Pazartesi, Ocak 13, 2020
Aksiyon KameraBilinmesi GerekenlerGoProKameralaryeni ürün

GoPro Hero 8 Black İnceleme

yılın beklenen zamanı geldiDJI gibi diğer markalar yakın zamanda GoPro’nun öğle yemeğini yeme tehdidinde bulunurken, GoPro kamerasını  birkaç revizyon ile büyük ölçüde yinelemeli. Yeni 400 $ Hero 8 Black ile GoPro bazı risk aldı. Bu risklerin bir kısmı karşılığı bulsa da bir kısmı bizi biraz tedirgin etti.

Gövdeyle başlayalım. Hero 5’ten beri GoPro kameraları, ilave bir yuvaya ihtiyaç duymadan 33 metreye kadar su geçirmezdir, ancak kamerayı herhangi bir yere takmak için, kamerayı plastik bir çerçeveye koymanız gerekir. Çerçeve, bir vida takıp istediğiniz sayıda braket tipine takacağınız altta iki küçük halka sağladı. Hero 8, çerçevesiz olacak şekilde tasarlanmıştır. Kameranın alt kısmında içeri ve dışarı katlanan kendi yerleşik halkaları vardır. Bu çok kullanışlıdır. Buradaki uyarı, vidayı normalden biraz daha sert bir şekilde sıkmanız veya kamerayla biraz oynamaya başlamanız gerektiğidir.

Yeniden tasarlanan Hero 8’i çıplak haliyle Hero 7’nin önden arkaya biraz daha ince (28,4 mm ve 33 mm) olmasını sağlıyor, ancak aynı zamanda biraz daha geniş ve daha uzun (sırasıyla 66,3 mm ve 48,6 mm ile 62,3 mm ile 44,9 mm). Bir çerçevedeyken Hero 7’den daha küçüktür, ancak bir şey yapmak için çerçeveye ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzde net sonuç, Hero 8’in çok daha fazla kullanılabilir olduğudur. Bunu başarmanın yollarından biri lensi biraz daha düşük profil yapmaktı, ancak karşılığında ön lens elemanının artık çıkarılmamasıdır. Hero 5’ten bu yana, onu çıkarabilir ve çizilirse veya çatlarsa, ucuz bir yedek parça satın alabilirsiniz. Yeni ön lens elemanı daha kalın ve Gorilla Glass ile üretildi ve GoPro, darbelere karşı iki kat daha sağlam olduğunu iddia etti. 

Diğer büyük fiziksel fark, şimdi kameranın yanında pili, microSD kartı ve USB-C portunu kaplayan büyük bir kapak olması. GoPro yakında kapının gireceği yere oturan bir avuç Mod bırakacak. Bir Media Mod, daha kaliteli av tüfeği tarzı bir mikrofon, 3,5 mm mikrofon bağlantı noktası ve iki soğuk pabuç ekler. Bu soğuk ayakkabılarda, öne bakan bir dış monitörü (“Ekran Modu”) veya 200 lümen LED “Işık Modunu” yutabilirsiniz. Ortam Mod açıkken su geçirmezlik özelliğini kaybedersiniz (ışığın kendisi su geçirmez ve kameradan ayrı olarak kullanılabilir), ancak bu daha fazla tetikçi türü çekmek için bir oyundur ve bence çoğuna hitap edecek. Kameranın bu şekilde tasarlanmış olması kazalarda, çizilme ve kırılma ihtimalini arttırabilir gibi duruyor .

Hero 8, tasarımına entegre edilmiş montaj donanımına sahiptir, bu nedenle önceki modellerde olduğu gibi ekstra muhafazaya ihtiyacınız yoktur.

Bizi endişelendiren diğer fiziksel şey, bu GoPro’nun oldukça ısınmaya meyilli olduğudur. Dengeleme ile 4K24’te 15 dakikalık bir klip kaydettikten sonra, kameranın alt kısmı dokunulamayacak kadar sıcaktı. Dengeleme, Wi-Fi ve GPS devre dışı bırakarak tekrar denedik ve hala oldukça sıcaktı. Çekim yapılan alanında sıcak olmasının etkisi elbette ki olabilir ancak çok daha sıcak ortamlarda çekim yapacağınızı unutmayın.

Hero 8 Black ayrıca yeni bir pil tipi kullanıyor. Öncekiyle aynı boyut ve şekildedir ve aynı miktarda gücü (1.220mAh) içerir. Mavi dibin yanı sıra, neyin değiştiği hemen belli değil. GoPro temsilcisi, “Fark, yeni pilin daha yüksek bir deşarj oranına izin vermesi” dedi. “Bu daha yüksek deşarj oranı, tüm çözünürlüklerde ve kare hızlarında HyperSmooth 2.0‘ı etkinleştirmeye yardımcı oluyor. HERO8 Black bataryası, HERO5 Black kameralarla geriye dönük uyumludur. Benzer şekilde, HERO5’ten HERO7‘ye kadar olan piller HERO8 Black ile uyumludur, ancak kullanıcı bazı özelliklerin etkinleştirilmediğine dair bir uyarı alır.

