GoProİncelemeÖneri ve İpuçları

GoPro Kaykay Kılavuzu: Çekim İpuçları ve Aksesuar Tercihleri

Püf noktaları öğrenmeye ve en iyi videoları çekmeye hazır mısın? Bu GoPro kaykay rehberinde, çekimlerinizi ve düzenlemelerinizi nasıl geliştireceğinizi öğreneceksiniz. İpuçları şunları içerir: çekim türleri, en iyi ayarlar ve göz önünde bulundurmanız gereken malzemeler. Ayrıca kaykay çekimi için en iyi GoPro kamerayı nasıl seçeceğinizi de öğreneceksiniz.

İpuçları ve Ayarlar:

Kaykay, GoPro ile kayıt alabileceğiniz en uygun sporlardan biridir. Bir GoPro’nuz varsa neredeyse ihtiyacınız olan tüm donanıma sahipsiniz demektir.

Bir kaykay videosu çekmek için GoPro’ya sahip olmak, yanınızda taşımak için daha pahalı ve ağır bir kamera kitine ihtiyacınız olmadığı ve daha da önemlisi, ne veya nerede çekim yapabileceğiniz konusunda daha fazla kısıtlama olmadığı anlamına gelir. GoPro cebinize sığacak kadar küçüktür, bu nedenle kaykayınızla nereye giderseniz gidin, GoPro’nuzu yanınıza almak sizin için fazladan bir problem oluşturmayacaktır.

GoPro’nun küçük ve kompakt boyutu aynı zamanda size sürüş sırasında sadece sürüşe odaklanma imkanı sunar. Ve çoğu GoPro’nun darbeye dayanıklı olması, GoPro’nuzu tutarken, takla atarken çok fazla endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Ama önce GoPro ile alabileceğiniz kaykay çekimlerinin tadına bakalım. Barselona’daki GoPro film ekibinin çekimlerine bir göz atalım.

Kaykay İçin En İyi GoPro

GoPro’nuzun teknik yetenekleri hakkında fazla sıkıntı çekmiyorsanız ve sadece harika fotoğraflar çekmek istiyorsanız, herhangi bir GoPro modeli mükemmel bir seçimdir . Ancak, mümkün olan en iyi kaykay çekimlerini yapmak isteyenler için, mümkün olan en yüksek kalitede, bazı GoPro modellerinin kaykay çekimlerini diğerlerinden daha iyidir.

Aksiyon dolu videolar için ideal olarak, en az 60 kare / sn kare hızında, yüksek çözünürlükte çekim yapabilen bir GoPro ihtiyacınızdır. 1080p size her zaman kaliteli görüntüler verecek ve hem Hero4 hem de Hero5, 1080f’de 60 fps hızında çekim yapabiliyor. Özellikle daha ileri götürmek ve 4K’da çekim yapmak istiyorsanız, Hero6 ve Hero 7 Black, 4K’da 60fps hızında çekim yapabilir ve etkileyici bir görüntü dengeleme özelliğine sahiptir.

Fusion, özellikle geçmişte GoPro’u çok kullananlar için patenciler için popüler bir seçenek haline geliyor. Yeni 360 derecelik kamerayla, gerçekten eşsiz olan kaykay çekimlerini yakalayabilirsiniz. Sanatsal GoPro Fusion kaykay çekimlerinin nasıl göründüğünü görmek için aşağıdaki videoya göz atın.

 

 

Bununla birlikte, GoPro Fusion sadece 3K’da 60fps hızında çekim yapabiliyor ve 360 ​​metrelik resim oldukça iddialı bir perspektif yaratabiliyorsa, izlenmesi biraz zor olabilir . Fusion kesinlikle paten yaparken oynamanız için eğlenceli bir fotoğraf makinesi ve fotoğraf çekerken doğrudan çekim yapmak ve fotoğraf çekiminden 360 çekimden sonra açılarınızı düzenlemek için iyi bir seçim olabilir.

Ancak, daha genel bir GoPro arıyorsanız, Hero 7 Black muhtemelen daha iyi bir seçimdir ve çekimleri Fusion’da olduğu kadar düzenlemek için düşünmek zorunda kalmazsınız. 

Kaykay İçin GoPro İpuçları:

1. Biraz yavaş çekim yapın

Püf noktalarını gösteren gerçek bir video yapmak istiyorsanız, çekimlerin bazılarını yavaşlatmak iyi bir fikirdir. Ağır çekim görüntüleri, videoyu daha dramatik ve profesyonel görünümlü hale getirebilir .

