Perşembe, Eylül 24, 2020
Aksiyon KameraBilinmesi GerekenlerGoProKameralarÖneri ve İpuçları

Aksiyon Kameranızı Tam Olarak Kullanma

Eğer bunu okuyorsanız, zaten bir aksiyon kamerasına sahip olmalısınız, planlamıyorsanız veya sahip olmayı düşünmüyorsanız düşünün ,çünkü sürekliliği ve karşılanabilirliği nedeniyle bir tane almaya değer değer .

İster  Osmo Action ister GoPro, SJCAM, ThiEYE veya Gitup hangi kameraya sahip olursanız olun , elinizde ki kamerayla becerilerinizi üst düzeye çıkarmak için belli ipuçlarına ihtiyacınız olabileceğini düşünerek bu yazıya başladık.

En üst düzeyde kullanmaktan kastettiğimiz, kameranızın özelliklerini ve neler yapabileceğini bilmek . Bu nedenle, aşağıda, aksiyon kameranızın sunduğu her özellikten tam olarak yararlanmak için bilmeniz ve kullanmanız gereken ayar ve özelliklerden bazıları verilmiştir .

Neleri kapsayacağız:

  • Video Ayarları ( Çözünürlük , Kare Hızı ve Görüş Alanı )
  • Görüntü Ayarlarını Geliştirme ( Pozlama ve Beyaz Dengesi )
  • Action Cam Özellikleri ( Zaman döngüsü , Zaman atlamalı ve Yavaş Hareket )

 

Video ayarları

Çözünürlük

farklı çözünürlük türleri

Başlamanız gereken en temel şey budur ve bu yüzden ilk sıraya koyduk.

Çözünürlük, ekrandaki piksel sayısıdır. Dolayısıyla çözünürlük ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla detay  ve netlik elde edilir.

Youtube, tiyatro veya TV gibi çoğu videoda, bugün izlediğimiz 16: 9 en boy oranı (genişliğin yüksekliğe oranı) kullanılarak çekilir . Bu nedenle, bu kameradaki aksiyon kameralarının da film niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz.

Hangi Çözünürlüğü Kullanmalısın

1080p standart özünürlüktür ve bugün kullandığımız ekranların çoğu yeterlidir.

Ancak, daha iyi ve daha yüksek çözünürlüklü ekranların artan popülaritesi nedeniyle, kameralar 2K’yı (2440p) 4K’ya kadar çekebilecek hale getirildi.

Aldatmaca: Sahte Çözünürlük

https://actioncamguides.com/real-or-fake-4k-resolution-in-action-cameras-how-do-you-identify

Özellikle 4K için çok belirsiz çünkü sahte 4k  çok yaygın.

Dolayısıyla, bir kılavuz olarak, 100’ün altındaki eylem kameraları gerçek 4K’ya sahip değildir ve 4K filmi çekebileceğini iddia eden birini görürseniz, çok dikkatli olun . Bildiğim kadarıyla, en ucuz 4K hareketli kamera 1500 tl üzerinde.

Kare Hızı

kare hızı nedir?

Kare hızı, ardışık görüntünün (karelerin) görüntülendiği ve saniye başına kare ( FPS ) olarak ölçülen frekanstır .

Neredeyse her zaman kare hızları, hareketli kameralardaki çözünürlük ile aynı sekmede bir aradadır.

Kullanılan standart ya da varsayılan çerçeve hızı 30 fps olduğu gibi düz yapılmamış aynı zamanda tasarrufu sağlayan depolama alanı oluşturur.

Bunu söyledikten sonra , alternatif olarak kullanabileceğiniz 60, 120, 240 fps çoklu kare hızları vardır .

Yüksek, pürüzsüz  ve böylece  yavaş hareket için daha iyidir . Bununla birlikte, bunun dezavantajı, daha az yer kaplaması ve düşük ışık koşullarında daha kötü performans göstermesidir .

Doğru Görüş Alanını Kullanma

Basitçe izah edilen görüş alanı videonun ne kadar geniş olduğu. Derece cinsinden ölçülür ve 180˚ , soldan sağa her şeyi kaydedebileceği anlamına gelir ve 90 that, bunun sadece yarısını kaydedebileceği anlamına gelir. Oldukça basit değil mi?

