Pazartesi, Ekim 18, 2021
GoProGoPro AksesuarÖneri ve İpuçları

GoPro İle Av Sezonu Açılıyor

Yeni av sezonu için hazırlıklarını sürdüren balıkçılar ve sofralarında artık balık görmek isteyen vatandaşlar, bir süredir balık sezonunun açılmasını bekliyordu.

Av yasağının sona ereceği 1 Eylül’de, balıkçılar denize ağ atabilmek için gün saymaya başladı. Av yasağı boyunca demirledikleri teknelerin ve denize bırakacakları ağların bakım ve onarımını tamamlayan balıkçılar, 1 Eylül’de “Vira Bismillah” diyecek. Tabi ki oltasını kapacak olan vatandaşlarda soluğu kıyı kesimlerinde, su kenarlarında alacaklar. Balığa gitmek Eylül aylarının en güzel aktivitelerinden biri. Bu sezon bir farklılık yapıp GoPro ile bu güzel anları ölümsüzleştirecek birbirinden güzel fotoğrafları, kareleri yakalamak için özel ipuçları ve ayarları önereceğiz. Ayrıca bu seyahatiniz için en iyi donanım ve aksesuar listesini de sizin ekledik.

Balıkçılık, her zaman çekmeyi düşünmediğiniz aktivitelerden biridir. Balık avı gezilerinizi bir GoPro ile çekmek, ailenizi göstermek ve balık avı deneyiminizi hatırlamak için bazı yüksek kaliteli ağır makinelere ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Böylece avcılığı bıraksan bile balıkçılık filmlerini ve fotoğraflarını bir hatıra olarak alacaksın.

Ancak GoPro’nuzla balık avına çıkmadan önce, en iyi anlarınızı yakalamanıza yardımcı olacak 13 ipucu.

1. Balıkçılık için en iyi GoPro’yu bulun

Şimdi, çok farklı GoPro modelleri var, hangisinin size en uygun olduğunu bilmek zor olabilir.

Balıkçılık için, çok yönlü ve sağlam bir GoPro istiyorsunuz – bu da mevcut GoPro modellerinin amaca uygun olacağı anlamına geliyor.

Balıkçılık için GoPro En: Biz son modeli satın almanızı öneririz: GoPro Hero7 Siyah . Hero7 33ft’e kadar su geçirmez ve dokunmatik ekran kontrollerine sahip. Hero7Hero5 Black‘e kıyasla 2 kat daha fazla performansa (4K60 ve 1080p240 video) sahip. Ve çılgınca iyi bir video dengeleme var.

Hero4 Silver, Hero5, Hero6 ve Hero7’nin hepsi 1080p hızında 60 fps hızında film çekebiliyor ve hepsinin arkasında dokunmatik bir LCD ekran var, böylece ne çektiğinizi görebilir ve anında fotoğraf ve videoları izleyebilirsin. Bu yüzden bu modellerden herhangi biri balık tutma gezinizi çekmek için harika olacak.

2. Bazı ağır çekim çekimler yapın

Yavaşlama ve yakalamalar yavaşladığında harika görünebilir, bu nedenle dramatik etki için birkaç farklı yavaş çekimde çekim yapmayı deneyin.

Herhangi bir ağır çekim çekimi planlıyorsanız, mümkün olan en yüksek kare hızında çekim yapın ; çünkü bu, videonuz yavaşlarken pürüzsüz ve kaliteli olur.

Farklı GoPro modelleri farklı maksimum kare hızlarına sahiptir, bu nedenle kare hızı büyük ölçüde kullandığınız GoPro’ya bağlı olacaktır.

Hangi modeli kullanırsanız kullanın, planlanan ağır çekim çekimlerinde kare hızını olabildiğince arttırın. Ve yavaş hareket için çekim yapmayı planlamıyorsanız bile, 60 fps’de çekim yapın. Bu şekilde, daha sonra bir şeyi yavaşlatmaya karar verirseniz, videonuzun kalitesini çok fazla etkilemeden bunu yapma özgürlüğüne sahip olursunuz.

3. Hareketsiz fotoğraf çekmek için seri çekim modunu kullanın

Balık avı gezinize ait fotoğrafların yanı sıra videolar da çekmek isteyebilirsiniz. Ancak bir seferde bir kez çekim yapmak ve sonuçların iyi olacağını ummak yerine, seri çekim modunu kullanın ve GoPro’nuz belirli bir süre içinde birden fazla fotoğraf çekecektir.