Ayrıca, videonuzu arkadaşlarınızla veya çevrimiçi olarak paylaşıyorsanız, insanlar yavaş hareket eden kaykay filmlerini severler çünkü onlara hilelerinizin arkasındaki harekete bakma şansı verirsiniz Tahtanızın detaylarını yakından göstermek içinde güzel bir fırsat sunar.

Aşağıdaki video, sanatsal ve ağır kaykay çekimlerinin nasıl göründüğünün harika bir örneği:

Ağır çekim ile videolarınızın daha da etkileyici görünmesini istiyorsanız, gerçek zamanlı olarak çekilen kayda uygulayın. Bu sadece videografisi becerilerinizi ortaya koymakla kalmayacak, aynı zamanda paten kaymanın hızlı yapısını ve karmaşık püf noktalarının teknik özelliklerini mükemmel bir şekilde yakalayan bir film yaratmanıza da yardımcı olacak .

2. Sadece eylemle ilgili değil

Birçok kaykaycı  aksiyon dolu video çekme işini yanlış yapar. Elbette videolarınıza hızlı tempolu aksiyonu dahil etmek istiyorsunuz, ancak gerçekten etkileyici bir film için, videonuzun tümleşik çekimlerden daha fazlasını içermesi gerekir.

Bir kaykaycı olarak yaşam tarzını gösteren bazı çekimler yapmaya çalışın . Paten tahtalarını taşıyan çekimler yapabilir, paten parkında arkadaşlarınızla sohbet edebilisiniz bunlar kayda almayı düşüneceğiniz küçük şeyler. Bunun gibi görüntüler kaykay filmlerine derinlik katacak ve sadece bir numara göstermek yerine bir hikaye anlatacak.

3. En iyi görüş açısını ayarlayın

Hangi açıdan kadraja gireceğinize bağlı olarak, farklı görüş alanlarına ihtiyacınız olacak. Aksiyon çekimleriniz için, hareketli çekim yapmak en iyi görüş alanıdır . Denetim kullanarak, GoPro’nuzun tüm sensörünü kullanacak ve 16: 9 geniş ekran en boy oranına uyan bir film oluşturacaksınız. Ayrıca arka planınızın daha fazlasını videolarınıza da sığdırabilirsiniz . Denetleme, yakın çekim yapmak için, bir ya da daha az panonuzdan uzakta olmak için de harikadır.

Gündelik ve aksiyon dolu olmayan yaşam tarzı çekimlerini çekmek için, normal görüntü daha iyi bir seçenek olabilir, çünkü bu tür çekimleri 1080p yerine 4K ile çekebilirsiniz.

4. En iyi kare hızını yakalayın 

İstediğiniz son şey, kayma seanslarınızı filme çekmek için zaman harcayıp, daha sonra çekimlerin ürkütücü ve zayıf  bulmak. Bundan kaçınmak için doğru kare hızını seçmeniz gerekir.

Aksiyon çekimleri için, 60 veya 80 fps, en iyi seçim olacak, bu 1080p için 4K’ya mal olsa bile.

Yine de daha gevşek yaşam tarzı çekimleri için, kalite kare hızından daha önemlidir, böylece 30fps’ye düşerek ve çözünürlüğü 4K’ya yükselterek kurtulabilirsiniz.

5. Uzatılabilir monopod kullanın

Monopod veya selfi(özçekim) çubukları kaykaycılar için mükemmel GoPro aksesuarlarıdır. Onunla yakalayabileceğiniz çok farklı açılar var!

  • Kısa monopod ile paten yaparken onları belinizde tutabilirsiniz, böylece dengenize odaklanabilirsiniz, ancak daha düşük bir açıdan mükemmel çekimler yapabilirsiniz.
  • Daha uzun monopod ile aşağıdan bir açıyla kendinizi yukarıdan çekebilirsiniz. Hatta GoPro’nuzu tahtaya oturtmadan aynı seviyede tutmak için bile kullanabilirsiniz. Bir bakış açısı ile çekim yapmak ya da bir kameranın doğrudan tahtalarına bakarken bir arkadaşınızın detaylarını çekmek için monopod kullanımı önemli bir detaydır.

Böylece hem daha uzun hem de daha kısa monopod kendi avantajlarına sahipken, genişletilebilir monopod ile her iki dünyanın en iyisini elde etmek kulağa hoş geliyor. Bu şekilde, tüm bu açılar ve daha fazlası için monopod kullanabilirsiniz!