Bazı hareketli kameralar (SJ5000 , Hero 5 gibi), kameranın görüş alanını kişiselleştirme yeteneğine sahiptir ve yalnızca daha yüksek son hareketli kameralar , farklı görüş alanlarını üretmek için gereken daha karmaşık algoritma nedeniyle elde edilir .

görüş alanı gopro

Yukarıdaki resim farkı daha iyi göstermek için geniş (yaklaşık 160˚-170˚), orta (yaklaşık 140˚) ve dar (90˚) 3 farklı görüş alanını göstermektedir.

Genel olarak, daha geniş FOV için , görüntünün etrafında bozulma olur  ( balıkgözü etkisi ) ve kenarın biraz büküleceği görülür . Ayrıca, daha fazla ayrıntı yakalandıkça, izleyiciler için daha sürükleyici bir deneyim yaratır. Çoğunlukla paraşütle atlama, dağ bisikleti veya dalış gibi aksiyon etkinlikleri için kullanılır 

Daha dar FOV’a gelince , bozulma yok denecek kadar azdır, ancak yakaladıkları ayrıntı çok sınırlıdır. Daha az dikkat dağıtıcı olduğu için çoğunlukla belirli bir şeyi çekmek için kullanılırlar. Bazı örnekler  webcam, vlogging  ve sosyal medyadır .

Nasıl Çalışır

Çoğunlukla yazılım tarafından yapılır ve yaptığı işlem dijital olarak yakalanan görüntüye  veya  sensöre kırpmaya neden olur.

eylem kameralarında görüş alanı

Ancak, bu çözünürlük kaybına neden olmaz . 

Bunun nedeni, kameranın sensörünün kırpılmış videodan daha yüksek çözünürlükte kayıt yapmasıdır .

Daha iyi anlamana yardımcı olmak için, sana bir örnek vereyim. Orta seviye FOV’lu bir 1080p video istediğinizi varsayalım . Asıl olan şey, eylem kameranız aslında 2.7K genişliğinde kayıt yapıyor , böylece kırptıktan sonra hala gerçek ve orijinal 1080p videoyu koruyor.

Görüntü Ayarlarını Geliştirme

Pozlama Değeri (EV)

Bu temelde fotoğrafın parlaklığıdır ve pozitif değerler daha parlak , negatif değerler ise daha kısık demektir.

Genellikle 1/3 oranında değişir ve çekimlerinizi çok parlak veya çok kısık bulursanız oldukça kullanışlıdır.

Beyaz dengesi

beyaz dengesi ayarları

Beyaz dengesi için, görüntünün sıcaklığını ve rengini (tonunu) ayarlayan ve gerçek nesnenin en doğru ve doğal gösterimini ayarlayan bir yazılım filtresidir .

Çoğu zaman, videoların fotoğrafları yanlış beyaz dengesi nedeniyle biraz renkli görünüyor .

Sıcaklık ve Renk – Nasıl Bağlanır?

Sıcak Renkler: Kırmızı; Soğutucu Renkler: Mavi

Sıcaklık görüntünün olduğu bağlantılı için renk .

Sıcaklık ölçeğinden görebileceğiniz gibi, kırmızımsı görüntüler renklidir, mavi renkler daha soğuktur.

Farketmediyseniz, ölçek gerçekte tam tersidir ve bu, kasıtlı olarak yapılır çünkü beyaz denge sistemi, sıcaklıktaki belirli bir renk eksikliğini telafi etmek için renkler ekler ve böylece düşük Kelvin daha yüksek sıcaklık anlamına gelir .

Ne Ayarlamalısınız?

Bunlar ana beyaz dengesi ayarlarıdır:

  • Güneşli (Varsayılan)
  • Bulutlu (Gün Işığı)
  • Akkor (tungsten)
  • Floresan

1. Güneşli (Varsayılan)

Bu, kameranızın uygun veya daha iyi bir beyaz dengesi bulamaması durumunda kullandığı varsayılan moddur.

