Pazar, Eylül 20, 2020
Aksiyon KameraBilinmesi GerekenlerGoProKameralarÖneri ve İpuçları

Aksiyon Çekimlerinizi Üst Seviyeye Taşıyın

Aksiyon kameralar başka kameralar tarafından asla yapılamayan şeyleri yapabilir. Her yere göğsüne, kaskına, omzuna bağlayabilirsin. İmkanlar sonsuzdur.

Bu durum kayıt almayı, farklı açılar yakalamayı oldukça kolaylaştırıyor. Bu ne kadar doğru olsa da yine de çektiğiniz görüntüleri izlerken siz bile sıkılabilirsiniz.

Peki,  nasıl geliştirebilirsiniz? Profesyonel görünen ve insanlara izlemeyi arzulatan harika videolar nasıl yaratılır ?

Aşağıda eğlenceli ve çekici aksiyon videosu oluşturmanın yollarını açıklamaya çalıştık.

1. Titremeyi En Aza İndirin

Yapılan eylemlerin çoğunda bir temel sorunu fark ettik. Çok titrek ve bu da

çekim ortamının doğası gereği tamamen normal.

GoPro reklamları veya çekimler gördüyseniz, süper pürüzsüz ve sürükleyici olduklarını fark etmişsinizdir. Onlar yerleşik stabilizatör ile bazı özel, çok gizli kameralar kullandıkları için değil sonrası düzenleme tekniklerini veya yalpa çemberleri için stabilize kullandıkları için görüntüleri mükemmel.

Videolarınızdaki titremeyi azaltmak için hızlı bir yol arıyorsanız, bir selfie çubuğu kullanmayı deneyebilirsiniz (herhangi bir direk veya çubuk aslında üzerine monte ettiğiniz sürece çalışır). Doğrudan el tutmaya kıyasla sallanmayı epeyce azaltır. Ve biraz rahatsız edici olsa da, benzersiz bir bakış açısı ile harika fotoğraflar çekmenizi sağlar.

Bunun dışında, aksiyon videolarınızı dengelemek için daha iyi, daha etkili yollar istiyorsanız,  çekimlerinizi makul bir miktarda dengelemek için yazı düzenleme veya sihirbazlık gibi şeyler kullanabilirsiniz . Bunlardan daha fazlasını istiyorsanız da buradan bir gimbal modeli satın almayı düşünebilirsiniz.

2. Doğru Kare Hızını Doğru Zamanda Kullanma

Kare hızları oldukça harika bir konsepttir, çünkü onunla bir çok harika çekim yapılabilir ve aynı zamanda film çekiminde pek çok olanak sağlar.

Bu kare hızı olan ‘şey’de yeniyseniz, basitçe söylemek gerekirse, temelde saniye başına çekilen kare sayısıdır.

Çoğu video saniyede yaklaşık 24 – 30 kare hızında çekilir. Başka bir deyişle, kamera saniyede 24 – 30 fotoğraf çeker, böylece oynatıldığında gerçekçi ve video gibi görünür.

Artık daha iyi anladığınıza göre, doğru kare hızlarını nasıl ve ne zaman kullanacağınızı öğrenme zamanı.

Aksiyon kameralarını çoğunlukla 3 kare hızında, 30fps, 60fps ve 120fps hızında film buldum.

Kare Hızları İçin Genel Rehber:

30fps:

Bu normal çekim modudur ve izlediğiniz çoğu film ve video bu video kare hızını kullanır. Bu 3 kare hızından en fazla depolama alanı tasarrufu budur.

60fps:

Bu, 30fps’nin daha yumuşak versiyonudur ve 30fps zaten izlemek için düzgün olmasına rağmen bunları yan yana karşılaştırdığınızda oldukça belirgindir.

Bu kare hızında, videonuzu 2x’e kadar yavaşlatabilir ve yine de düzgün kalacaktır. Ancak bunun dezavantajı, 30 fps’den biraz daha fazla depolama alanı kaplamasıdır.

120fps:

Bu, videoyu 5x (24fps) veya 4x (30fps) kadar yavaşlatabildiği ve yine de pürüzsüz ve net kaldığı için yavaş hareket kullanmak istiyorsanız kullanmak isteyeceğiniz kare hızıdır.

Ancak, ona daha fazla depolama alanı kullanan başka, aynı zamanda çok büyük bir gerçekleştirmez içinde düşük ışık koşullarında görüntü sönük ve daha gürültü yüksek kare hızlarında mevcut olacak gibi.

Artık karelerin oranının ne olduğu hakkında bir fikriniz olduğuna göre, öğrendiklerinizi gerçek çekimlere uygulama zamanı.

Yavaş Hareket için Yüksek Kare Hızında Çekim

Yavaş çekimde çekim yapmak aslında saniyede en az 50 veya daha fazla kare çekmeyi gerektirir, böylece yavaşladığında yine de düzgün görünür.

İstediğiniz her şeyi yavaş çekimde çekebilirsiniz ve yine de havalı görünecektir. Ancak, hızlı hareket eden nesneleri yavaşlatırken izlemeniz daha iyi görünecektir, çünkü onları yavaşlatırken gerçekten günlük yaşamınıza yepyeni bir bakış açısı sunar.

Aksiyon kameralarının çoğu aslında yavaş çekim video modu sunar. Böylece, doğrudan kameradan yavaşlatılmış bir video zaten üretecek.

