HABERLER

Boz Ayı Kurtarma Hareketi

GoPro, dünyadaki esaret altında tutulan birçok hayvanın durumuna ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla Uluslararası Hayvan Kurtarmaya destek vermeye hazırdır. GoPro’nun bir anne ayı ve iki yavruyu kamera ile fiziki müdahale olmaksızın serbest bırakılmasına yardımcı olduğu için onur duyuyoruz.

Aşağıdaki bilgiler Uluslararası Hayvan Kurtarma için üst düzey fon sağlama görevlisi Lucy Reed’e aittir.

Ciddi bir sorunsal. Ermenistan dolaylarında , kahverengi ayılar küçük, kaçak kafeslerde kilitli kalıyor, yiyecek artıklarının yanı sıra pis, durgun sularda hayatta kalıyorlar. Şu anda, bu ayılar turistleri ve müşterileri çekmek için restoranlar, fabrikalar ve otobüs duraklarında tutuluyor.

Kafesli ayıların birçoğu, umarsız bir şekilde ilerleyerek, kafalarını duvara çarparak veya barlara tırmanarak çılgınca bir kaçış yolu bulmak için sıkıntılarını ve hüsranlarını giderir. Ve bu çaresiz ayıların çoğu yıllarının çoğunu parmaklıklar ardında geçirdiler, korkunç koşullarda ömür boyu süren sefalete dayandılar.

2017’de, İngiltere merkezli bir hayır kurumu olan Uluslararası Hayvan Kurtarma (IAR), Ermenistan’da boz ayılara yapılan bu kötü muamele konusundaki farkındalığı artırmak amacıyla Boz Ayı Kurtarma’yı başlattı. Bugüne kadar, Yaban Hayatı ve Kültür Varlıklarını Koruma Vakfı ile ortaklaşa olan IAR 25 kafesli ayı kurtarırken, tahminen 50 ayı hala esaret altında kaldı.

Boz Ayı Kurtarması’nın nihai amacı, kendilerini vahşi doğaya atmak için fiziksel ve zihinsel olarak donatılmış olan ayıları kurtarmak, rehabilite etmek ve sonunda serbest bırakmaktır. Serbest bırakılması uygun olmayanlara, doğal ayı davranışını ifade etme özgürlüğü ile iyi bakılacakları kutsal alanlardaki kalıcı bir yuva verilecek.

GoPro’dan çıkan HERO6 Black bağışı sayesinde kurtarma ekipleri nefes kesen anı bir anne ayıyı yakalayabildi ve iki yavrusu tutsaklıktan sonra vahşi doğada ilk adımlarını attı.

Anne Ayı Ayha Dasha

Anne ayı Ayha Dasha (yukarıda resimde görülüyor), Kasım 2017’de restoran lokantalarının eğlencesi için küçük bir nehir kenarı kafesine hapsolmuş olarak 10 yıl geçirmiş. Genellikle nehir, Dasha’yı ve erkek ayı yardımcısını ciddi tehlike altında bırakarak taşardı. Ermenistan’daki ayı sığınağındaki rehabilitasyondan sonra, kurtarma ekibi Dasha’nın kış uykusunda, Coco ve Luka’da iki ayı yavrusuyla ortaya çıktığını görünce şaşırdı.

Mayıs 2019’da, Dasha ve yavrularını serbest bırakma zamanı gelmişti. IAR, dünyada bunun gibi bir ayı serbest bırakmaya çalışan ilk gruplardan biri ve GoPro’nun yakaladığı görüntüler, bu tür ehemmiyetli bir deneme girişimini dünyayla paylaşıyor.

 

 

Uluslararası Hayvan Kurtarma(IAR) Genel Müdürü Alan Knight OBE, “Bu, hepimizin umduğu mutlu sondur. Dasha, bir kafes içinde kilitli yıllarca süren sefalete ve yoksunluğa katlandı, şimdi doğanın amaçladığı gibi yaşama özgürlüğüne sahip.

Bulunduğu yeri izleyebilmemiz ve yavrularının gelişmekte olup olmadıklarını kontrol edebilmemiz için bir radyo tasması takılmıştır. Serbest bırakma sonrası izleme, yeniden bırakılmış olan ve gelecekteki serbest bırakma işlemlerini planlarken paha biçilmez olan hayvanlar hakkında veri toplayabileceğimiz anlamına gelir. ”

Uluslararası Hayvan Kurtarma(IAR) tarafından kurtarılan ayıların çoğunun uzman bakımına ve tıbbi müdahaleye ihtiyacı var. IAR şu anda bakımda olan genç yavrular ve Dasha’lar gibi gelecekteki davalar için yeni bir doğum analık birimi için fon yaratmaktadır.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların desteğiyle, IAR nihayet onurlarından ve özgürlüklerinden soyutlanan bu zeki, hassas hayvanların şok edici muamelesine son verebilir.

Yorumlar