” dedi.

GoPro Hero 5 Black Hero 6 Black GoPro Karma Drone Nick Woodman

Balinaların peşinde koşan, Kanada sınırında balık tutan aksiyon tutkunu bir CEO’nun en sevdiği eşyası yıllar önce bizim de en sevdiğimiz şeylerden biri haline geldi. Nick Woodman’a bunun için pek çok defa teşekkür ettğimiz olmuştur. Yeni oyuncağı Karma Drone için yaşadıklarını göz önüne alırsak Woodman’ın dimdik ürünün arkasında durduğu ve yaşadığı sorunları çözmekte olduğu görünüyor.

Karma Drone hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce Woodman bir şansı daha hakediyor mu? Bize yorum yazın.

 

Yorumlar