İlk 4K24 linear, High üzerinde HyperSmooth 2.0 artı Wi-Fi ve GPS açıkken iki akü yıkılma testi yaptık. Bu güç aç modunda, 72 dakika sürdü. Her şey kapalı ve düşük bit hızı ayarıyla 4K24 Wide’ta çekim yaptığımda 90.5 dakika sürdü. Buna saygıdeğer diyebiliriz ama muhteşem değil.

Genel olarak, yeni tasarımı seviyorum. Çerçeveyi her zaman bir zorluktu, o yüzden çerçevesiz oluşu kullanım açısından sevindirici. Fotoğraf makinesini sökmeden pilleri veya SD kartları değiştirmeyi kolaylaştıran yeni yan kapağı da sevdik. PolarPro ve diğer şirketler kesinlikle satın almanızı tavsiye edeceğim yapışkan lens kapakları (ND filtreleri ve benzeri) yapacaklar. Isı meselesiyle ilgili, henüz fazla ısınmadan dolayı kapanma yaşamadık ama sıcak bir günde çekim yapacaksanız dikkatli olmanızı öneririm.

Soldaki GoPro Hero 8, sağdaki konutunda GoPro Hero 7

Hero 8‘deki yeni lens ile GoPro otomatik beyaz dengesini ve renk ayarını yeniden tasarlamayı seçmiş. Bu özellikle cilt tonlarında, kirlerde kırmızılarda, gökyüzünde mavilerde ve yapraklarda yeşilliklerde belirgindir. Genel olarak, varsayılan GoPro renginin daha keskin, daha çarpıcı bir görünümü var. Cilt ve kir hem de önemli ölçüde ısınır, gökyüzü süper canlı kalır. Detay genel olarak mükemmel. Ancak aynı zamanda kontrastın biraz daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Gölgeler, Hero 7’dekinden önemli ölçüde daha karanlıkken vurgular neredeyse tükenmek üzere. Genel olarak çok iyi bir görünüme sahip olduğunu düşünüyorum ve çekimler daha canlı ve sinematik görünüyor.

Kameranın artık bir çerçeveye oturması gerekmediğinden, GoPro ana mikrofonu merceğin hemen altındaki kameranın önüne taşıyabiliyordu. Herhangi bir GoPro için kesinlikle en güzel sese sahip olan Hero 5’ten beri, dahili su yalıtımında mikrofonları korumak için bir zarın eklenmesi gerekiyordu. Mikrofon benden uzakta, rüzgara doğru işaret ederken bisiklet sürerken bile sesimi eskisinden çok daha iyi aldım. Bu belirgin bir gelişmedir. Media Mod‘un da daha iyi performans göstereceğini düşünüyoruz henüz deneme fırsatımız olmadı.

Geçen yıl, Hero 7 ile GoPro, HyperSmooth adlı yeni elektronik görüntü sabitleyicisini tanıttı. GoPro “gimbal benzeri” stabilizasyon verdiğini iddia etti, biz de gerçek bir gimbal’a karşı test ettim ve hayır, üzgünüm. Güzeldi, ama yeterli değildi . Şaşırtıcı, HyperSmooth 2.0 aslında bir yalpalama seviyesine yaklaşıyor. Orjinal Hypersmooth un tam anlamıyla iki katı bir sabitliğe sahip.

Her çözünürlük ve kare hızında en azından bir çeşit stabilizasyon kullanabilirsiniz, ancak tüm seçeneklere sahip olamazsınız. Örneğin, şimdi süper yumuşak yavaş hareket için 1080p240’ı dengeleyebilirsiniz (bu, Hero 7’de bir seçenek değildi ve oldukça şaşırtıcı görünüyor), ancak Açık modu ile sınırlı kalacaksınız. Aynı şey 4K60’ta veya SuperView FOV’u kullanıyorsanız geçerlidir. Mümkün olduğunda, HyperSmooth 2.0 High modunu seçerdim. Bir snowboard veya dağ bisikleti üzerinde birini takip ediyor olsaydım, daha yakın bir mahsulün zarar görmediği yerlerde Boost kullanırdım.

Tüm söylenenler, hala bir gimbal kadar sağlam değil. HyperSmooth 2.0 High and Boost modları perde ve yalpa ile gerçekten iyi bir performans sergiliyor, ancak rulo telafi etmek için biraz daha zor, bir gimbal sadece ufkun düz kalması için robot boynunu döndürüyor. Hacimlidirler, su geçirmez değildirler, sert rüzgarlarda şaşırırlar ve onları şarj altında tutmanız gerekir. Bu küçük kameranın rahatlığı, düzgünlükteki hafif düşüşe kolayca basıyor ve sonuçta nihayet kendini cazip kılıyor.

