Cumartesi, Ocak 18, 2020
Aksiyon KameraBilinmesi GerekenlerKameralarÖneri ve İpuçları

Aksiyon Kameralarında ‘Gerçek’ Çözünürlük

Aksiyon kameralarındaki yerel çözünürlüğü bulmak ve bilmek, ‘sahte’ çözünürlükler etrafında dönen birçok yanlışa düşmemenin en güvenilir yoludur.

Aksiyon kameranıza sahip olsanız bile bunu bilmek çok faydalı olacaktır, çünkü kamera kameranızdaki gereksiz depolama alanından tasarruf etmenizi sağlayarak , kalitesinden ödün vermeden daha fazla film çekmenize olanak tanır .

Son şey. Bu oldukça ‘teknoloji uzmanı’ bir konu olduğundan, anlaşılması zorsa tamamen normaldir. Bu nedenle, mümkün olduğu kadar basit hale getirmeye çalıştım. Ancak hala anlamadıysanız, aşağıya yorum yapmaktan çekinmeyin .

Daha fazla uzatmadan başlayalım!

Çözünürlük nedir?

Yerli resme geçmeden önce, kararın ne olduğuna bakalım.

Çoğunuz bunu zaten bilirsiniz, ama bilmeyenlerin iyiliği için, hadi kararın ne olduğuna bakalım.

Çözünürlük veya ekran çözünürlüğü basitçe bir klipteki piksel sayısıdır . Genişlik x yükseklik cinsinden, piksel cinsinden ölçülür .

Onu daha önce gördüğünüz birçok yer var. Örneğin , bir videonun kalitesini online olarak seçerken ve 1080p gösterir. Bu, 1920 x 1080 pikselleri temsil etmenin bir başka yoludur; çünkü 1080, genişlik pikselleridir ve videoların en boy oranı 16: 9’dur ; bu, yükseklik 1920 pikseldir .

Yerel çözünürlük nedir?

Doğal Çözünürlük, bir eylem kamerasının doğal olarak çekebileceği maksimum çözünürlük, bir başka deyişle , herhangi bir ilave işlem yapmadan doğrudan görüntü sensöründen ve işlemciden çıkan gerçek çözünürlüktür  .

Aksiyon kamera endüstrisindeki rekabet artık çok şiddetli olduğu için, şirketler rakiplerinden önde kalmak için ne gerekiyorsa yapıyorlar, bunlardan biri kendi video kameralarını yerel çözünürlüklerinden daha yüksek bir çözünürlükte üretebilecek şekilde programlıyor . Yerel çözünürlük maksimum çözünürlük olabilir mi ?

Daha önce bir resmi düzenlediyseniz ve dijital olarak uzattıysanız , kalitesinin kaybolduğunu farkedersiniz, aynı şey burada, aksiyon kamerasının içinde de yapılır.

Action kamera içindeki dijital yazılım , komşu pikselleri tahmin ederek veya yaklaştırarak ve sonra dijital olarak bir piksel oluşturarak , resmin daha yüksek sayıda piksele sahip olmasını sağlayan bir algoritma kullanan enterpolasyon yeteneğine sahiptir . Dijital olarak oluşturulan piksel daha sonra orijinal görüntüye eklenerek sonuçta daha büyük, enterpolasyonlu bir görüntü elde edilir . Ürün, ‘sahte’ çözünürlüğe  sahip bir video olarak da bilinen enterpolasyonlu veya yükseltilmiş bir video olacaktır .

Yerel çözünürlüğü bilmenin faydası nedir?

Ürün açıklamasında gösterilen çözünürlük özellikleri, ‘sahte’ olabileceği için çoğu zaman doğru değildir .

Bu nedenle, piyasada 500 tl altında tonlarca ‘4K işlem kamerası’ var. Fakat gerçekte, hepsi sahte 4K’dır , ki bu yükseltme yoluyla elde edilir.

Bu nedenle, eğer yerel resmi biliyorsanız, kameraların gerçek çözünürlüğünü bilirsiniz .

Yerel Çözünürlük Nasıl Belirlenir

Yerel çözünürlük, ürün açıklamaları sayfasında belirtilmemiştir çünkü çok teknik olacaktır. Bu nedenle, eylem kameranızın doğal çözünürlüğünü (video ve fotoğraf) nasıl belirleyeceğinizle ilgili bazı yolları tartışacağız.

Görüntü kalitesini etkileyen faktörler

Hareketli kameradaki görüntü kalitesine karar veren 2 ana bileşen vardır.

  1. Görüntü Sensörü

  2. Yongaseti / İşlemci

Görüntü sensörü , kameranın gözü gibi çalışır , oysa işlemci beyindir . Böylece, kaydedilen videoyu oluşturmak ve saklamak için birlikte çalışırlar.

1. Ürün veri sayfasını kontrol edin

Bu, en hızlı ve en güvenilir yöntemdir ve yalnızca en çok  işe yarar ancak her zaman işe yaramaz.

Satıcının veya üreticinin web sitesinden bulabileceğiniz kullanılan görüntü sensörünü ve yonga setini kontrol etmek için şimdi yapmamız gerekenler .Daha sonra, görüntü sensörü ve yonga seti veri sayfasını google. Veri sayfasından, genellikle veri sayfasının H.264 kodeki bölümünde bulunan maksimum resim çözünürlüğünü veya çözünürlüğü okuduğu özelliklere dikkat edin .

Yerel Resim Çözünürlüğü (MP olarak)


Yerel görüntü / fotoğraf çözünürlüğünü kontrol ederken, görüntü sensörlerinin özelliklerine dikkat edin .

Bunun nedeni birçok kameradan geçtikten sonra, görüntü sensörlerinin çoğu zaman yonga seti yerine görüntü çözünürlüğüne ‘karar verme’ eğiliminde olduğunu buldum .

Böylece, görüntü sensörünün kaydedebileceği maksimum çözünürlüğün (MP cinsinden) , eylem kamerası için yerel görüntü çözünürlüğü olduğunu güvenle belirleyebilirsiniz .

Yerel Resim Res = Resim Sensöründe Maksimum Res

Yerel Video Çözünürlüğü (P olarak)

Bununla birlikte, video çözünürlüğü için, hem görüntü sensörleri hem de yonga seti eşit derecede önemlidir.

Bu nedenle, genellikle veri sayfasının H.264 kodeki sayfasında bulunan maksimum çözünürlüğü (örn. 1080p / 1080 x 720p) ve kare hızını (fps) kontrol etmeniz gerekir . Daha düşük maksimum çözünürlüğe sahip olan (görüntü sensörü veya yonga seti), daha sonra yerel video çözünürlüğünüz olur.

2. Forumları kontrol et

Çoğu zaman, silinmesi veya kaldırılması gibi birçok nedenden dolayı veri sayfasını bulamazsınız.

Yardım almak için forumlara bakmanın yanında sayfamızı ziyaret edebilir canlı destek alabilirsiniz.

Yorumlar