6. Doğru EV telafisi ayarını bulun

Selfie çubuğuyla veya tahta montajı ile çok düşük açılardan çekmeyi planlıyorsanız, GoPro’nuzu yukarı doğru açarken güneş ışığının çekim kalitesini etkileyebileceğini unutmamalısınız.

Bu yüzden işleri dengeleyin, EV telafisini ayarlamanız gerekebilir. Güneşi telafi etmek için EV telafisini +0.5 veya +1 olarak ayarlamayı deneyin.

7. İskelet Housing’i kullanın

Taşlama ve güç kayması yaparken , panonuzun yüzeye karşı sesi neredeyse görseller kadar iyidir. Böylece GoPro’nuzdaki sesi kesmek, sesi boğacak bir housinge yerleştirmek bir hata olacaktır.

GoPro’nuz için bir yuva kullanmanız gerekirse, iskelet muhafazasını kullanın. Bu muhafaza, düşürürseniz veya düşerse GoPro’nuzu koruyacaktır, ancak açık taraflarla ihtiyacınız olan tüm sesleri yakalayabileceksiniz.

8. Sesi düzenlemeyin

GoPro kaykay videolarınızla iyi bir ses yakalamayı başarırsanız, düzenlemeyin! Videonuzu müziğe yerleştirmek isteseniz bile, orijinal sesi duyabileceğiniz kadar müzik sesinin yeterince düşük olmasını sağlayın. Bu, videonuzu çok daha özgün hale getirecek.

İster inanın ister inanmayın, orijinal ses ve eklenen müzik dengesi düzenleme becerilerinizi gösterebilir ve videolarınızı daha da profesyonel hale getirebilir.

9. Arkadaşınızla kayın ve kayıt alın

Kendi başınıza farklı açılardan yakalamaya çalışmak zor olabilir. Böylece GoPro’nuz ve kaykayınızla dışarı çıktığınızda, bir arkadaşınızı da davet edin. Bu şekilde, sadece bakış açısı çekimlerinden ve birden fazla patenci çekimi yapabilirsiniz.

Bir ya da iki arkadaşınızla kaykay yaparak, GoPro kaykay videolarınızda daha fazla hikaye anlatabileceksiniz . Birden fazla olduğunuzda, sadece hileler ve becerilerle ilgili bir video daha az olur ve daha fazla paten gezilerinizin tüm hikayesini anlatan bir video olur. Yalnızca becerilerinizin her birini değil aynı zamanda daha fazla yaşam tarzı çekimi de dahil edebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda popüler YouTube Kaykaycısı Nigel Alexander’in en iyi görüntüleri yakalamak için bir arkadaşıyla kaydığını görebilirsiniz. Ayrıca burada tartıştığımız bazı ipuçlarını da gözden geçiriyorlar, bu tür çekimler için en uygun görüş alanı.

10. Doğru ISO ayarını seçin

Kaykaylı videolarınızın çoğu muhtemelen dışarıda filme alınacak, bu da çekmeyeceğiniz ışığın kontrolünüz dışında olduğu anlamına gelmiyor. Peki parlak güneş ışığının veya bulutlu gri gökyüzünün videolarınızın kalitesini etkilememesini nasıl sağlayabilirsiniz? Kullanmakta olduğunuz ISO ayarlarına daha yakından bakmanız gerekir.

Yine de ISO ayarlarına gelince, gerçekten ne tür bir ışıkta çekim yaptığınıza bağlı olarak değişir. 400 varsayılan ISO ayarıdır ve film çekerken çok açık veya koyu değilse, buna bağlı kalmanız tamamdır. ‘Normal’ ışığın ayarı. Fakat güneş gökyüzünde biraz daha alçaksa veya özellikle bulutlu günlerden biriyse, 6400 kullanmak daha iyi bir ISO ayarıdır. Bu ayarı kullanmak biraz daha fazla görüntü gürültüsü anlamına gelebilir, ancak videonuzun çok karanlık olması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

11. Kaykay çekimi için en iyi rengi ayarlayın

Renk ayarları için, çekimlerinizden sonra çekimlerinizi düzenlemeyi planlamıyorsanız, GoPro renk ayarı yapılacak en iyi renk modudur. GoPro rengi daha normal, normal görünen fotoğraflar oluşturur. Daha çok kontrast ve renk doygunluğu var.