GoPro’nun kamera içi menü sistemi de Hero 8 ile daha da güzelleşti. Kitabımdaki en büyük gelişme, ön ayarların eklenmesi. Kamerayı kaskına tak, sonra onu özçekim çubuğuna çevir, sonra da bir arkadaşını takip et, hepsi ayrı ayrı komutlandırılır. Önceden, her değişiklik yaptığınızda görüş alanı, kare hızı, çözünürlük ve sabitleme seçeneklerinin ayarlarının her birini manuel olarak ayarlamanız gerekir. Artık bazı go-to-profile’leri önceden ayarlayabilirsiniz, böylece sadece birkaç dokunuşla modlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Her şey daha sezgisel bir şekilde ortaya çıkıyor ve menüleri araştırmak için daha az zaman harcadım. DJI ilk önce Osmo Action ile bunu yapmıştı .

Live Burst adında yeni bir seri çekim fotoğraf modu var. Bu moda geçtiğinizde, kamera bir önbellekte kayıt yapıyordur. Nihayet beklediğiniz an geldiğinde deklanşöre basın ve fotoğraf makinesi üç saniyelik bir klibin yanı sıra, düğmeye basmadan 1.5 saniye önce ve 1,5 saniye sonra çekim yapar. Sonuç, aralarından seçim yapabileceğiniz 90 ayrı kare olan bir 4K klip. İstediğiniz bir fotoğrafı açabilir veya isterseniz üç saniyelik videoyu kaydedebilirsiniz. Kaygan, ancak üç saniye biraz kısa ve umarım GoPro daha uzun Live Burst için bir seçenek ekleyecektir.

TimeWarp (GoPro’nun bir köprü özelliği için adı) da geliştirilmiştir. TimeWarp 2.0, HyperSmooth 2.0’ın daha iyi stabilizasyonundan faydalanır, ancak buradaki asıl yenilik, zaman atlamalı çekimin ortasında, arka ekrana dokunup gerçek zamana gidebilirsiniz. Bir körfezde kayak yaparken zaman atlamalı çekim yaptığınızı ve aniden bir yunus kabuğunun ortaya çıktığını söyleyin. Onları gerçek zamanlı olarak çekmek için öğesine, ardından da geçtikten sonra zaman atlamasına geri dönmek için tekrar dokunabilirsiniz. Tek sorun, bir nedenden ötürü, gerçek zamanlı anlarda hiç ses olmamasıdır.

Akıllı otomatik mod için GoPro’nun ismi olan SuperPhoto‘da iyileştirmeler yapıldı. Genel olarak, kamera sahneyi Hero 7 ile olduğundan daha iyi okur ve efekti kullanılabilir yapmak için HDR’ye gitmesi gerekip gerekmediğine veya çok fazla hareket olup olmadığına karar verir. HDR de biraz geliştirildi, ancak HDR görüntülerinin biraz yumuşak göründüğünü hala görüyorum ve sadece hareketsiz sahneler için ve çok sabit bir eliniz varsa onu kullanırım. Gerçekten, en iyi seçenek RAW da çekim yapmak ve daha sonra Lightroom’da fotoğraflarınızı çimdiklemek, ancak sadece telefonunuzdan doğrudan çekim yapmak ve göndermek istiyorsanız, SuperPhoto güzel, kullanışlı bir çekim oluşturur.

Kamera ile yeni bir GoPro uygulaması geliyor. En büyük değişiklik, GoPro’nun video düzenleme arkadaşı Quik‘in artık tek GoPro uygulamasına dahil edilmiş olmasıdır. Bu kesinlikle çok daha basit. GoPro’nun uygulamalarını her zaman sorunlu buldum (belki de Android’deyim çünkü) ve ne yazık ki, bu incelemeden önce yeni uygulamanın son sürümünü test edemedim. Size söyleyebileceğim şey, kullanıcı arayüzünün biraz daha sezgisel hissettiği. Artık dahili ufuk tesviye ve müzik, metin ve video şablonları için daha fazla seçenek var. GoPro artık uygulama içindeki otomatik düzenlenen videolarda “anlamlı anları daha iyi tanımlamak için” meta verileri kullandığını iddia ediyor. 

Gerçekten güzel bir özellik, şimdi 1080p’de canlı yayın yapabiliyor olmanız. Kullandığım uygulamanın beta öncesi sürümünde yalnızca Facebook’a akış yapabiliyordum, ancak video geldiğinde iyi görünüyordu. YouTube, kamera gönderildiği zaman desteklenmeli ve umarız yakında daha fazlası eklenecektir . Hepinizin İnstagramı beklediğini biliyoruz.

Genel olarak, Hero 8 Black şimdilik en amiral gemisi sıfatını taşıyor. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilir. Canlı destek alabilirsiniz.

Yorumlar