Perşembe, Temmuz 18, 2019
Haber

GoPro tekrar kar etmeye başladı!

Wall Street GoPro IPO gokamera.com

GoPro tekrar kar etmeye başladı

Uzun süredir zarar eden çalkantılı dönemler yaşayan GoPro’da Hero 6 Black ve Fusion modeli yeni aksiyon kameralarının  2017’deki hedefini yeniden kârlı hâle gelmek olarak belirlemişti. Şirket, yılın üçüncü çeyreği itibarıyla bu hedefe ulaşmış gibi görünüyor. Yayınlanan son GoPro finans raporunda şirketin geride kalan üç aylık dönemini 15 milyon dolar net gelirle tamamladığını gösteriyor.

GoPro yaşadığı çöküşün ardından tekrar ayağa kalkıyor

Söz konusu kâr miktarı aksiyon kamerası üreticisinin önceki verileri ile kıyaslandığında çok yüksek değil. Ancak GoPro’nun geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğini 104 milyon dolar zararla kapattığını hatırlayınca mevcut nokta daha etkileyici görünüyor. Analistlerin yüzde 30’luk gelir artışı beklentisinin üzerine çıkan şirket yüzde 37’lik bir gelir artışı sağlamayı başardı. GoPro, yılın üçüncü çeyreğini 330 milyon dolar gelirle tamamladı. Bu miktar geçtiğimiz yıl 240.5 milyon seviyesindeydi.

https://www.gokamera.com/kategori/gopro-aksesuarlari/baglanti-parcalari-45df/prd-baglanti-parcasi-fetchkopek-icin

Satın Al

Şirket için üçüncü çeyrek iyi geçse dahi şirketin dördüncü çeyreğe yönelik beklentileri yatırımcıları etkilemedi. Yılın son çeyreğinde 470 milyon dolar gelir beklentisi açıklayan şirketin hisseleri yaklaşık yüzde 10 oranında değer kaybetti. Analistler firmanın son çeyreği 520 milyon dolar gelirle kapatmasını bekliyor.

https://www.gokamera.com/kategori/gopro-aksesuarlari/baglanti-parcalari-45df/prd-baglanti-parcasi-fetchkopek-icin

Aksiyon kamerasının öncü şirketi büyümesinde operasyon maliyetlerinin azaltılmasına ve yüksek ortalama satış fiyatına dikkat çekiyor. Şirket 2017 başlangıcı ile birlikte operasyon maliyetlerinin yüzde 30 oranında azaltılmasını hedeflemişti. Bu amaç doğrultusunda yılın ilk çeyreğinde 270 çalışanıyla yollarını ayıran şirket operasyon maliyetlerini son 3 yılın en düşük seviyesine çekmeyi başardı. Ortalama satış fiyatında ise yüzde 22 oranında bir artış kaydedildi. Şirket bu oranın yükselmesinde 500 dolarlık Hero 6 Black kameraya yönelik yüksek talebin varlığının önemli bir rol oynadığını belirtti.

GoPro Hero 6 Black fiyatı açıklandı. Burayı tıklayarak %5 indirim ile satın alın!

Yorumlar