Çarşamba, Aralık 4, 2019
GoProİnceleme

GoPro gece çekim modları “Night Photo” ve “Night Lapse” nasıl kullanılır ?

GoPro “Night Photo” ve “Night Lapse” çekim modları

GoPro Night Photo ve Night Lapse çekim modları ile kullanıcılarımız Hero4 modelinden itibaren tanışmış olup bu modları severek kullanmaya başladılar. GoPro Hero 6 Black ile birlikte aksiyon kamerası üreticisi kendi ürettiği GP1 çipini kullanarak bu eğlenceli tecrübeyi daha ileri seviyelere taşıyor.

 GoPro gece çekim modu Shreenivasan Manievannan
(Fotoğraf Shreenivasan Manievannan tarafından GoPro Hero 6 Black ile çekilmiştir)

GoPro mühendislik takımından Shreenivasan Manievannan, GoPro Hero 6 Black kamerasının Gp1 işlemci ile güçlendirilmiş gece çekim modu özellikleri ile ilgili birkaç kısa yolu anlattı.

Çekim modları için GoPro ayarları

Arka yüzeyinde çoklu dokunmatik ekrana sahip olan Hero Black serisinin kamera ayarlarından birçok çekim moduna ulaşmanız mümkün. Gece çekim modlarına ulaşmanız için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor;

  1. Öncelikle kameranızı Night Photo ya da Night Lapse moduna almalısınız (Bu değişiklikler kameranın sol alt kısmında, mod ayarlarında yer alıyor.)

       *Night Lapse Photo kullanılıyorsa bunu “Interval”den “Auto” moduna çevirmelisiniz.

  1. Deklanşör hızını 30’a çıkartın. 

        *En iyi ışığı bu şekilde yakalayabilirsiniz.

  1. Protune ayarlarını açın.

        *”White Balance” 4000k olacak şekilde değiştirin. Min ve Max ISO ayarı 800 olmalı. Keskinlik “Sharpness” Low olarak seçin. Color seçimi ise ya Flat olmalı ya da GoPro Color seçilmelidir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra odak noktası hakkında endişelenmenize gerek yok. Yıldızların altına kurduğunuz GoPro kameranız görüntülerinizi “cam” gibi çıkartacaktır. ISO 800’den sonra sensör değişmez bir değere sahip olacağı için “exposure levels” bölümünü +2’ye yükselterek ISO 3200’e eş bir değer elde edebilirsiniz.

 GoPro gece çekim modu Shreenivasan Manievannan
(Fotoğraf Shreenivasan Manievannan tarafından GoPro Hero 6 Black ile çekilmiştir)

Night Lapse modu çekim esnasında yapılması gerekenler

Yukarıda gördüğüz gibi bir fotoğraf çekmek istiyorsanız öncelikle GoPro’nuzu düzgün bir şekilde sabitlemelisiniz. GoPro aksesuarları arasında yer alan GoPro aksesuarı 3-way bu fotoğraf çekimi esnasında GoPro’nuzun sabitlemek için önerdiğimiz ürünler arasında yer alıyor.

İyi bir ışık yakalamak ve istediğiniz görüntüleri kayıt altına almak için biraz tecrübeye ihtiyacınız olacaktır. Bunun için mükemmel fotoğrafı elde etmeden önce alıştırma niyetiyle çekim yapmanızı öneriyoruz. Ek olarak eğer çekimleriniz RAW formatı kullanmayı planlıyorsanız bu görüntüleri düzenlemek için Adobe Lightroom ya da Photoshop gibi görüntü düzeltme araçları ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Yorumlar