Bilinmesi GerekenlerFotokapanJUOKameralarÖneri ve İpuçlarıyeni ürün

Fotokapan İle Kedi Fotoğrafçılığı Rehberi

Yaban kedilerini ve yabani otları tespit etmede ve koruma çabalarımızı hedeflemede hayati bir araç olan kedi fotoğraflarının nasıl elde edileceği konusununda sizlere destek olmak istedik. Cevap: teknoloji ve eski moda ‘kedi duygusu’ kombinasyonu. Daha önce ki yazılarımızda detaylı bir şekilde fotokapandan bahsetmiştik.Bu yazımızda kediler için ideal bir kamera tuzağı ile ilgili en iyi ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Fotokapanlar veya izcilik kameraları, son yıllarda utangaç gece türlerinin çalışmasında devrim yarattı, çünkü hayvanların rahatsız edilmeden, çoğu zaman uzak bölgelerde hayvanların 24 saat boyunca görüntü almamızı sağladı. Ayrıca her yıl daha ucuz, daha kaliteli ve kullanımı daha kolay hale geliyorlar ve şimdi çoğu yaban hayatı meraklıları için ulaşılabilir durumdalar.

Ancak fotokapanlar sihirli cihazlar değildir ; yalnızca onları nereye koyacağınızı, hedef hayvan davranışınızı ve bulunduğunuz yeri bilmek size doğru sonuç verecektir.

Bir kamera tuzağı kurmak için bir arazi sahibinin iznine ihtiyacınız olacağını unutmayın.

İşte fotokapan ile yaban hayatı (özellikle kedileri) yakalamak için 10 ipucu:

  1. Türünüzü bilin – hangi tür hangi yaşam alanlarını seviyor, nerede uyuyabileceği, avlanabileceği ve gezinebileceği. En iyi sonucu almak için bir kedi gibi düşünmeye çalışın.
  2. Konum, konum, konum – Ormanlık alanlar gibi örtülü alanlar ile sert otlaklar, açık araziler veya çayırlar gibi avlanma alanları arasında iyi bir darboğaz veya geçiş noktası bulun. Kediler yolları, geyik izlerini ve hareket etmek için doğrusal özellikleri kullanmayı sever.
  3. İzleme – Çevre de ki pati izleri, çitlerdeki tüyler, çizik izleri vb.
  4. Zamanlama – kedilerin sonbaharda ve kış aylarında bitki örtüsü düşükken ve aç olduklarında görülmleri daha kolaydır ancak yıl boyunca iyi sonuçlar alabilirsiniz.
  5. Kameranın yüksekliği – Kameranızı kedi kafası yüksekliğine / omuz yüksekliğine yerleştirin. Baş ve ayaklar dahil tüm kedinin net bir görüntüsünü almayı hedefleyin.
  6. Açı – Kamerayı, kediyi yola dik açılarda değil, mümkün olduğunca uzun süre çerçeveye sokmak için herhangi bir yol veya çit boyunca bakan bir açıda (örn. Çapraz) yerleştirin.
  7. Odaklanma – Kameraların çoğunda odağın en az 3-5 metre uzakta olduğu net bir yer vardır. Kameranızla evde bir işaret tutarak deneyiniz. Kedinin nereye yerleştirileceğini seçerken bu “bölgede” vakit geçirmesini hedefleyin – örneğin yolun veya yemin ortasındaki kamera 3-5 m’dir.
  8. Meşgul yollardan kaçının – Kameranızı, yürüyüşçülerin, bisikletçilerin ve köpeklerinin kameranızı tetikleyeceği ve muhtemelen kedileri ziyaret etmeyeceği patikalardan ve izlerden uzağa yerleştirin. Gerekirse kamufule edin.
  9. En iyi yem – Bir kediyi kameraya çekme şansınızı en üst düzeye çıkarın, yemlemeyi deneyebilirsiniz, ancak birkaç haftadan daha uzun süre kullanılmayacağından emin olun. Doğal yiyecekler tavşan, sülün veya balık en iyisidir, en iyisi ipte asılı olmasıdır.
  10. Koko – Koku da kedileri cezbedebilir: Catnip, kediotu tentürü, balık yağı vb. gibi kokuları, kamera zemininde veya yakındaki bir ağaçta uygulayabilirsiniz. 

Daha fazlası için sayfamızı ziyaret edebilir, canlı destek hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar