Perşembe, Ekim 14, 2021
GoProGoPro AksesuarİncelemeÖneri ve İpuçları

GoPro Sürüş Rehberi

Bu GoPro sürüş kılavuzunda, nasıl video oluşturulacağını ve seyahatlerinizin hızını artırmayı öğreneceksiniz. Yolculuğunuzu yakalamanıza yardımcı olacak ayarlar, donanımlar ve çekim ipuçlarını ekliyoruz.

GoPros, yolculuğunuzda yanınıza almanız için mükemmel kameralardır. Küçük boyutları sayesinde, onları arabanızda veya arabanızda hemen hemen her yere monte edebilirsiniz ve ayrıca en kaliteli sürüş görüntülerini yakalayabilirsiniz.

Yolculuk kayıtlarınızı kaydetmek için bir kamera arıyorsanız ya da bir çizgi kamerası kurmayı düşünüyorsanız , ihtiyacınız olan tek şey bir GoPro kamera.

GoPro’nuzla yola çıkmadan önce, mümkün olan en iyi sürüş görüntülerini yakalamanıza yardımcı olacak GoPro sürüş ipucları burada

 

GoPro Sürüş İpuçları

1. Sürüş için en iyi GoPro seçin

Bir yolculuğa çıkacak film için kaliteli sürüş çekimleri yapmak konusunda ciddiysen veya sadece çizgi kamerası çekimleri için bir tane kullanmak istersen, GoPro’nun iş için en iyi olacağını bilmelisin.

İdeal olarak, yüksek kare hızında yüksek çözünürlükte çekim yapabilen bir GoPro isteyeceksiniz, çünkü oldukça hızlı hareket edeceksiniz (elbette trafikte sıkışıp kalmazsanız).

  • Hero7 Black:  (Premium) Yeni çıkan GoPro Hero7 Black, 4K çözünürlükte saniyede 60 kare çekim yapıyor. Ve HyperSmooth stabilizasyonu ile birlikte geliyor. Bu özellik tek başına Siyahı almak için yeterli nedendir. Mevcut fiyatı kontrol edin.

  • Hero7 White: (Bütçe) Bu giriş seviyesi model, Siyah’ın bazı özelliklerinden (HyperSmooth stabilizasyonu) bazı özelliklerden yoksunken, hala 1440p’de 60 fps ile çekim yapıyor. Düzgün yollar için iyi bir seçimdir (taze kaldırımlar ve çukurlar yok). Mevcut fiyatı kontrol edin.

En son model gerçekten gerekli mi? Hayır. Hala bir Hero4 Black ve Hero5 Black var. Bunların her ikisi de iyi sürüş videoları çekiyor . Ancak çoğu teknolojide olduğu gibi en son modeli satın almak en iyisidir. Hem çok daha pahalı değil – hem de ürün yazılımı güncellemeleri ve aksesuarları (piller ve yedek parçalar) için daha uzun süre desteklenecek.

2. Bazı yaşam tarzı çekimleri yapın

GoPro’nuzu bir yolculuğa kaydetmek için kullanıyorsanız, yolculuğa eşlik eden arkadaşlarınızı içeren yaşam tarzı resimlerini eklemeyi unutmayın. Manzara inanılmaz olabilir, ancak bir süre sonra biraz tekrar eder, peki neden rotanızın yanı sıra kişiliğinizi de göstererek gezinizin özünü yakalayamıyorsunuz?

GoPro’nuzu, duraklarınızdaki eğlenceyi veya görülen manzaraları kaydetmek için de kullanabilirsiniz. Yolculuk kadar hedefle de ilgili değil mi?

Aşağıdaki videoda, daha kişisel bir yolculuk gezisi filminin ne kadar büyüleyici olduğunu göreceksiniz:

3. Farklı açılarla deneme

Bir yolculuk filmi oluşturmak için çekim yapıyorsanız, yalnızca bir açıdan kayıt almak istemezsiniz. GoPro’nuzu kontrol paneline monte etmek ve tüm seyahatiniz için orada bırakmak cazip gelebilir, ancak neden yaratıcı olma ve GoPro’nuzun çok yönlülüğünü teste alma fırsatını yakalamıyorsunuz?

Birkaç farklı montaja ihtiyacınız olabilir , ancak bitmiş videonuzun daha çeşitli ve ilginç olması kesinlikle buna değer.

GoPro’nuzu arabanızın içindeki ve etrafındaki farklı yerlere monte ederek, yalnızca yolun ve manzaranın yanı sıra, yol arkadaşlarınızın ve gerçek arabanızın çekimlerini de yakalayabilirsiniz. Tekerleklerinizin dönmesi, kendi başına dönme gibi görünmeyebilir, ancak bir yolculuğa çıkma filminin bir parçası olarak eklendiğinde, filminizin çok daha profesyonel görünmesini sağlayabilir.

