DroneHABERLERKameralarÖneri ve İpuçları

Drone’unuzla Panoroma Çekin

2013’ün başlarında, orijinal Phantom 1 uçurduktan sonra  yaklaşık 2 hafta boyunca, bir kamera ekleyip dururken fotoğraf çekmenin çok eğlenceli olacağını fark ettim. Ve hemen ardından havadan panoramalar yapmaya başladık.

Bugün size bazı hava panoramaları oluşturma sürecinde size rehberlik etmek istiyoruz. Süreç çok basittir; her ikisi de görüntüleri çekip sonra bunları işliyor. Ama hepsine dair bazı ipuçları ve püf noktaları var. 

Birincisi ve en önemlisi, daima RAW veya RAW & JPEG modunda çekim yapın. Gerçekten çok daha fazla veri içerdiğinden, .dng dosyasının olmasını istersiniz ve .dng dosyalarıyla güzel bir post prodüksiyon çalışması yapabilirsiniz. 

Panorama oluşturmak için bir dizi yazılımlara ihtiyacınız var. Adobe Lightroom, Photoshop gibi bir kaç tane var, hatta Adobe Bridge / Camera RAW dikiş özellikli. PTGui başka biri. Bu ürünlerin hiçbirine aşina değilseniz, çevrimiçi olarak harika dersler vardır. 

Şimdi işlemimi gözden geçirelim , ihtiyacınız olan yararlı bilgileri burada bulabileceksiniz.
Genellikle hava panoramasında ne yakalamak istenildiği hakkında bir öngörü sahibi olarak uçuş yapılmasını öneririz. Ancak, bir fikriniz olduğu zamanlar uçun ve tamamen farklı bir şeyler görmeye açık olun. Bu olduğunda bayılıyorum. Öyleyse açık fikirli olun. 

Panoramamı başlatmaya hazır olduğunuzda, anten platformumun birkaç saniyeliğine durmasına izin verirsiniz. Panoramanın başlangıcına ya da başlamasını istediğiniz alana konumlanın. Bu solda ya da sağda olabilir. Sonra poz ayarlarınızı kontrol edin; Gölgelerden kurtulmak ,yumuşatmaktan daha kolay olduğu için görüntüleri hafifçe az pozlama eğiliminde devam edebilirsiniz. Işık durumuna bağlı olarak 3 veya 5 görüntü kademeli ayarına bile gidilinebilir.

Diyelim ki güzel bir binanın arkasında batan güneşin olduğu bir  panorama çekiyorsunuz ve binanın hem gölgelerini hem de  karanlık alanlarını korumak istiyorsunuz. 3 veya 5 görüntü basamaklama özelliğini kullanır ve panoramanın her görüntüsünü bu şekilde çekilebilir.

Her neyse, ilk fotoğraftan sonra platforma yana doğru dikkatlice eğildim ama 1/3 üst üste biniyorum. DJI Go uygulamasında Grid işlevini etkinleştirebilirsiniz (Araç bölümünün altındaki Fotoğraf / Video Menüsü). Bu grid, yeterince yer kaplamanıza yardımcı olur. Sadece uçağınızı döndürdüğünüzden / bükeceğinizden ve yerinden çıkmadığınızdan emin olun (yukarı / aşağı, ileri / geri veya sola / sağa). Panoramanın resimlerini alana kadar bunu yapmaya devam edersin. 
Şimdi sadece bir seviyeden yapabileceğini sanma. Panoramanın sonunda, fotoğraf makinesini yukarı (daha fazla gökyüzü için) veya aşağı (daha fazla zemin için) eğebilir ve yeniden yolunuza devam edebilirsiniz. Bu, birlikte dikilmek için iki resim satırı verecektir.

1. Gündoğumu Panorama

Diyafram : 4       Obtüratör Hızı : 1 / 580s       ISO : 100       Tip : Inspire 1 Pro

İşte başka bir ilham kaynağı olan basit bir panorama. Inspire’ın ortaya çıkması için, Inspire’ın yalnızca bir resimde olduğundan ve bu alanı kaplayan ve örten diğer resimlerin o bölgede kesikli olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde, hareketli nesneler  panoramaınızda görünmez.

2. Çok Geniş Panoramalar

Açıklık : 2.8       Deklanşör Hızı : 1/1250s       ISO : 100       Tip :Phantom 4

Çok geniş bir panorama yapmaktan gerçekten zevk aldığınız zamanlar olabilir hatta 360 derece. Bu, “daireyi” düz bir şekilde düzleştirdiğiniz için gerçekten eğlencelidir ve bazı ilginç şeyler yapabilirsiniz. Bir konuyu kameraya diğerlerinden daha yakın tutmayı severim. Bu örnekte sola doğru dağ tepe noktası daha yakındır ve bu nedenle biraz derinlik verir.

3. Zemin Panorama’ya Düşük

Açıklık : 2.8       Deklanşör Hızı : 1/50s       ISO : 159       Tip :Phantom 4

Panoramalar her zaman gökyüzünde yüksek olmak zorunda değildir. Bazen yere düşmek, ancak yine de göz seviyesinin üzerinde göze çarpmak, çok hoş bir görünüm sağlar. Bu panoramada, tren rayının ve yürüyüş yolunun öndeki çizgileri ile soldaki yol gözlerinizi görüntünün merkezine doğru gezdirir. Orada izleyici ne olduğunu merak ediyor ve görüyor. Öncü çizgilerin kullanılması, belirli bir alana odaklanmaya veya yönlendirilmesine yardımcı olur.

Diyafram : 2.8       Obtüratör Hızı : 1 / 6900s       ISO : 100       Tip : Phantom 2

Bir panorama kullanıp onu Küçük Gezegene dönüştürdüğünüz zamanlar olabilir. Minik bir bitkinin görünüşünü ve verdiği hissi seviyorum ve bu özellikle yapıların bazılarının bakış açısının üzerinde olduğu bir panoramaya sahip olduğunuzda geçerli. Bu durumda ufuk çizgisinin yapısı panoramanın çekildiğinden daha yüksektir. Küçük Gezegene dönüştüğünde, bu gerçekten iyi görünecek. Ne çıkacağına bakalım.

5. Panorama Tiny Planet’e Dönüştü

Diyafram : 2.8       Obtüratör Hızı : 1/3400s       ISO : 100       Tip : Phantom2

Ve işte burada görüntüyü Küçük Gezegene dönüştürerek, izleyicinin bu yerin kendi küçük dünyası olduğunu düşünmesini sağlayarak bazı eğlenceli manzaralar yaratabilirsiniz.

6. Panoramalarda Düz Çizgiler

Diyafram : 2.8       Obtüratör Hızı : 1 / 6000s       ISO : 100       Tip : Phantom 2

Panoramanın çekilmesi nedeniyle (platformun soldan sağa veya sağdan sola dolaştırılması ve yalpalanması), platformun önündeki nesnelerin görüntüleme açısı nedeniyle değiştiği anlamına gelir. Gerçekte düz bir çizgi olan, panoramada kavisli bir çizgi olacaktır. Şahsen bundan zevk alıyorum, çünkü bazı yaratıcılıklara izin veriyor. Burada dronu evin önünde sağa yerleştirdim ve sonra sola yasladım. Çekim sırasında, iskele okyanusa açılan “viraj” haline gelir.

Mavic Air , Mavic Platinum , Mavic 2 gibi yeni nesil akıllı dronelar ile tek bir komutla panorama modunun keyfini çıkarabilirsiniz. Sayfamızı ziyaret edip daha canlı destek hattından detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Yorumlar