Çarşamba, Eylül 22, 2021
Aksiyon KameraBilinmesi GerekenlerGoProGoPro AksesuarKameralarÖneri ve İpuçları

GoPro Uzaktan Kontrol

Burada, GoPro’nuzu uzaktan kontrol etmek için kullanabileceğiniz bazı diğer seçeneklerin yanı sıra ne zaman kullanacağınızın bir özetini bulacaksınız.

GoPro ve diğer aksiyon kameralarının en ilgi çekici yerlerinden biri, onları çoğu kameranın gidemediği yerlerde kullanabilmenizdir. Fakat bu aynı zamanda kameranız elinizde olmadan kullanmak isteyeceğiniz zamanlar olacağı anlamına gelir. Bunun için GoPro’nuzu uzaktan kontrol etmek isteyeceksiniz. Her durumun kendi şartlarına göre avantaj ve dezavantajları olacaktır. İşte GoPro’nuzu uzaktan nasıl kontrol edebileceğinizin bir listesi.

GoPro’nun kameraları için iki farklı uzaktan kumandası var. Biri yeni modeller, biri eski modeller için ama yine de bazı yerlerde satılmaya devam ediyor ve her birinin kendine göre güçlü ve zayıf yönleri var. 

Öncelikle, burada iki uzaktan kumandaya dair kısa bir genel bakış. Sayfada, GoPro’nuzu uzaktan kontrol etmenin bazı alternatif yolları var.


Tüm GoProslar bu uzaktan kumandaları desteklemiyor. 
Örneğin HERO7 Gümüş ve Beyaz, mobil uygulamaya bağlanır, ancak uzaktan kumandayı bağlamanıza izin vermez. 
Ve özellikle bazı eski GoProlar, Remo’nun Bluetooth bağlantısı veya sesli komutlarıyla çalışmaz.


GoPro Akıllı Uzaktan Kumanda

Akıllı Uzaktan Kumanda, birçok açıdan GoPro’nun uzaktan kumandalarının en zengin özelliklerinden biridir. Ses kontrolü ile çalışmıyor, ancak başka birçok özelliği var. Daha güçlü bir sinyale sahiptir ve çok daha uzun bir aralıkta etkilidir – GoPro ideal koşullarda 600 metreye kadar çalışır. Bunu çok fazla denememiş olsak da, REMO’dan daha iyi çalıştığını biliyoruz. Aynı anda 50 GoPros’a kadar kontrol edebilir. 33 metreye kadar su geçirmez (ancak su altında çalışmaz ). Kameranın ayarlarını, uzaktan kumandadaki küçük ekranı kullanarak daha büyük GoPro modellerinde gördüklerinizi küçük yansıtan aynaları kullanarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca kablosuz özelliklere sahip tüm GoPro modelleriyle uyumludur.

Remo’nun ses kontrolüne gerek duymuyorsanız, Akıllı Uzaktan Kumanda, bugüne kadarki en güçlü ve esnek seçenektir ve çoğu zaman tercih edilir.

GoPro Remo

GoPro’nun uzaktan kumandalarının en yenisi düz görünüyor : HERO7, HERO6 ve HERO5 modellerinde ses kontrolü özelliği ile çalışıyor. (Hayır, kameranın üzerinde ses kontrolü olmayan eski modellere ses kontrolü eklemez.) Çoğunlukla tek bir büyük düğmeden oluşur (aslında tarafında güç / eşleştirme işlevi gören ikinci küçük düğme vardır). 5 metreye kadar su geçirmezdir (ancak su altında çalışmaz ). En iyi koşullarda, GoPro, 33 metreye kadar bir mesafede kullanılır. Menzil, Akıllı Uzaktan Kumandadan çok daha kısa çünkü Remo yalnızca kablosuz internetten çok daha kısa etkili menzile sahip olan Bluetooth ile bağlanıyor. Ve bir USB-C konektör ile USB üzerinden şarj olur.

GoPro Wifi Uzaktan

Bu model üretilmiyor. Satılık bir tane bulmayı başarsanız bile, bunu Akıllı Kumandadan seçmek için hiçbir neden yoktur ve kullanmamak için bazı iyi nedenler vardır.

Özellikler açısından Wifi Uzaktan Kumanda ve Akıllı Uzaktan Kumanda arasında bir miktar örtüşme var. Her ikisi de su geçirmez (Wifi Uzaktan Kumanda  su geçirmez, 3 metre kadar derecelendirilmiş, bir kerede 50 kameraya kadar kontrol edebilir, ayarları değiştirmek için kullanılabilir ve çok benzer görünüyor. Ancak Smart Remote çok daha uzun bir menzile, daha iyi pil ömrüne sahip ve tecribelerimize göre GoPro’nuzu kontrol etmenin çok daha güvenilir bir yoludur. Genelde Wifi Uzaktan Kumanda yerine Akıllı Uzaktan Kumanda’yı kullanmanızı öneririz.

 

Aynı anda birden fazla kamerayı kontrol etmek istiyorsanız

Akıllı Uzaktan. Buradaki açık kazanan Akıllı Kumanda. Aynı anda 50 kameraya kadar kontrol edebilirsiniz.

Bununla birlikte, izlenmesi gereken bir şey, özellikle GoPro modellerini karıştırıyorsanız, başlatma ve durdurma gibi işlemlerin yakın ancak çerçeveye tam olarak yapılmadığıdır. Yani, kayda başlama ve durdurma sırasında kameradan kameraya hafif bir miktar gecikmeye neden olabilirsiniz.

Karşılaştığımız diğer bir şey ise, bazen bazı kameraların başlaması, bazıları ise başlamaması. Daha sonra bir veya daha fazla kameranın kayda başlamadığını bulmak sinir bozucu. Bu, temel olarak, hepsinin kayda başladığını görsel olarak onaylamanız gerektiği anlamına gelir. Ancak aynı anda birden fazla kamerayı kontrol edebilme yeteneği hala çok yararlı buluyoruz

Ses komutları kullanmak istiyorsanız

Remo. Burada rekabet yok. Bu uzaktan kumandalardan yalnızca biri ses kontrolü sunar ve Remo da odur. HERO6 ve HERO5 modellerinde doğrudan ses kontrolü ile çalışır.

Sadece bir Remo kumandasının uzaktan kumandaya eklenmesinin, bu özellik için kendi dahili desteği olmayan diğer GoPro kameralara ses kontrolü eklemediğini belirtmeliyim. Başka bir deyişle, HERO4 Black ile ses kontrolünü kullanmanın bir yolu yoktur, örneğin HERO4 Black kameranın ses kontrol desteği yoktur. HERO’nun (2018) ses komutları için yerleşik desteğine sahip olmasına rağmen, kablosuz uzaktan kumandalarla çalışmadığını , bununla birlikte Remo ile uyumlu olmadığını ; ancak HERO7 Gümüş ve Beyaz modelleriyle aynı olduğunu unutmayın.)

Hangi GoPro uzaktan kumandaları su geçirmez?

Uzaktan kumandanın kendisine su geçirmez olması gerekiyorsa, Smart Remote veya Remo uygulamasını kullanabilirsiniz Bir GoPro’yu nemli koşullarda kullanıyorsanız, hem Akıllı Kumanda hem de Remo su geçirmezdir. Akıllı Kumanda 33 metreye , Remo ise 16 metreyec kadar derecelendirilmiştir.

Ancak kablosuz sinyalin su ile çalışmadığını bilmek önemlidir, bu nedenle uzaktan kumandayı ve kamerayı ıslatırken ve su üstünde yağmurlu veya sıçrayan koşullarda çalışırken, kontrol etmek için sualtını kullanamazsınız. Bunu yapmanız gerekiyorsa, kameraya bir kablo geçirmeyi gerektiren geçici çözümler vardır, ancak bazı kurulumlar gerektirir.

En çok su üstünde olduğun, ancak ıslanmanın kaçınılmaz olduğu kano veya sörf gibi şeyler yaparken bunları çok faydalı buluruz.

GoPro’nuzu Uzaktan Kontrol Etmenin Diğer Yolları

GoPro’nuzu uzaktan kontrol etmenin başka yolları da var.

GoPro Mobil Uygulaması. Bu oldukça açık. Ayarlar veya çekimin yanı sıra objektiften canlı önizleme ve izleme için tam kontrol için telefonunuzu veya tabletinizi GoPro’nuza kablosuz olarak bağlayabilirsiniz. Bir seferde yalnızca bir kameraya bağlanabilir ve telefonunuz olduğu kadar su geçirmezdir. Kablosuz özelliklere sahip tüm GoPro’larla uyumludur. Doğrudan GoPro’dan ücretsiz kullanılabilir .

Akıllı Uzaktan Kumanda, WiFi Uzaktan Kumandası ve Remo Şarjı

Bu uzaktan kumandaların tümü, çıkarılamayan dahili şarj edilebilir pillere sahiptir. Bu yüzden uzaktan kumandayı şarj etmek için doğrudan bir güç kaynağına bağlamanız gerekir.

Hem Akıllı Uzaktan Kumanda hem de Wifi Uzaktan Kumanda, bir tuşa benzeyen özel bir şarj yuvası kullanır. Bu bağlantı noktasını kaybettiyseniz, uzaktan kumandayı şarj etmenin bir yolu yoktur; herhangi bir USB kablosuna takamazsınız. Şarj kablosu şarj etmek için standart USB kullanır, böylece duvar adaptörlerinden USB hub’larına ve güç tuğlalarına kadar her zamanki güç kaynaklarına bağlayabilirsiniz.

Remo ile standart bir USB-C bağlantısı kullanarak şarj olur. Remo, Akıllı Şarj Cihazı gibi yüksek çıkışlı şarj cihazları tarafından sunulan hızlı şarj işleminden yararlanmıyor.

Yorumlar