Farklı açılarla deneyler yaparak, yalnızca bir GoPro ile değil birçoğuyla çalıştığınız yanılsamasını da vereceksiniz.

Aşağıdaki videoda, otomobilinizde GoPro için kaç farklı montaj seçeneği olduğunu göreceksiniz.

4. GoPro’nuzu çizgi kamerası olarak kullanırken döngü modunda çekim yapın

Dışarıda bir sürü amaca uygun çizgi kamerası var, ancak GoPro’nun özelliklerinden biri onu piyasadaki en üst düzey çok amaçlı çizgi kamerası yapıyor – Döngü modu. Döngü modu birçok GoPro modelinde kullanılabilir ve GoPro’nuzun bellek kartınızı doldurmadan sürekli çekim yapmasını sağlayan bir kayıt modudur.

Sen bir kayıt aralık seçmek , böyle 5’e 20, 60 veya 120 olarak dakika, ve GoPro sonra bölümler halinde kaydedilen görüntüleri böler. Örneğin, 20 dakikalık bir kayıt aralığı seçtiyseniz, GoPro’nuz görüntüleri 5 dakikalık bölümlere böler. Ardından, sürücünüzün 25 dakikasını kaydettikten sonra GoPro’nuz ilk 5 dakikalık bölümü otomatik olarak siler.

Dolayısıyla, kayıt aralığınızı 20 dakikaya ayarlarsanız , hafıza kartında her zaman en az 20 dakika çekim kalır 5 dakikaya ayarlarsanız, her zaman en az 5 dakika çekiminiz olur.

Bu yüzden GoPro’nuzu çizgi kamerası olarak kullandığınızda, döngü modunu kullanın ve bir olayla karşılaşırsanız veya daha da kötüsüyle karşılaşırsanız, bulunduğunuz anı bulmak için saatlerce çekim yapmanız gerekmeyecektir. aramak. Görsel bir kaydına sahip olmak istediğiniz bir şey olursa GoPro kaydınızı durdurmanız yeterlidir; GoPro’nuzdaki en son kayıt olarak kaydedilecektir.

5. Time-Lapse Kullanın

En doğal rotaları izleseniz bile, sürücünüzün tüm videosu oldukça uzun ve sıkıcı olabilir. Aynı zamanda, özellikle de uzun bir sürüş kaydediyorsanız, hafıza kartınızda çok fazla yer kaplar.

Bu nedenle, bir videonun tamamını çekmek yerine, seyahatiniz için zaman atlamalı bir çekim yapın ya da sık sık GoPro yol tutucularının arayacağı bir sürüş çekimi yapın.

Bunun için GoPro’nuzu gösterge paneline ya da birkaç farklı montaja sahipseniz daha yaratıcı bir yere monte edebilir ve bir aralık ayarı seçebilirsiniz. Hangi aralık ayarını seçerseniz seçin, sürücünüzün zaman atlaması yolculuğunuzu yeniden yaşamanın çok daha hızlı ve daha ilginç bir yolu olacaktır.

Gerçek zamanlı olarak saatler süren çekim yapmak yerine , sürücünüzün ilerleyişini gösteren hızlı bir videoya sahip olacaksınız Temel olarak yolculuğunuzun en iyisini bir hızlı klipte elde edeceksiniz.

 

6. Sürüş süresi için en iyi aralık ayarları yapın

Seçtiğiniz aralık ayarları büyük ölçüde seyahatinizin uzunluğuna ve hızlandırılmış çekimlerinizin ne kadar sürmesini istediğinize bağlıdır.

Adil bir kaç saatliğine sürüş yapacaksanız, muhtemelen daha yavaş bir aralık seçmek isteyeceksiniz. Aksi takdirde, biraz sıkıcı olabilen inanılmaz derecede uzun bir zaman atlamalı video ile karşılaşacaksınız. Daha uzun aralıklar videolarınızı tutarlılıkltan uzaklaştırabilir, ancak uzun yollarda seyahat ediyorsanız, bu çok fazla bir sorun olmamalıdır.

Bu yüzden uzun araba yolculukları için 10, 15 veya 30 saniye aralıklarla deneyin. Uzun yollarda uzun saatler boyunca seyahat ediyorsanız, 30 saniyelik aralıklar en iyi seçeneğinizdir. Bir saat veya daha kısa süren kısa yolculuklar için, 0,5 saniye aralıklarla çok uzun olmayan yumuşak sürüş turları oluşturmanıza olanak sağlar.

