Pazartesi, Ekim 19, 2020
DJIDroneFiltrelerHABERLERKameralaryeni ürün

DJI Anamorfik Lensleri Piyasaya Sürüyor

Mobil fotoğrafçılık gadget şirketi Moment, DJI dronları için anamorfik bir lens piyasaya sürmeyi planlayan, ilk kez kameralı lens serisini akıllı telefonların ötesine genişletiyor .

Şirkete göre, Moment Air “yatay işaret fişekleri, gerçek siyah çubuklar ve sinematik görünüm” sunuyor. Lens ve filtreler ultra hafif olacak şekilde inşa edildi ve ekip, dronun uçurmasına engel olmayacak bir montaj sistemi tasarladı.

Objektif, DJI’ın Mavic 2 Pro veya Mavic 2 Zoom modelini klipsliyor ve daha geniş bir görüş alanı elde etmek için dronun mevcut kamerasıyla birlikte çalışıyor, sinematik mercek parlamaları ile birlikte. Lens için bir kalabalık finansman kampanyası  Kickstarter’da başlıyor . Kasım ayında gönderilmesi planlanıyor. Moment, lensi 1500 tl perakende olarak satılacağı konuşuluyor.

Geleneksel Instagram yayınlarına olan ilginin azalmasıyla Moment’in kurucu ortağı Marc Barros, şirketin gazetecilere ve film yapımcılarına hitap ederek büyümeye yer bulduğunu söylüyor. Drone, film yapımcılarının güvenmeye başladıkları diğer önemli araç olduğunu söyledi.

“Hepsinde bir telefon, büyük bir kamera ve bir dron vardı.”

“Biz sadece insanların kullandıklarına baktık” diyor. “Hepsinde bir telefon, büyük bir kamera ve bir dron vardı.” Moment’in ekibi Mavic 2 Pro‘yu ağır bir rüzgarda uçup yeni lens takılıyken uçabileceklerini söyledi ve dronun performansını etkilemedi.

Yeni merceğe ek olarak, Moment hem kendi lensi hem de dronların yerleşik lensi için klipsli ND ve CPL filtreleri satıyor. Ayrıca, telefonun dronun kontrol ünitesinden çıkarılmadan içeri girebileceği kadar ince olan bir iPhone kılıfı yapıldı. Mavic 2 Pro ve Mavic 2 Zoom farklı kameralara sahip olduğundan, her bir model için ayrı lensler ve filtreler satılacak. Barros, Moment’in müthiş bir ürün olmasını beklediğini, ancak şimdiye kadar üretilen yaklaşık 50.000 ünite ile şirketin “bir numaralı satış objektifi” haline geldiğini söyledi.

Bir drone için lens oluşturma: DJI’nin dronları, kamerayı dengelemek ve yumuşak çekimler yapmak için gimbal kullanıyor. Uçağın önüne ağır bir mercek takılması dengesini bozabilir. Bunu düzeltmek için Moment, cam aynı kalırken muhafazayı metalden plastiğe değiştirerek mevcut anamorfik lensin ağırlığını düşürdü. Objektifi kamerada sabitleyen bir klips, ayrıca eklenen oyuğun düzgün bir şekilde dengelenmesini sağlamak için arkada bir ağırlık içerir.

Anamorfik çekim ile ilgili sorun için: anamorfik lensler, algılayıcıya daha fazla sığması için çekimleri sıkar ve bu görüntünün düzgün şekilde görüntülenmesi için daha sonra işlenmesi gerekir. Bu, panorama fotoğraflarının düzgün bir şekilde çıkamayacağı anlamına gelir; görüntüleri izlerken, biraz garip görünecektir. Moment, droneun denetleyici uygulamasındaki görüntüleri otomatik olarak sıkma kabiliyetini eklemek konusunda potansiyel olarak DJI ile görüştüğünü söylüyor, ancak bu noktada kesin bir şey değil.

Barros, lensin geliştirilmesinin çoğunlukla yapıldığını ve Moment’in gerçekte kaç birim yapılacağını bulması gerektiğini ekliyor.

Diğer ürünleri gibi, şirket de Kickstarter’da Moment Air’i piyasaya  sürüyor ve şimdiden 572 bin tl hedefinin yarısından fazlası. Normalde, Drone Anamorphic Lens size 1700 tlye mal olacak. Filtreler 680 tl, telefon kılıfı 170 tl. Tabii ki, Kickstarter destekçileri her ürün için bir indirim alacaklar. Moment, yeni ürünleri Kasım ayının sonuna kadar göndermeyi umuyor, ancak daha erken hazırlanmaları için elinden geleni yaptığını söylüyor.

Yorumlar