Çarşamba, Temmuz 17, 2019
Haber

7 milyon dolarlık drone satıldı

drone türkiye gokamera.com

Drone teknolojisi hızla yayılıyor

Yüksek teknolojili insansız hava araçlarının endüstriyel ve hobi amaçlı kullanım alanları genişlemeye devam ediyor. Çeşitli drone modellerine karşı artan ilgiden Türkiye de kendi payını aldı. İnsansız hava araçlarına karşı artan ilginin getirisi olarak drone pilotları da sektörün aranan isimleri arasında yerini alıyor. Freelancer (serbest) çalışan multikopter pilotlarına artan ilginin talebi karşılamaması sonucunda şirketler artık kendi içlerinde İHA1 sertifikalı ticari uçuş yapabilen drone pilotları yetiştirme kararı aldı.

drone türkiye gokamera.com

Drone pilotluğu artık bir meslek haline geldi

Her geçen gün popülerliği artan İnsansız Hava Araçlarına (İHA) ilişkin son veriler ortaya çıktı. Hâlihazırda İHA pilotu sayısı 19 bin 642’ye, İHA sayısı ise 17 bin 448’e yükseldi. Geçtiğimiz dönemde Maliye Bakanı Naci Ağbal konu ile ilgili olarak bir takım değerlendirmelerdebulundu; “Drone’ların sayısı artıyor, ÖTV gelebilir” demişti. Bu yılın ilk 5 ayında yaklaşık 7 milyon dolar seviyesinde drone ithal edildiği biliniyor. Droneların şehir içi, meskûn mahal, kalabalık, aske­rî bölge, havalimanı gibi yerlerde uçuş yapılabilmesi için izin alınması gerekiyor. Ülkemizde de bu hava araçları ile ilgili yerli girişimler mevcut.

drone türkiye gokamera.com

Tokat’ta yaşayan iki kardeş Türk drone yazılımı yaptı

Türkiye’de yerli ve millî savunma sanayiinde otomobil çalışmalarının ardından bir büyük adım da Tokat’ta yaşayan iki kardeşten geldi.

drone türkiye gokamera.com

Bilgisayar programcısı olan Ercan (42) ve Recep Erçin (35) dronelarda kullanılabilecek bir yazılım geliştirdi. Bu sayede Türkiye’de harita mühendislerinin hazırlamış olduğu haritalar dronelar diğer bir adıyla İnsansız Hava Araçları (İHA) tabletlerinde kullanılabilecek. Böyle bir başarıya imza attıkları için mutlu olduklarını dile getiren Erçin, geliştirdikleri yazılım sayesinde dronenun rotası, yüksekliği, haritalama ile ilgili ihtiyacı olan bilgileri tablet aracılığıyla kullanılabildiğini söyledi.

drone türkiye gokamera.com

Ülke imkanları içerisinde yurt dışı desteği olmadan gerçekleştirilen başarılı proje oldukça ilgi çekici. Yurt dışından bağımsız yerli bir çalışma ve milli güvenliği sağlamak adına böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Ercan Erçin “Yaklaşık 3 sene önce böyle bir çalışma yapmayı planladık. Bu yazılım sayesinde dışa bağımlığı bir nebze ortadan kaldırmış oluyoruz” ifadelerini kullandı. Kardeşi Recep Erçin ise “Dışa bağımlı yazılımlarda internet bağlantısı olmadan kullanma şansı yoktu. Biz internet bağlantısını ortadan kaldırarak bir yazılım geliştirdik” dedi.

Yorumlar