Aşağıdaki videoda, kısa zaman atlamalı aralıkların birkaçının arasındaki farkı görebilirsiniz:

7. En iyi kare hızı ve çözünürlük ayarları

GoPro’nuzu sürüş görüntüleri çekmek için kullanırken, oldukça yüksek bir çözünürlükte, oldukça yüksek bir kare hızında çekim yapmak istersiniz. Sürdüğünüz arabalar ve çevresi kamera üzerinde oldukça hızlı hareket eder, bu nedenle çekimlerinizin net olmamasını istiyorsanız saniyede daha fazla kare çekmeniz gerekir. Çoğu kare çekimi için 60 kare / sn’yi öneririz, bu kare hızında olduğu gibi, kare ile çözünürlük arasında iyi bir denge kurabileceksiniz.

Çoğu GoPro modeli 1440p ile 60fps’de çekim yapabilecek ve bu da size HD görüntüleri verecek. Ve  yeni GoPro Hero6 veya Hero7’niz varsa, GoPro’nuzun 4K yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

GoPro’nuzu bir çizgi kamerası olarak kullanıyorsanız, çözünürlük söz konusu olduğunda kesinlikle çok fazla fedakarlık yapmak istemeyeceksiniz. Bir olayı kaydederseniz, çekimlerinizi yakınlaştırmanız gerekebilir ve çözünürlük ne kadar yüksek olursa, daha fazla bilgi yakalamak için yakınlaştırmanıza o kadar yaklaşabilirsiniz.

8. Ekstra pilleri veya bir araç şarj cihazını paketleyin

Birkaç saatten fazla sürmeyi planlıyorsanız, yanınızda ekstra pil veya araç şarj cihazı kullanmanız gerekecektir. Çoğu GoPro pil yalnızca 4 saat dayanır, bu nedenle seyahatinizin ilk ayağından daha fazlasını çekmek istiyorsanız GoPro’nuzu şarjlı ve hazır tutmanız gerekir.

GoPro’nuz için aracınızın sigara çakmağına takılan yedek pilleri mağazadan veya çevrimiçi olarak  kolayca satın alabilirsiniz.

9. Deklanşör hızının ayarlanması

Daha uzun bir deklanşör hızı, zamanınız dolduğunda hareket eden nesneleri bulanıklaştırarak, özellikle geceleri zaman atlamalı çekim yaparken onlara gerçekten sanatsal bir his verir.

Daha uzun bir enstantane hızı ve onunla birlikte gelen hafif bulanıklık genellikle daha iyi bir hareket hissi verir ve zamanınızın biraz daha yumuşak geçmesine yardımcı olur.

İşte aşağıda açıklanmıştır : Pi Ömrü Nasıl Uzatılır ?

10. Ekstra hafıza kartları edinin

GoPro’nuzu döngü modunda kullanmıyorsanız, araba yolculuklarınızı veya yol yolculuklarınızı çekmek çok yer kaplar. Ve tüm yolculuğunu belgelemeden önce alanın tükenmesini istemezsin.

Bu nedenle, alanınızın tükenmesinden ve bazı harika görüntülerden fedakarlık yapmak zorunda kalmamak için, ekstra hafıza kartları aldığınızdan emin olun Hafıza kartlarını oldukça ucuza alabilirsiniz, böylece bir miktar stoklayabilirsiniz ve muhtemelen çekmek isteyebileceğiniz tüm çekim görüntüleri için depolama alanına sahip olursunuz.

11. Otomatik beyaz dengesini kullanın

Trafiğe takılmadığınız sürece, yollarda adil bir hızla dolaşıyor olacaksınız, bu da çevrenizin sürekli değişeceği anlamına gelir. Bir süre yolda kalacaksanız , gün boyunca değişen ışığı da deneyimleyeceksiniz .

GoPro’nuzun beyaz dengesi ayarlarıyla sürekli olarak çalışmak yerine, varsayılan otomatik beyaz dengesi ayarını kullanın; GoPro’nuz yolculuk boyunca beyaz dengesini ayarlamaya devam edecektir.

12. Frame kullanın

GoPro frame sürüş sırasında kullanılacak en iyi muhafazadır.

Bununla GoPro’nuzu kayıt sırasında bir güç kaynağına takmaya devam edebilirsiniz 

Açık taraflar sayesinde GoPro’nuz uzun süre kayıt yaptığınızda çok ısınmaz . Bu koruma aynı zamanda bazı yolculukta çıkan sesleri yakalamayı umursamazsanız harika.

13. Düzenleme sürecinde yaratıcı olun

GoPro sürüş çekimlerinizi düzenlemezseniz, birini oraya oturmaya ikna etmek için mücadele etmeniz gerekir. Çekimleriniz en ilginç yol gezintisi olsa bile, birkaç dakikadan uzun süren filmler bir miktar tekrarlanacaktır.

