GoProGoPro AksesuarHABERLERÖneri ve İpuçları

GoPro Dome Port Hakkında Bilmeniz Gerekenler

GoPro dome portu kullanmak fotoğrafçılığınızı bir üst seviyeye taşır! Dome lar harika ve kullanımı kolaydır. Her zaman su altı fotoğraflarını nasıl ele geçireceğinizi bilmek istiyorsanız ipuçlarını öğrenmek için bu yazıyı okuyun! Düşündüğünüzden daha kolay ve ucuz!

GoPro kubbe portu nedir?

Dome portu ekstra bir optik elementtir. Sualtı fotoğrafçılığında sizi yeni bir yol açarak su hattını mercekten uzaklaştırır. Temel olarak, kubbe portu fotoğraflarınızı daha temiz ve daha net yapar, görüş alanını arttırır ve su altı büyütmesini azaltır. Portun eğrisi kırılma, radyal bozulma ve renk sapmalarının etkilerini en aza indirir. Sualtı kameranızda veya GoPro’da bir kubbe bağlantı noktası kullanmak , sualtı görüntülerinizin kalitesini önemli ölçüde artıracaktır, ancak bunun en büyük yararı, fotoğrafların altına alınmasına izin vermesidir. Bir GoPro dome portu ile, insanların çıplak gözle asla göremedikleri kareleri bölebilirsiniz.

GoPro Kamerayla Yarı Su Altı Fotoğrafı Nasıl Çekilir ?

GoPro dome port‘unuzu nasıl kullanacağınızı öğrenmek kolaydır ve özel teknik beceriler gerektirmez. Denize gitmeden önce bir havuzda biraz antrenman yapmak faydalı olabilir ancak gerekli değildir. Dome u talimatlara göre monte edin, kamerayı muhafazaya yerleştirin, kapağı mükemmel bir şekilde kapatın ve vidaları sıkın. Çoğu GoPro dome bağlantı noktası, bağlantı noktasının arkasındaki orta noktayı gösterir. Fotoğrafların altında 50/50 fotoğraf çekmek veya farklı bir oran seçmek isteyip istemediğinize göre karar verin. Fotoğraf makinesini sınırda tutmak kolay değildir çünkü deniz hiçbir zaman dengede değildir. Normal el kavrama yerine GoPro kamera sabitleyici tepsisinin kullanılması bu sorunun en aza indirilmesine yardımcı olacaktır. En iyi seri çekim veya zaman atlamalı modda çekim yapmaktır! Tek görüntü çekmeye kıyasla mükemmel bölünmüş atış elde etme şansını arttırır. Alternatif olarak, videoları 120 fps’de kaydedebilir ve beğendiğiniz resmi yakalayabilirsiniz. Geniş açı modunu kullanın ve keskin bir görüntü için fotoğrafın kişisini veya konusunu yakın (1-2 m) tutun. En yüksek kalite için giderseniz, RAW fotoğraflar kaliteden ödün vermeden derinden düzenleme yapabilirsiniz.

DCIM\103GOPRO\G1067722.

GOPRO DOME FOTOĞRAF İPUÇLARI

Su hattının üstünde ve altında havalı bir şey olduğundan emin olun – Sadece GoPro’nuzda dome kullanmak iyi bir fotoğraf garantisi vermez. Hero 5 veya 6’nız için bir GoPro dome, epik su altı fotoğrafları için harika bir araçtır, ancak harika bir fotoğraf çekmek için yüzeyin üstünde veya altında göz alıcı bir şeye ihtiyacınız vardır.

GoPro Dome videosu için yüksek kare hızını kullanın – Aşırı bölünmüş çekim videosu yavaş çekimde harika görünüyor. Bir GoPro dome port gerçek zamanlı (ağır çekim değil) görüntüleri çok meşgul ve dikkat dağıtıcı görünebilir. Sualtı çekimlerinizde yavaş yavaş hareket edebilmek için 60fps veya 120fps gibi daha yüksek bir kare hızında kayıt yapmanız ve daha sonra düzenlerken çekimi yavaşlatmanız gerekir. Suya atlayan biri gibi yüksek hareketli çekimler için 120 fps kullanmanız gerekir veya 60 fps yüzen bir kişinin videosu için iyi çalışabilirsiniz.

GoPro Dome’un arkasındaki seviye çizgisini kullanın – Çoğu dome arkasında, yarım noktanın dome portunuzun neresinde olduğunu belirten bir çizgi bulunur. Düzgün çekimleri yapmak için bu çizgiyi kullanın ve özellikle GoPro’nuzdaki ekranı göremiyorsanız, çekimin ne kadarının su üstünde ve su hattının altında olduğunu ölçmek için kullanın.

Çekimi dengeleyin – Fotoğrafınızı, fotoğrafın sağdan sola veya yukarıdan aşağıya karedeki eşit nesnelerle dengelemeyi ve dengelemeyi deneyin. Bu, kubbenizle daha güçlü fotoğraflar çekmenize yardımcı olacaktır.

Kaba suda mükemmel su hattını yakalamak için hızlandırılmış veya patlama modunu kullanın

Kaba suda harika fotoğraflar için hızlandırılmış modu kullanma – Dome portunuzu kullanabileceğiniz en iyi yer sakin berrak sudur, ancak bazen bu bir seçenek değildir. Su pürüzlüyse, daha fazlasını alarak iyi bir fotoğraf çekme şansınızı artırın.

