Çarşamba, Kasım 18, 2020
Aksiyon KameraBilinmesi GerekenlerGoProKameralarKarşılaştırmaÖneri ve İpuçları

GoPro Hero 5-6-7 Black Temel Farkları

GoPro bugün sektörde yarışacak rakip sıkıntısı çekmiyor,  her türlü heyecanı yakalamak isteyenlerin ortak noktada olduğu marka olmaya devam ediyor. 

Geniş uygun model yelpazesi, bunun nedeninin hiç şüphesiz bir parçası: Küçük bütçeli Hero Session teklifinden Fusion modelinin 360 derecelik çekim zevklerine kadar herkes için bir kamera var gibi görünüyor.

Şirketin Hero modelleri en popüler modellerinden biri, tipik olarak aynı anda üç farklı fiyat noktasında piyasaya sürülen White, Silver ve Black çeşitleriyle. Daha güçlü özellikleri ve eşleşmesi istenen bir fiyatla üçlüyü yöneten Siyah seçeneği ve şu anki seçenek de Hero7 Black .

Her üç model de 4K video, muhafaza olmadan 10m / 33ft su yalıtımı ve Wi-Fi ve Bluetooth ile birlikte Sesle Kontrol gibi birçok ortak özelliği paylaşıyor, peki daha yeni sürümlere giderek ne kazanıyorsunuz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

İşlemci

GoPro, Hero5 Black içindeki işlemci motoruna belirli bir ad vermedi, ancak Hero6 Black, taze bir ‘GP1’ işleme motoruna sahip ilk cihaz olmasından dolayı dikkat çekiciydi.

Hero7 Black’e de devam eden bu motor, Hero5 Black’den daha iyi stabilizasyon ve daha yakından bakacağımız ek özellikler sağlar. Ayrıca , yüksek kontrastlı sahnelerde, daha sonra renk doğruluğunu artırmaya yardımcı olan iki ekstra dinamik aralık durağı sunan, video için Global Tone Mapping’i de beraberinde getirdi .

Dengeleyici

Her başarılı Hero modelinde sürekli gelişen bir şey görüntü sabitlemedir.

Hero6 Black’de bu GP1 motoruyla gelmişti ve bunun Hero5 Black’in içindeki sisteme göre gözle görülür bir avantajı olduğunu gördük. Bu arada Hero7 Black, işleri daha da artırdı ve şirketin gimbal benzeri bir dengeleme olarak nitelendirdiği HyperSmooth’u öneren ilk model oldu.

İncelememizde keşfettiğimiz gibi , bu sistem engebeli arazide yolculuk yaparken çarpma ve darbeleri yumuşatmakta çok etkilidir. Maksimum 4K / 60p seçeneğine kadar çekim yaparken, kullanılabilir durumda olmayan diğer ayarların bazılarında, daha standart bir sabitleme seçeneği mevcut olabilir.

Video Kaydı

Hero 5 Black ve Hero 6 Black arasındaki en büyük değişiklik, 4K’lik çekimler sırasında en üst kare hızlarıyla ilgilidir. Hero 5 Black 30fps’de zirveye giderken, Hero 6 Black, 4K’da 60 fps çekim yapmaya olanak tanıyor.

Modeller arasındaki diğer bir fark mevcut sıkıştırma formatlarına bağlı. Hero 5 Black, yalnızca H.264 (MPEG-4) kodekini sunarken, Hero 6 Black ve Hero 7 Black, GP1 motoru sayesinde hem H.264 hem de H.265 (HVEC) sunar. H.265, daha yeni ve daha verimli bir formattır ve kartınıza daha fazla video çekebilmenizi sağlar.

Hero 5 Black, 720p’de 240fps çekim yaparken ve 120fps’de 1080p çekim yaparken, Hero 6 Black ve Hero 7 Black, 1080p çözünürlükte 240fps kapasitesine sahip. İkinci model ayrıca, kamerada oynatırken bu ayarlarda çekilen çekimi yavaşlatan 8x Süper Slow-mo seçeneği de mevcut.

Hero7 Black, diğerlerinden farklı olan bir kaç ekstra özellik ile birlikte gelir. TimeWarp videosu, en fazla 30x görüntüye sahip görüntüleri olan bir tripoda ihtiyaç duymadan stabilize edilmiş hiperlapse tarzı sonuçlar sağlarken, bir diğer ekstra ilave ise çekimi disiplin altına alan 15 veya 30 saniyelik klipleri hazırlamanızı sağlayan bir modu var.

Ses yakalamanın, kısmen yeniden tasarlanmış bir mikrofon zarı sayesinde, yeni Hero 7 Black’de de geliştirildiği söyleniyor. 

Görüntü Yakalama

Üç modelin her biri, tek çekim veya 30 kare / sn seri çekim modlarında 12MP fotoğraf çekebiliyor ve her biri bir hızlandırılmış moda da ayarlanabilir. Her biri JPEG’lere ek olarak ham dosyaları da yakalayabilir . 

Farklı oldukları yerler ise ikincil yakalama seçenekleriyle. Hero5 Black‘de bulunan WDR (Wide Dynamic Range) seçeneği, Hero6 Black ve Hero7 Black’de HDR (High Dynamic Range) seçeneğine dönüştürüldü ve yüksek kontrastlı koşullarda daha iyi görüntü kalitesi elde etmek için GP1 motorundan faydalandı. 

En yeni Hero7 Black, HDR seçeneğini çoklu kare gürültü azaltma ve yerel haritalama ile tek bir SuperPhoto modunda birleştirdi. 

Wi-fi

Hero hattının yaygın bir eleştirisi, kameradan akıllı cihaza kablosuz olarak görüntüleri boşaltmak için geçen zaman oldu, bu yüzden odaklandığı alan burası. Hero6 Black’e 5GHz Wi-fi eklenmesi, Hero5 Black’e göre 3 kat daha hızlı bir avantaj sağladı ve bu yeni Hero7 Black için de geçerli.

Dokunmatik Zoom

Hero 6 Black ve Hero 7 Black, kullanıcının video veya resim çekip çekmeyeceğini yavaşça yakınlaştırmak için arka dokunmatik ekranın yanından aşağı ve yukarı kaydırmasını sağlayan bir Dokunmatik Zoom seçeneği sunar. Kalite yakınlaştırdıkça düşse de, en azından varsayılan seçenek biraz fazla geniş olduğunda görüntüleri daha standart odak uzunluklarında çerçevelemek için bir yol sağlar.

Canlı Yayın

Hero 7 Black, kamera mikroSDHC / SDXC hafıza kartına aynı anda kaydedilen çekimlerle, diğerleri arasında Facebook, YouTube, Twitch ve Vimeo platformlarına canlı yayın yapma seçeneği sunuyor.

Dikey Çekim

 

En yeni Hero7 Black’deki daha küçük bir değişiklik dikey çekimdir. Kamerayı bu şekilde konumlandırdığınızda ve görüntüleri dikey olarak kaydederken kameranın kullanıcı arayüzü dikey yönde çevrilir ve Instagram Stories’e ve diğer mobil cihazlara özel çıktılara gömülmesini kolaylaştırır.

Yorumlar