Çarşamba, Temmuz 17, 2019
GoProRöportaj

GoPro ve bisiklet turu

GoPro aksesuarları ve bisiklet turu gokamera.com

GoPro ve Bisiklet Turculuğu

Bisiklet turculuğu ve GoPro ekipmanları bir arada mükemmel bir uyum içerisinde pedal çeviriyor. Yolda olmanın cazibesine kapılan Hydro Flask ekibinden birkaç kişi GoPro‘ya telefon açarak bu yolculukta onların yanlarında olmalarını istedi. Daha sonrasında yolculukla ilgili bir röportaj yapıldı. Bu röportajı sizler için çevirdik. Yazı GoPro News bölümünden alınmıştır. Keyifli okumalar!

GoPro aksesuarları ve bisiklet turu gokamera.com

Geçtiğimiz kış Hydro Flask’te çalışan bir arkadaşımızdan telefon aldık. İlk defa bisiklet turuna çıkacak olan ekip “587 km” sürecek olan bir yolculuğun hazırlıklarını yapmaktaydı. Bizim de bunu kayıt altına alma ve belgeselleştirme imkanımız olacaktı. Gerçekten bulunmaz bir fırsat, Oregon’dan başlayan uzun bir yolculuk. Buraya kadar her şey tamam ama ; “Bisiklet turu da nereden çıktı?” diye sormadan edemedik.

GoPro aksesuarları ve bisiklet turu gokamera.com

Daha sonra bisiklet turculuğunun artık büyük bir olay olduğunu ve sırt çantalı grupların yeni tercihi olduğunu öğrendik. Bisiklet turu yapmanın insanaın yolda olma düşüncesine yeni bir çekicilik kattığını öğrendik.  Hydro Flask’ın iletişim müdürü Lucas Alberg bisiklet turunda pedal çevirmeyi “bisiklet ile yola çıkmak size kendi imkanlarınızla sağladığınız bir ulaşım imkanı verirken diğer taraftan da sırt çantası ile yaptığınız yolculuklarda yaşadığınız özgürlük hissini tecrübe etme imkanı sunuyor” diyerek bize bu yolculuğu yapmak istemesindeki nedeni açıkladı. Yolculuğa GoPro Hero 5 Black ve GoPro aksesuarları ile çıkan Alberg’e küçük bir gazeteci topluluğu ve yolculuğunda görüntü alacak birkaç kişi de eşlik etti. Alberg, bize bu yolculukta yaşadıklarını ve çektiği fotoğrafları paylaşacağının sözünü vererek, kendi serüvenine bizi de dahil etti. Böyle maceraların içinde bulunmak bizi her zaman mutlu etmiştir.

Bakalım Lucas Alberg 587 km süren bisiklet turunda neler yaşamış. Yazıda çekilen fotoğraflar da Alberg’e eşlik eden Nate Wyeth’e aittir.

GoPro: Hydro Flask neden böyle bir yolculuğu tercih etti?

Hydro Flask: Oregon Outback rotası gezginlerin sıkça kullandığı bir rotadır. Güneyde Klamath Falls’tan Dalles’nin kuzey sınırına kadar uzanan bir rota. Bu rotayı seçmemizde Oregon’da yaşadığımız zamanların etkisi de var ancak rotanın sakinliği ve manzaranın eşsizliği bizi bu rotayı seçmemizde yer alan etkenler arasında yer alıyor.

GoPro aksesuarları ve bisiklet turu gokamera.com

GoPro: Bu yolculukta sizin yanınızda olması için hangi türden bisikletler seçtiniz?

Hydro Flask: Diamondback‘ten arkadaşlarımız bu konuda bize yardımcı oldu. Böyle bir yolculukta yanınızda olmasını isteyeceğiniz bir bisiklet her gün kullandığınızdan oldukça farklı. Diamondback’in bize The Haanjo Carbon Trail ve Haanjo Carbon EXP. The Trail modellerini önerdi. Bu bisikletler çamurlu ve bozuk yollarda kullanmak için harikalar. Trail ve EXP. Modelleri birbirine yakın kadro özelliklerine sahipler ancak Trail modeli 2.1” kalınlığında dış lastiklere sahip. İki bisiklette Oregon Outback rotasında kullanılmak için yaratılmış gibiydi. Yolculuk boyunca bisikletlerimizden çok memnun kaldık.

GoPro: Bisikletlerinizden memnun kalmanıza sevindik. Peki, bu kadar uzun süren bir yolculukta yanınıza aldıklarınıza çok dikkat etmiş olmalısınız. Bu yolculukta çantalarınızda neler vardı?