GoPro’nuzu, çoğu kamera için 0,5 saniye olan en kısa sürede “Hızlandırılmış Fotoğraf” moduna ayarlayın. Bu, GoPro’nuzun her yarım saniyede bir fotoğraf çekmesine neden olacak ve zorlu koşullarda bile güzel bir su hattıyla en az bir fotoğraf çekeceğinizden neredeyse eminiz. Aynı zamanda berrak bir su hattına sahip güzel bir fotoğraf çekmek için seri çekim modunu deneyebilirsiniz.

Atlama çekimlerini yakalamak için patlama modunu kullanın – Arkadaşınızın atışını geri tepme atlama destansı bir uçurum yaparken kaçırmayın, muhtemelen sonsuza dek nefret edecekler veya en azından GoPro fotoğraflarını tekrar almak için güvenmeyeceklerdir.

Bunun yerine, atlamanın tüm hareketlerini yakaladığınızdan emin olmak için seri çekim modunu kullanın veya başka bir harika alternatif 120fps’de video çekmek ve daha sonra editörde hareketsiz bir resim çekmek – daha sonra çekimi kaçırmamanız garanti edilir.

GoPro dome portu üst yarıda kuru tutmaya çalışın   Bu seslerden daha zor olabilir, ancak kubbenin en iyi fotoğrafları üst yarıda su lekesi bulunmadığında ortaya çıkar. Su lekeleri ayrıntıları bozacak ve çirkin görünecek.

Ne yazık ki, üst kısmı ıslattıktan sonra kurumasını veya su damlacıklarıyla başa çıkmasını beklemeniz gerekir. 

Güneş lekeleri çektiğinizde su lekeleri, çizikler ve yansıma görülecektir.

Güneşe Vurmayın – Mümkünse güneşi sırtınızda tutun bu fotoğrafların daha parlak ve renkli olmasına yardımcı olur. Güneşe bakıyorsanız, GoPro parlak güneşi görecek ve fotoğrafın geri kalanını daha karanlık hale getirecek şekilde resmin geri kalanını daha karanlık hale getirecektir.

Ayrıca GoPro dome herhangi bir çizik veya su damlası varsa, güneş ışığı fotoğraflarınızda çirkin lekeler yaratacaktır. Son olarak, güneşe doğru çekim yaparsanız, resimde görünecek olan kubbede GoPro’nun yansımalarını görebilirsiniz, fotoğraf makinesini güneşe doğru tutarken yanlış olabilecek her şey için yukarıya bakın.

GoPro’nuzu RAW Fotoğraf Dosyaları Çekecek Şekilde Ayarlayın – Bu, fotoğraflarınızdan daha fazla ayrıntı ve kalite elde etmenize yardımcı olur. Su altındaki fotoğrafın yarısı her zaman daha koyu olur ve RAW fotoğraf dosyaları, GoPro dome ile daha iyi fotoğraflar çekmek için su hattının hem altında hem de altındaki ayrıntıları geri getirmenize yardımcı olur.

GoPro Dome kameranızda daima buğu önleyici şeritler veya pedler kullanın  – Bir dome fotoğrafını sisli kubbeden daha hızlı bozamaz. Bunlar normal GoPro kasasının içinde kullanılmasından daha önemlidir çünkü çok daha büyükler ve koşullar uygun değilse yoğunlaşabilecek daha fazla hava tutuyorlar.

Ayrıca, GoPro dome port soğuk bir yerde tutmaktan kaçının (tatildeki klimalı otel odanızda olduğu gibi), buğu önleyici şeritleriniz yoksa daha az ısınmaya yardımcı olur, ancak bunları satın almalısınız, ucuzdurlar – Onları burada bulun !

GOPRO DOME PORT BAKIMI

Diğer su altı kamera ekipmanları gibi, GoPro Dome kameranızın da uzun süre dayanmasını sağlamak ve GoPro’nuza sızmaması ve zarar vermemesi için kullanımdan sonra biraz bakıma ihtiyacı vardır. GoPro dome sızdıran ve GoPro’yu mahveden birçok arkadaşımız oldu. Dome Portunuzu ve GoPro’nuzu bu basit ipuçlarıyla düzgün çalışmasını sağlayın.

GoPro Dome’u daima durulayın – Kullanımdan sonra, özellikle tuzlu suda kullandıktan sonra temiz suyla iyice durulayın. Tuzlu su, su lekeleri bırakacak ve uygun şekilde uzun süre temizlenmezse kubbe tehlikeli ve daha az temiz hale getirecektir. Tuzlu su ayrıca durulanmamışsa contaları bozabilir ve GoPro dome portta  potansiyel sızıntılara neden olabilir.

GoPro dome daima yumuşak bir koruyucu kapakla saklayın ve taşıyın – Çoğu dome portta bunu bulabilirsiniz. Çoğu GoPro dome port plastiktir ve kolayca çizilebilir, çizikler GoPro dome fotoğrafınızın bulanık veya keskin görünmesini sağlayabilir, özellikle de güneşli olduğunda.

GoPro dome kullanmadan önce dome port arkasındaki lastik contaları kontrol edin – Contanın veya contanın bastırıldığı yüzeyde kum kalmamasına dikkat edin, bu durum GoPro’nuzu özellikle Hero üzerinde çalıştırabilecek sızıntılara neden olabilir özellikle GoPro 4 dome ve daha eski modeller.

Periyodik olarak bir miktar sızdırmazlık maddesi yağı uygulayın – Bu, çoğunlukla dome port kullanıyorsanız veya planlıyorsanız geçerlidir. Zamanla ve daha fazlası, onu tuzlu suda kullanırken, contalar, sızıntı yapmalarına neden olarak “kuruyabilir”. 

Yorumlar