Bu şekilde, aralarından seçim yapabileceğin birkaç fotoğrafın olacak, böylece anı mükemmel şekilde yakalayan fotoğrafı kaydedebilirsin.

4. En iyi kare hızı ve video çözünürlüğü

Balıkçılık yaparken, ideal olarak 60 fps hızında çekim yapmak istersiniz. Bu sayede, çekimleriniz ipeksi pürüzsüz olacak ve düzenleme işlemi sırasında daha fazla özgürlüğe sahip olacaksınız. Örneğin, çekimlerinizden herhangi birini yavaşlatmaya karar verirseniz, bunu yalnızca 24 veya 30 kare / s hızında yavaşlatacağınız gibi pürüzsüz kalitesini kaybetmeden yapabilirsiniz.

Bu, çektiğiniz özünürlük hangi GoPro modelini kullandığınıza bağlı olacağı anlamına gelir.

Balıkçılık için en iyi GoPro video ayarları: GoPro’nuzun kare hızı 60fps’ye ayarlandığında kullanılabilecek maksimum video çözünürlüğünü seçin. Dolayısıyla GoPro Hero6’yı kullanmıyorsanız, bu durumda muhtemelen 1080p olacak, bu durumda 4K’da film çekebileceksiniz.

GoPro’nuz 4K filmde 60fps hızında çekim yapamıyorsa, ancak kalbinizi 4K çekime ayarladıysanız, kare hızını her zaman düşürebilirsiniz, çekimleri düzenleme ve yavaşlatma söz konusu olduğunda sadece özgürlüğünüz olmaz.

5. GoPro çekimlerinizi yapın

Balık avı ile ilgili sorun çoğu zaman çok fazla beklemenin gerçekleşmesidir ve avlanmaktan yalnızca birkaç dakika uzakta olduğunuzu asla bilemezsiniz. Eğer GoPro’nuz çalışmazsa, şansınız en iyisini yakalar.

Balık tutma sırasında Looping’i kullanın: Hafıza kartınızı saatlerce boşuna doldurmak yerine, kameranızı 20 dakikalık bir döngüde filme alacak şekilde ayarlayın. Bu, her zaman eylemi yakalamanızı sağlayacaktır. 

GoPro çekimlerinizi balıkçılık gününüzün tamamında olmasa da, çoğu için yapın. Bu şekilde, hiçbir şeyi kaçırmayacaksınız ve GoPro uygulamasındaki çekimlerinizden her zaman fotoğraf çekebilirsiniz.

6. Ekstra pilleri ve hafıza kartlarını paketleyin

GoPro filminizi çekmeye devam ederseniz, muhtemelen piliniz bitecek ve muhtemelen gününüz sona ermeden önce bellek tükenecektir.

Bu nedenle, daha fazla yakalanmaya neden olan felaketten kaçınmak, ancak GoPro’nuzla yakalamak için pil veya hafıza kalmaması için yedek pilleri ve hafıza kartlarını yanınıza alın. Onlara ihtiyacınız olmasa bile, üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir, değil mi?

Daha fazla okuma:  GoPro Pil Ömrü Nasıl Uzatılır ? adlı bloğa göz atabilirsiniz.

7. Bazı sualtı çekimlerini almayı unutmayın

Suda olacaksınız ya da en azından balık tutarken yakınında olacaksınız, bu yüzden GoPro’nuzun sualtı kabiliyetlerinden en iyi şekilde yararlanmak için mükemmel bir zaman.

İster sadece sualtı dünyasını görmek ister, ister balık avınızı yakalamak veya serbest bırakmak istersiniz, su altı çekimi balıkçılık videolarınızı daha ilginç hale getirebilir.

Aşağıdaki video, sualtı balıkçılığının inanılmaz görüntülerinin nasıl olabileceğinin mükemmel bir örneği:

8. Su altı çekimleri için uzatılabilir bir modopod kullanın

Bu yüzden su altı çekimleri kesinlikle kazanılmaya değer, ancak elinizi GoPro ile suya batırmak istemiyorsunuz, bu yüzden GoPro’nuzu sualtına kolayca batırmanıza izin verecek bir aksesuara ihtiyacınız var. Bunun için uzatılabilir bir monopod mükemmel olur.