2. Bulutlu 

Bu onu biraz daha sıcak hale getirir ve böylece nötrleştirmek ve daha doğal görünmek için görüntüye kırmızı ekler.

3. Akkor (tungsten)

Bu genellikle iç mekanlarda rengi serinletmek için kullanılır ve ona uygun miktarda mavi tutar.

4. Floresan

Bu, Cloudy’ye benzer şekilde, görüntüyü daha sıcak ama daha az yapar.

Beyaz dengesi ve pozlama için kişisel olarak yaptığın şey otomatik veya 0 olarak ayarlamak ve görüntü çok soğuk (mavi), sıcak (kırmızı), parlak veya koyu ise buna göre ayarlayabilirsiniz.

Action Cam Özellikleri

Time Loop Recording (Döngüsel Kayıt) – Çizgi Kameralar / Ev Güvenlik Kameraları İçin

Bildiğimiz gibi, eylem kameraları yalnızca tek bir kullanımla sınırlı değil, aynı zamanda birçok farklı şeyi kaydetmede çok yönlü olabilir.

Bu özellik için, kamera uzun süre sürekli olarak bir şey kaydettiğinde kullanılır  .

Bu oldukça ilginç bir özelliktir çünkü yaptığı videoyu önceden belirlenmiş bir süre içindeki parçalara kaydetmektir .

Örneğin, zaman döngüsü kaydını 1 dakika olarak ayarlarsam ve süreden daha uzun bir videoyu kaydedersem (1 dakika), kamera ana çekimi bozmadan otomatik olarak yeni bir dosya oluşturur ve kaydeder. Bu nedenle, 4 dakika bir video 2, ilk 3 dakika ve ikinci 1 dakika içinde kesilecektir.

Peki neden faydalıdır?

Depolama alanı dolduğunda, kamera en eski video klibi siler ve başka bir tanesini başlatır; böylece potansiyel olarak hiçbir zaman belleği kalmaz. Dolayısıyla, araba kameraları için kullanacak olsaydınız, çekimlerinizi el ile sürekli olarak kaldırmak ve silmek zorunda kalmazsınız !

Hızlandırılmış

Hızlandırılmış, kullanımı çok popüler ve eğlenceli bir özellik! Zamanın çok hızlı hareket etmesinin etkisini sağlamak için çok hızlı oynanan bir video tekniğidir.

Nasıl Çalışır

‘Nasıl’ anlaşılması oldukça basittir. Fotoğraf makinesi, kare hızında (genellikle kare başına 1s – 1 / 60fps)   , oynatıldığından (genellikle 24fps) daha düşük olarak çekim yapar ve böylece yeniden oynatıldığında hızlı ileri sarılır ve zaman çok hızlı gibi görünür.

Tam timelapse kılavuzunu görmek için tıklayın!

Yukarıda kullanmanız gereken kare hızı / aralığı hakkında hızlı bir kılavuz!

Ağır çekim

Youtube’da Slow Mo Guy’ları duyduysanız, muhtemelen ne kadar yavaş bir hareket olduğunu bilmelisiniz.

Yavaş hareket, zaman atlamalı’nın aksine , videoyu yavaşça yürüten bir video tekniğidir, böylece her şey yavaşlıyor gibi görünmektedir.

Nasıl çalışır

Kamera daha yüksek kare hızında , ya 60 fps (yavaş yavaş 2x ila 30fps yavaş yavaş) ya da 120 fps (yavaş yavaş 5x ila 24 fps / yavaş yavaş 4×6 ila 30fps yavaş yavaş) çekerek videoyu yavaşlattıktan sonra da yine de düzgün ve canlı kalacaktır .

Özet

Bundan umarım eylem kameran hakkında bir iki şey öğrenmişsindir.

Günün sonunda, bunun neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını denemek ve çözmekle ilgili olduğunu düşünüyorum. İlk başta, zor gibi görünebilir ama onunla ne kadar çok oynarsanız, o kadar çok şey öğrenirsiniz ve her çekim için neyin en iyi olduğuna karar verirken daha iyi anlayacaksınız.

Yorumlar