Hızlandırma için Düşük Kare Hızında Çekim

Hangi zaman gecikmesinin ne olduğunu bilmiyorsanız, videonun hızlı ileri sarmaya benzer şekilde hızlı bir şekilde süper oynatıldığı bir işlemdir. Bunu, yavaşlatmak yerine hızlı ileri sarıldığı yavaş hareketin zıttı olarak da düşünebilirsiniz. Bu nedenle, bir timelapse video çekmek gerçekten uzun zaman alacak .

Timelapse, yavaş hareketlerin aksine, belirli bir kare hızına ihtiyaç duymaz ve herhangi bir kamerayla çalışır.

Bununla birlikte, timelapseta, ‘kare hızı’ aslında zaman aralığını ifade eder .

Yukarıda, zorlu bir zaman aralığı rehberidir; zaman atlamanızı en iyi hızda yakalamak için ayarlayabilirsiniz.

Timelapse’ı nasıl çekeceğinize dair bazı örnekler tatillerde, kalabalıklarda, trafikte, vb. Gün batımı olabilir.

Her iki video tekniği de (slow-mo ve timelapse ), birçok reklamcı ve profesyonelde gerçekten canlandırılabildiklerinden ve videodalarda kullanılır.

Artık bu ayarların ne için olduğunu biliyorsunuz, mümkün olduğunda filme aldığınızdan emin olun!

3. Temiz mi? Kontrol, Tekrar kontrol Edin!

Devam ederken, filme ve su geçirmez muhafazayı her seferinde filme almaya başladığınızda temiz olup olmadığını görmek için kontrol edin!

Bu özellikle aksiyon kameraları için kullanışlıdır, çünkü aksiyonu aslında aksiyon kameranızı çoğu zaman kirli durumlara sokar ve merceğe tozlanması veya biraz lekelenmesi çok kolaydır ve tüm çekimler için orada olduğunu bile bilmiyorsunuz.

Kirli merceklerin kurbanı olabilirsiniz ve küçük bir kir lekesi bile tüm çekimlerinizi mahveder.

Bu nedenle, çekim yapmadan önce objektifinizin açık olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın .

4. Neler Olduğunu Duyamıyorum?

hareketli kameralardaki sesi iyileştirme

Hareket halindeki ses kameraları dürüstçe kötü geliyor çünkü su geçirmez muhafaza mikrofonu net bir şekilde sesini engelliyor.

Bununla birlikte, çoğu zaman, ses mikrofona esiyorken çoğu zaman ses önemli değildir, pratik olarak mikrofona üflediğiniz gibi bir şeyi kaydeder.

Bunu söyledikten sonra, bazı durumlarda, örneğin, vlog için kullanıyorsanız, ses önemlidir.

Bu nedenle, ses sizin durumunuz için önemliyse , ses kalitenizi arttırmanın bazı yolları harici mikrofonları  kullanmak veya düzenlemek olabilir .

5. Aksiyon Kamerası’nın Neler Yapabileceğini Bilin ?

Düşünüyor olabilirsiniz, aksiyon kameranızı zaten sonuna kadar kullanmıyor musunuz?

Evet, belki hayır.

Tamamen faydalanmak derken demek istediğimiz , ayarlarınızı öğrenmek ve aksiyon kameranızın neler yapabileceğini bilmek.

Pozlama, beyaz dengesi, kare hızı / çözünürlük ve görüş alanı (dar – geniş) gibi aksiyon kameralarının çoğunun sahip olduğu hakkında bilmeniz gereken birkaç temel ayar vardır.

Hiçbirinin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, devam edin ve buradaki yazılarımı okuyun! 

Kameranızın kişiselleştirmelerini ve ayarlarını bilmek, çektiğiniz çekimlerde gerçekten bir fark yaratabilir, çünkü çoğu zaman, hareketli kameralardaki otomatik ayarlar çok iyi bir şekilde uyum sağlayamaz ve bu nedenle ayarları kendiniz ayarlamaktan daha iyi bir şekilde uyum sağlayamazsınız .

6. Düzenleme İpuçları

Düzenlemenizi iyileştirmek ve daha cazip ve çekici bir video oluşturmak için, çoğunlukla deneyip yanılabilirsiniz  ve tek yol farklı filtreler, geçişler ve müzikle düzenleme ve oynatmadır. Daha önce düzenleme sırasında gerçekten faydalanacağını öngörerek çekimlerinizi önceden planlayın.

Ancak, en iyi aksiyon videolarının ve hatta tatil vloglarının genellikle şu kuralları uyguladığını fark ettim:

  • Arada sırada açısını değiştir, aynı açıdan çekmeye devam etme
  • Belirli bir filmin sadece vurgularını göster
  • Her klibin , videoyu eğlenceli ve öngörülemez kılmak için, özellikle birçok etkinliğin gerçekleştiği tatil vlogları gibi videolarda 2-6 saniye civarında olmalıdır .

özet

Özetlemek gerekirse, stabilize bir gimbalinin kullanırken veya montaj (çubuk veya kutup da çalışır), kullanmak doğru kare hızını çekimlerinde en iyi şekilde, kir için kontrol et, aksiyon kamerası neyi yapar ve son olarak üzerinde ne düzenlemeler yapılabilir.

Aksiyon kameralarıyla ilgili herhangi bir şey hakkında başka sorularınız varsa veya bir şeyi atladığımızı hissediyorsanız, aşağıda yorum yapmaktan çekinmeyin. Sitemizi ziyaret edebilir sorularınızı da canlı destek hattından  sorabilirsiniz.

Yorumlar