Pazartesi, Ocak 13, 2020
Aksiyon KameraGoProKameralarÖneri ve İpuçları

Depolama Alanından Tasarruf Sağlamanın Yolları

Kameranızdaki depolama alanından tasarruf etmenin yollarını düşünmenizin birçok nedeni olabilir.

Belki de başka bir hafıza kartı almaya istekli değilsinizdir, çünkü çok pahalı ya da sıkıntılıdır, ya da belki de bir tatilin ortasındasınız ve videolarınızı en son zamanlardan temizlemeyi unuttuğunuzu fark ettiniz. 

Ne olursa olsun, bu makalede, videonuzun kalitesini düşürmeden aksiyon kameranızı daha fazla filme çekmenin yollarından bazılarını tartışacağız!

1. Video Çözünürlüğünüzü Ayarlayın

Bu çözünürlük yalnızca video modu için geçerlidir ve basit anlamda videoda kaç piksel bulunduğunu gösterir .

Şu anda kullanılan çoğu ekran 1080p oynatmak için oluşturulduğundan, 1080p veya Full HD’den daha yüksek film çekimi yok denecek kadar az ve daha yüksek bir çözünürlükte çekseniz bile, fark çok belirgin olmayacaktır.

Kontrol etmeniz gereken bir diğer şey ise aksiyon kameranızın doğal çözünürlüğüdür .

Doğal çözünürlük mevcut olan en yüksek çözünürlüklü kamera kaydı yapabilir. Bundan daha yüksek kayıtlar yaparsanız, video büyütülür veya dijital olarak uzatılır; böylece birçok “bulanıklaştırma”  olan bir video elde edilir, çünkü pikseller fotoğraf makinenizdeki bir yazılım algoritması tarafından üretilir .

Çözünürlüğü Ayarlama

 

Bir aksiyon kameranız varsa bunu zaten bilmelisiniz. Ancak yapmayanlar için, çoğu zaman, çözünürlük ayarları kare hızıyla birlikte ayarlarda ilk sekme olacaktır .

Şimdi onu bulduğunuza göre, yapmanız gereken tek şey çözünürlük ayarlarınızı yerel çözünürlüğünüze çevirmek.

2. Görüntü Çözünürlüğünüzü Ayarlayın

Bu, video çekim moduna oldukça benzer , ancak şu anda resim çekme modundan bahsediyoruz  .

Unutulmaması gereken bir başka şey de video modunda kullanılan pikseller (1080p / 2K, vb.) Yerine mega piksellerle (4MP, 8MP, vb.) Ölçülmesidir.

Sahte kameralarının reklamını yapmak için üst ölçeklendirme kullanan birçok kamera örneği vardır.

100 tl lik kameranın 30MP fotoğraf çekebilmesinin sebebi şişirmedir. Bununla birlikte, gerçekte, sadece 3MP fotoğraf çeker ve enterpolasyon yapar (yukarıdaki örneğe benzer şekilde) 30MP’ye.

Görüntü Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir

Şimdi yapmanız gereken, resminizi, kameranızın görüntü algılayıcısı tarafından belirlenen, kendi kameranızın doğal görüntü çözünürlüğüne ayarlamak  .

 

Değiştirmek için ayarlara atlayın ve ‘Çekim Modu’ veya ‘Fotoğraf Çözünürlüğü’ veya ‘Görüntü Çözünürlüğü’ hattı boyunca bir şey bulun .

Not : Çözünürlükten sonra hiçbir şey belirtmiyorsa, bunun 30fps olduğunu varsayabilirsiniz  .

3. Kare Hızı Ayarlarınızı Değiştirin

Kare Hızı , bilmeyenler için , bir saniyede çekilen kare frekansıdır .

Saniyedeki kare cinsinden ölçülür ( fps ).

Genel kullanım için, sadece 30 fps’de kayıt yapmayı ya da biraz daha fazla depolama alanınız varsa, bunu 60 fps’de filme almanızı öneririm 60fps’de çekmek, videoyu ekstra depolama alanı pahasına daha düzgün hale getirecek.

60 fps’den daha yüksek herhangi bir şey ( yavaş hareket kullanmıyorsanız ) fark olmadığı  için işe yaramaz ve sadece fazladan depolama alanı boşa harcıyor.

Kare Hızı Nasıl Değiştirilir

Çözünürlük ayarlarınızı daha önce değiştirdiyseniz, çözünürlüğün ardından gelen sayı ile aynı sekmede olmalıdır .

Genel bir kılavuz olarak, kullanılacak en iyi kare hızı  24fps – 60fps olacaktır.

4. Diğer Cihazlarınıza Aktarma

Sınırlı bir depolama alanı sayfasında olduğumuz için, başka bir yöntem telefonunuza, bilgisayarınıza sabit diskinize aktarmak için eve gelinceye kadar geçici depolama olarak kullanmaktır .

Ancak bu, kameralarınızı kablosuz olarak mobil cihazınıza aktarmak için aksiyon kameranızın kablosuz (Wi-Fi / Bluetooth) özelliğine sahip olmasını gerektirir .

Android Akıllı Telefonlar için Micro-SD Adaptör

Alternatif olarak, eylem kameranızın kablosuz özelliği yoksa,  çekimlerinizi bluetooth ya da mobil cihazınıza aktarmak için aktarma adaptörünü  ( Android  ve  IOS kullanılabilir) kullanabilirsiniz .

Mobil cihazınızı yedekleme deposu olarak kullanmak, özellikle evden uzakta olduğunuzda ve önceki videolarınızı sabit diskinize kopyalamayı ve silmeyi unuttuğunuzu fark ettiğinizde oldukça kullanışlıdır .

Her neyse, depolama alanınız tükendiğinde, size biraz daha fazla depolama alanı sağlamak için mobil cihazlarınız hala var !

Sonuç

Depolama, çekimlerde en önemli şeydir. Onsuz, kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey yok çünkü her şey onu tüketiyor.

Bu yazıyla, umarım depolama alanınızdaki video ayarlarından uzak durarak depolama alanınızı daha iyi yönetme hakkında bir şeyler öğrenmişsinizdir!

Başka önerileriniz veya sorularınız varsa, lütfen aşağıya yorum yapmaktan çekinmeyin! En kısa sürede onlara cevap verilecektir kesinlikle!

Yorumlar