Ancak, çekimlerden sonra biraz düzenleme yapmaktan çekinmiyorsanız , Protune Flatrenk ayarını kullanmak genellikle daha iyi bir seçimdir. Protune flat temel olarak renklerin soluk görünmesini sağlar, resmin daha aydınlık ve daha karanlık alanlarında daha fazla ayrıntı karşılığında renklerin canlılığını kaybedersiniz. Bunun arkasındaki fikir, hiçbir ayrıntıyı kaybetmemeniz ve ardından daha sonra düzenleme işlemi sırasında rengi ve kontrastı ayarlayabilirsiniz.

Beyaz dengesi için otomatik ayarın kullanılması iyi. Bu genellikle zaten varsayılan ayardır ve çektiğiniz ortama bağlı olarak renk tonunu otomatik olarak ayarlar.

12. Dengeleyici kullanın 

Bazı ekstra GoPro kaykay görüntüleri elde etmek istiyorsanız, dengeleyici bir aksesuar kullanıma gidebilirsiniz. Birçok profesyonel ve YouTube patencisi, geçmişte kendi derme çatma dengeleyici kavramalarını yaptıklarını itiraf ettiler, ancak şimdi ipeksi pürüzsüz çekimler yapmanıza yardımcı olacak birçok amaca yönelik gimballar var.

GoPro modeliniz en son görüntü sabitleme özelliğine sahip değilse, dengeleyici bir gimbal aksesuar daha da cazip olacaktır. Titrek çekimler, genel videonuzun kalitesini gerçekten düşürebilir ve dengeleyici bir tutuş mükemmel bir çözümdür. Kaç tane vuruş ya da darbe olursa olsun, videoda ciddi bir titreme ya da sallanma olmayacak. Bunun yerine kayma çekimleri olacak.

GoPro kaykay görüntülerinin dengeleyici bir tutuşla çekildiğinde ne kadar yumuşak olabileceğini görmek için aşağıdaki videoya bakın. Bu durumda, en GoPro uyumlu sabitleyici olan GoPro Karma tutucusunu kullanıyorlar:

Kaykay Çekimi İçin En İyi 5 Aksesuar

1. GoPro 3 Yollu Monopod

Çok işlevli bir şey isteyenler için harika bir aksesuardır. Basit bir el montajı veya yüksek veya düşük çekimler için uzatılabilir bir direk montajı olarak kullanılabilir.

Bunun yanı sıra, aynı zamanda bir tripod olarak da hareket edebilir, bu nedenle kaykaycı bir çekimin sabit bir perspektiften çekilmesini umuyorsanız, 3 yollu monopod kullanmak sizin için iyi olacaktır.

2. Uzatılabilir bir selfie çubuğu

Biraz daha uzayabilen bir uzatılabilir montaj istiyorsanız, basit bir uzatılabilir selfie çubuğu ile başarabilirsiniz.

Bunlardan birini ucuza alabilirsiniz, yani onunla bir takla atarsanız, çok fazla önemli olmayacak. Bu aynı zamanda tüm yukarı ya da aşağı çekiminizin düşük olmasına yardımcı olacaktır .

3. 3M yapışkan ile montaj

GoPro 3M yapışkanlı bağlantılar GoPro’nuzu panonuza monte etmek için idealdir. Bunları tahtaya veya alt tarafına ya da film klasik tahtadan çekimlere uygulayabilirsiniz. Ve bu montajları yapmakta olduğunuz püf noktaları için daha güvenli hale getirmek istiyorsanız, koli bandı mükemmel bir çözümdür.

4. GoPro kelepçe kavrama

GoPro’nuzu kartınızın yan tarafına takmak istiyorsanız, her türlü kelepçe mükemmeldir. İstediğiniz gibi panonuzdan kolayca çıkarabilirsiniz ve oldukça sağlamdır, böylece GoPro’nuzun düşmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Bu kelepçeler, çıkarılabilir ayarlanabilir bir boynu ile birlikte gelir. Uzantıyı çıkarabilir ve kameranızı doğrudan kelepçeye takabilirsiniz.

5. GoPro stabilizasyon sistemi

Feiyu Tech G6 , Removu S1  GoPro için en iyi dengeleyici aksesuardır ve kullanımı inanılmaz derecede kolaydır. Avuçiçi bağlantısı olarak kullanabilir, hatta bir kaska takabilirsiniz.

Bununla birlikte , videolarınızı püf noktaları ile doldursanız bile, bu aksesuarla ipeksi yumuşak bir görüntü bekleyebilirsiniz .

Yorumlar