Genişletilebilir bir direk montajı kullanmak, herhangi bir zorluk çekmeden istediğiniz kadar sığ veya derin su altında film çekebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, bu aksesuarı yukarıdan çekimler veya selfies gibi diğer çekimler için de kullanabilirsiniz.

Bir selfie çubuğu, vahşi yaşam fotoğrafçılığınız için harikalar yaratacaktır .

Özçekim çubuğu, olmadan mümkün olmayan açıları elde etmenize yardımcı olur.

9. Farklı montajlarla deneme

Balıkçılık günlerini çekerken çok farklı açı olasılıkları vardır, peki neden farklı montlar ve açılarla deneme fırsatı yakalamıyorsunuz? Sonunda çok daha çeşitli çekimler yapacaksınız ve izlemesi çok daha çekici hale gelecek.

GoPro’nuzu bazı ilginç döküm atışları için oltaya veya su altı çekimleri veya hatta balık tutma özçekimleri için uzatılabilir bir monopoda takmayı deneyin . Bir tekneden veya kayıktan balık avlıyorsanız, GoPro’nuzu yapıştırıcı montaj parçaları veya Jaws Flex Clamp kullanarak teknenin farklı kısımlarına monte etmeyi de deneyebilirsiniz . Olasılıklar neredeyse sonsuzdur!

Aşağıdaki videoda, farklı montajlarla farklı açılardan çekilmiş bir videonun ne kadar etkili olabileceğini göreceksiniz. Bakış açıları, hareketsiz çekimler, tekneden çekilen açılar var ve tüm bu açılar bir hikaye anlatan bir balıkçılık videosu oluşturmak için bir araya geliyor:

Kafa askıları, bakış açısı çekimlerini yapmaya çalışırken GoPro’nuz için en uygun aksesuardır. Ancak çekimlerinizin düzgün ve mide bulandırıcı olmamasını istiyorsanız, bunun yerine göğüs kemeri kullanmayı deneyin.

Balık tutma esnasında kafanız muhtemelen tahmin ettiğinizden daha fazla hareket eder, bu nedenle kafa bandı çekimlerinin odak ve kararlılıktan yoksun olması muhtemeldir.

POV çekimleri için bir göğüs montajı kullanın. Bir göğüs montajı kullanmak, fotoğraf ve videoları görmek için çok daha etkili bir yol olabilir. Vücudunuz, kafanız kadar hızlı hareket etmez, bu nedenle çekimleriniz herhangi bir ani sarsıntı veya dönüş içermez. GoPro biraz daha aşağıya monte edilirken, yine de suya bakan harika fotoğraflar çekeceksiniz.

İşte bir göğüs montajı ile çekildiğinde görüntülerin ne kadar sabit bir bakış açısı çekebileceğini gösteren bir video:

10. Buğu önleyici ekler kullanın

GoPro avcılığınızın netliğini bozabilecek sadece su damlacıkları değil, sis de! GoPro’nuzu uzun süre çalışır halde bıraktığınızda (ki balık tuturken iyi yapıyor olabilirsiniz!) Isınmaya başlar. Bu daha sonra, GoPro’nuzun gövdesinde yoğunlaşmaya neden olabilir.

Sisli görüntülerden kaçınmak için buğu önleyici ekler kullanın. Kullanımı çok kolaydır, onları GoPro’nuzun yuvasına yerleştirirsiniz ve tüm nemi emerler.

11. Çekimlerinizi düzenleyin ve kesin.

Balık avı yolculuğunuzun sonunda, sıralamak için çok fazla çekim yapacaksınız. Bu yüzden, kimseyi göstermeden önce, fotoğraflarınıza ve videolarınıza göz atmak için biraz zaman ayırın, onları yoğunlaştırın ve sadece en iyi çekimleri ayırın.

En iyi olanlarla birlikte, tek bir balıkçılık videosu hazırlayabilir ve daha dramatik hale getirmek için farklı düzenleme efektleriyle oynatabilirsiniz. Kullandığınız düzenleme yazılımı ne olursa olsun , gerilim oluşturmak için bazı atma ve yakalamaları yavaşlatmayı deneyin .

