Salı, Eylül 22, 2020
Aksiyon KameraGoProİncelemeÖneri ve İpuçları

GoPro Zoom Yapabilir Mi ?

Evet, bazı yeni modellerde var, ancak bilmeye değer bazı sınırlamalar var. İşte bazı pratik örnekler. HERO7 kameralar gibi yeni modeller video ve fotoğraf modlarında çalışan bir yakınlaştırma özelliğine sahip. Yani, teknik olarak, evet, bir GoPro’yu yakınlaştırabilirsiniz.

Fakat bazı sınırlamalar var. Hero 7 Blackte optik zoom değil dijital zoom vardır. Bunun anlamı “zoom” özelliğinin yazılımın çerçevenin ortasına daraltarak yapmasıdır. Yakınlaştırmanın daha etkili, başka bir yolu var. Objektif optiği ayarlayarak. Bu yüzden spor ve doğa fotoğrafçıları bu büyük uzun merceklerin etrafına sarılıyor ve bu yüzden mercek kovanının daha küçük, kompakt fotoğraf makinelerinde içeri girip çıkıyor. Ancak GoPro’nun sabit bir lensi var, bu nedenle optik yakınlaştırma mümkün değil.

Temel olarak, dijital zoom odaklı bir üründür.Bu yüzden mevcut görüntü verisini alır ve daraltır. Mevcut bir görüntüdeki görsel bilgilerden sihirli bir şekilde ekstra detay yaratamayacağınız için, bitmiş sonuç daha büyük ve daha yakın görünebilir, ancak aynı görüntü bilgisine sahiptir ve bu nedenle keskindir.

Video çekerken biraz daha fazla avantaj var. Ve bunun nedeni, hedef çözünürlükte (veya uprezzed) kaydedilen video dosyasıdır. Bu, video paylaşımı veya düzenlenmesi söz konusu olduğunda çok daha kullanışlı hale getirir.

Pratik GoPro Zoom Örnekleri

İşte GoPro zoom’un bazı pratik örnekleri. Bunlar, yan yana yapılan çekimler tamamen uzaklaştırılmış ve tamamen yakınlaştırılmış çekimlerdir.

Bunlardan ilki, Geniş FOV ile video çekerken yapılır.

İşte video modunda başka:

Ve fotoğraf modunda birkaç örnek daha :

Hangi GoPro Modellerinde Zoom Bulunur ?

Dijital zoom bu modellerde bulunur.

GoPro ile Nasıl Zoom Yapılır ?

Dijital yakınlaştırmaya sahip GoPro modellerinde, ekran kaydırıcısını kullanırsınız. Kontrolü ve keskinliği biraz zor gelebilir şimdiden uyaralım.

Sağ alt kısımdaki küçük büyüteç simgesine dokunun.
Kaydırıcı tamamen uzaklaştırıldı.
Kaydırıcı tam olarak yakınlaştırılmış.

Sadece çekimler arasında kullanılabilir. Bununla demek istediğim, video kaydederken geçiş yapmak için kullanamayacağınız. Kaydı durdurmanız, yakınlaştırmanız veya uzaklaştırmanız ve ardından kaydetmeye başlamanız gerekir.

Aynı zamanda sadece ekran kontrolü ile kullanılabilir. GoPro mobil uygulamasıyla veya uzaktan kumandayla yapamazsınız.

Bilinmesi Gerekenler

  • Fotoğraf çekerken zum RAW fotoğraf formatıyla çalışmaz; yalnızca JPG.
  • Ayrıca, Seri Çekim Modu, Hızlandırılmış Fotoğraf veya Hızlandırılmış Video gibi bazı çekim modlarıyla da çalışmaz.
  • Video çekerken, zoom 4K çözünürlükte kullanılamaz. Kullanılabilir en yüksek çözünürlük 2.7K.
  • Yine video çekerken, kayıt sırasında zoom yapılamaz. Yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için, kaydı durdurmanız, yakınlaştırmayı değiştirmeniz ve sonra kaydetmeye devam etmeniz gerekir.
  • Yakınlaştırma kaydırıcısı yalnızca kameranın dokunmatik ekranında kullanılabilir. Bu nedenle, GoPro mobil uygulamasından veya uzaktan kumandadan yakınlaştırmayı kullanamazsınız.
Yorumlar