Böylece GoPro araba yolculuğunuz sona erdiğinde, çekimlerinize bakın ve biraz düzenleyin. Düzenlemek için profesyonel olmanıza gerek yok ve istemiyorsanız herhangi bir özel efekt eklemeniz bile gerekmiyor. Sadece çekimlerinizi kesmeniz ve final sürüş filminize ne eklemek istediğinize karar vermeniz gerekir.

Söylendiği gibi, düzenleme sürecinde yaratıcı olmak çok eğlenceli olabilir ve gerçekten etkili bir sürüş filmi yapabilir. Yolculuk çekimleri, yolculuğun farklı bölümleri hızlandırıldığında veya yavaşlatıldığında genellikle daha ilginç olur Değişim ekler ve zamanın geçmesini biraz daha iyi gösterir. Fotoğraf, video çekmeyi ve tur atmayı başardıysanız, tüm malzemenizi içeren bir film oluşturabilirsiniz.

Sürüş için En İyi GoPro Aksesuarları

1. Telesin Vakum Aparatı

Bu vakum aparatı GoPro ideal sürüş  aksesuarıdır çünkü gösterge panelinize monte etmek için mükemmeldir. Sadece kontrol panelinize yapıştırın ve yolunuza bakın. GoPro’nuz güvende ve istikrarlı olacak.

Bu montajla ilgili en iyi şey, yerleştirmek veya dolaşmak o kadar kolay olmasıdır. Bir açı değişikliği yapmak istediğinize karar verirseniz, montajı birkaç saniye içerisinde hareket ettirebilirsiniz, böylece en ufak bir sınırla kalmazsınız.

2. ThiEye İki Yönlü Vakum Aparatı 

Bu, açılarıyla yaratıcı olmayı ümit edenler için mükemmel bir seçimdir. Bu montaj iki vantuz ile ekstra güçlü ve sağlam hale getirilmiştir. Böylece GoPro’nuzu arabaya mı, yoksa arabanın dışına mı monte etmeyi umuyorsanız, bunu yapabileceksiniz.

Bu vakum aparatı, sekiz kilo ağırlığındaki kameraları tutacak şekilde tasarlandı, bu yüzden minik GoPro’nuz bu yuvada her zamankinden daha güvenli olacak. Aynı zamanda 360 derecelik eğilme, dönüş ve dönme özelliğine sahiptir, böylece çeşitli farklı açılarla deneme yapabilirsiniz.

3. GoPro otomatik şarj cihazı

GoPro’nuzla uzun bir araba yolculuğu  istiyorsanız, bu kesinlikle bir zorunluluktur. GoPro tipik olarak yalnızca dört saate kadar pil ömrüne sahiptir, bu nedenle uzun yolculuklarda biraz daha fazla enerji gerekir. Ayrıca, bir çizgi kamera olarak kullanıyorsanız, GoPro’nuzun hayat dolu olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Otomatik şarj cihazı aracınızın çakmağına takılabilir ve GoPro’nuzu pili azaldığında şarj etmek veya seyahatiniz boyunca sürekli olarak şarj etmek için kullanabilirsiniz.

4. GoPro Uzatılabilir Monopod

Başkalarıyla seyahat ediyorsanız, ‘arkadan’ görüntülerin bir kısmını elde etmek ve yolcularınıza GoPro ile kayıt yapma şansı vermek isteyebilirsiniz. Elde taşınabilir monopod GoPro’nuzun yolculardan yolculara zorlanmadan kolayca geçebileceği anlamına gelir, bu nedenle bazı mükemmel el çekimlerini yakalayabilirsiniz.

Uzatılabilir monopod, selfie çekimleri gibi farklı açıları veya sunroof çekimleri yoluyla yakalamak için de kullanılabilir.

5. İskelet Koruma ( Frame )

Frame, sürüş esnasında GoPro’nuz için kullanılacak en iyi yuvadır. Ekranı kullanarak GoPro’yu kontrol edebilecek ve şarj etmek için fişe takabileceksiniz. Harici bir güç kaynağına sahip olmak, bir saatten uzun süren sürüş videolarıiçin önemlidir .

Ayrıca ses kaydı yapabilecek ve GoPro’nuzu serin tutabileceksiniz.

6. ThiEye Jaws Esnek Kelepçe

Kuşkusuz, Jaws esnek kelepçe video çekmek için en sevilen aksesuar Tabii ki, bu her araçta işe yaramaz. Ancak, sabitleyebileceğiniz sert ve düz bir yüzeye sahipseniz, kullanabileceğiniz en sağlam montaj budur.

Bir tur otobüsünden, cipten, metal tamponlu veya tekerlekli bara sahip bir kamyondan veya geleneksel olmayan başka bir araçtan çekim yapıyorsanız bu montajı düşünün. Çoğu araba bunu sıkıştıracak hiçbir yere sahip olmaz.

Yorumlar