Düzenlemeye biraz zaman ayırarak, izleyicilerinizin ilgisini çekecek ve ilgisini çekecek inanılmaz balıkçılık videoları ve fotoğrafları üretebilirsiniz.

Balıkçılık için 6 en iyi GoPro aksesuarları

GoPro’nuzla mümkün olan en iyi balıkçılık görüntülerini yakalamak istiyorsanız, bazı güvenilir GoPro aksesuarlarından biraz yardıma ihtiyacınız olacak. Farklı aksesuarları kullanmak, balık avlama maceranızı farklı açılardan yakalamanıza ve GoPro balık avlama deneyiminizi çok daha eğlenceli hale getirmenize yardımcı olabilir.

İşte GoPro’nuzla balık avlamak için en iyi aksesuar!

1. Jaws Esnek Kelepçe

Jaws Flex Clamp ile GoPro’nuzu hemen hemen her yere ve hiçbir zaman ve hiç bir yere monte edebilirsiniz. Sadece tutucunuzu teknenize, çubuğunuza, bir iskeleye, istediğiniz yere kelepçeleyin. Açılarınızla yaratıcı olmak istiyorsanız bu harika bir aksesuar. Montaj yerleri özgürlüğüne sahip olacaksınız.

Bu aksesuar aynı zamanda çok güçlüdür, dolayısıyla GoPro’nuzun yere hareket etmediğini bilirsiniz.

2. Genişletilebilir Monopod

Uzatılabilir monopod su altı çekimleri için mükemmel . Çubuğu size uygun bir uzunluğa kadar uzatabilirsiniz, bu nedenle GoPro’nuzu su altında biraz daha derine dalmak veya balık avı ayarlarınızdan en yüksek seviyeye kadar bir fotoğraf çekmek isteyip istemediğinize, gerçekten benzersiz açılar yakalayabilirsiniz. .

Direği uzatmanın yanı sıra, kısaltılabilir, bu yüzden daha kısa bir el bağlantısı olarak iki farklı şekilde kullanabilirsiniz.

3. Göğüs Askısı

Göğüs askısı veya Chesty, düzgün POV çekimleri elde etmek için en iyi montajdır.

Bir kafa montajıyla alabileceğiniz aynı kıvrımlara, dönüşlere ve absürtlüklere sahip olmayacaksınız ve GoPro’nuzu çok daha kolay kontrol edebileceksiniz. GoPro’nuzun açısının hızlı bir bakışta doğru olup olmadığını da görebilirsiniz.

4. Sports Mount

GoPro sport mount oltalar için özel olarak üretilmiştir, bu yüzden hevesli bir balıkçıysanız, bu sizin için olanıdır. Olta altına ya da yanına monte edebilirsiniz, böylece farklı açılarla deney yapabilirsiniz.

Ayrıca, yansıtıcı olmayan mat bir siyah kaplamaya sahiptir, bu nedenle özellikle güneşli bir günde balık tutuyorsanız, parlamaya neden olan montaj için endişelenmenize gerek yoktur.

İki GoPros ile çalışacak kadar şanslıysanız, bu montaj iki adet GoPros takmanıza olanak tanır – bir ön yüz ve bir arka yüz, bu nedenle kesinlikle en iyi çekimleri elde edersiniz.

5. Renk filtreleri

Çok fazla su altı çekimi yapmayı planlıyorsanız, bazı renk filtreleri almaya değebilir. Bunlar GoPro’nuzun daha doğru renkler kaydetmesine yardımcı olabilir ve beyaz dengesini daha iyi ayarlayabilir.

 

Bunlar, dalış muhafazasına – doğrudan kameraya değil – monte edilmek üzere yapılmıştır.

6. Tripod

Bir tripod her zaman balık avı gezilerinizde iyi bir seçimdir, çünkü bazı mesafelerde çekim yapabilirsiniz. Kısa bir süre önce ayarlayın; yayınlarınızı ve yakaladığınız görüntüleri daha istikrarlı bir bakış açısıyla yakalayabilirsiniz.

Umarız bu ipuçları ve öneriler, balık tutma gezinizin harika görüntülerini almanıza yardımcı olur. Lütfen yorumlarda bize katılın. Bereketli bir av sezonu geçirmeniz dileğiyle.

Yorumlar