Hydro Flask: Öncelikle Ortleib marka bisiklet çantaları kullandık. Bu çantalar bisiklet turcuları için üretilmiş. Kesinlikle ne kadar yağmur yağarsa yağsın su geçirmiyorlar ve çok dayanıklılar. Gece konaklamarımız için yanımıza MSR Mutha Hubba NX marka bir çadır aldık. Çantalar gibi kullandığımız çadır da su geçirmezdi. Yemeklerimizi genellikle benzin  istasyonlarında bulunan restorantlarda yedik, ama birkaç atıştırmalık da sürekli olarak yanımızda bulunuyordu. Su ihtiyacımız için kendi su ürünlerimiz, Hydro Flask ekipmanlarımızı kullandık. Aynı zamanda yanımızda GoPro’yu kullanabilmemiz için bütün ekipmanlar vardı. Bunlardan en çok kullandığımız ise GoPro için kafa bandı ve GoPro göğüs askısını kullandık.

GoPro aksesuarları ve bisiklet turu gokamera.com

GoPro: Biraz yolculuktan bahsedin, nelerle karşılaştınız?

Hydro Flask: Rotamız harika bir manzaranın içerisinde yer alıyordu. Kafanızı çevirdiğiniz her yer bir doğa harikası. Neredeyse bütün yolcuğu fotoğraf ve video çekerek kayıt altına almak zorunda kaldık, o kadar güzeldi çünkü. Yolumuzun üzerinden çok fazla kişinin yaşamadığı kasabalar vardı. Yolculuğun başlangıcında hava şartlarının istediğimiz gibi olduğunu söyleyebiliriz. Ne çok soğuk oldu titredik ne de çok sıcak oldu. Silver Lake’ın dışına geldiğimizde ise 70 km boyunca çok soğuk bir havayla karşılaştık.

GoPro: Bu uzun yolculukta GoPro kameranızı nasıl kullandınız?

Hydro Flask: Neredeyse GoPro’lara sarılı bir şekilde yolculuk yaptık. Çünkü böyle bir yolculuğu bizim gibi sürekli çalışmak zorunda olan kişiler hayatlarında en fazla bir ya da iki kere yapabiliriz. Bu yüzden bisiklet üzerine GoPro aparatı, kaskımıza, bisiklet selesinin altına GoPro bağlantı aksesuarları ile aksiyon kamerasını monte ettik.

GoPro: Yolculuk boyunca çektiğiniz en iyi fotoğraf hangisiydi?

Hydro Flask: Çektiğimiz en iyi görüntülerden biri heyecanlı bir inek ile yarıştığımız anda gerçekleşti. Bir anda karşımıza çıkan ve bizimle birlikte yarışmaya başlayan bu inek ile geçirdiğimiz vakit oldukça keyifliydi. Kaskımızda bulunana GoPro ile bu görüntüleri çekme fırsatı bulduk.

GoPro: Bu gerçekten eğlenceli bir anıya benziyor. Peki, başka ne gibi sürprizlerle karşılaştınız bu bisiklet turunda?

Hydro Flask: En büyük sürpriz etrafımızdaki bu güzellik oldu. Bu bisiklet turunun bu kadar keyifli olabileceğini tahmin etmemiştik. Doğanın insana verdiği rahatlığı unutmamak gerekiyor. Yolculuk boyunca birçok yeni arkadaş da edindik. Bize yemek davetleri, bir şeyler içmek ve bu tur ile ilgili konuşmak isteyenler tarafından kucak açıldığını söyleyebiliriz. Bisikletle yolda olmanın güzel yanlarını öğrendik. Yolcuğun sonlarına doğru bardaktan boşalırcasına bir yağmurla karşılaştık. Tamamen sırılsıklam olmuştuk. Çadır kuramıyorduk. Eğer çadır kurmaya çalışırsak çadırın içi su alacaktı ve sabah olana kadar ıslak bir çadırın içerisinde kalmamız gerekecekti. Bu yüzden pedal çevirmeye davet ettik. Yolun kenarında çok belirgin olmasa da bir ışık dikkatimizi çekti. O tarafa doğru bisiklet sürmeye karar verdik. Orada küçük bir ev vardı ve ışıkları yanıyordu. Bizi o gece için misafir etmelerini rica ettik ve aile bunu kabul etti. Onlara çok minnettarız. Bizi deli zannettiklerinden şüphem yok gerçi.

GoPro: Bu yolculukta en çok özlediğiniz şey ne oldu? İyi bir duş? Kahvaltı? Yoksa sadece güzel bir yatakta uyumak mı?

Hydro Flask: Dürüst olmam gerekirse eğer gerçek hayatımız bizi beklemiyor olsa pedal çevirmeye devam ederdik. Yolda olmak harika bir şey!

 

Yorumlar